הכנס
הכנסצילום: באדיבות המצלם

בצל פסיקת בג"ץ על הפסקת תקציב הישיבות והכוללים, מאות מפעילי מעונות יום בציבור החרדי התכנסו כדי לחשב מסלול מחדש.

הכנס, שערך ארגון חלמי"ש, התקיים בצל החשש שפסיקת בג"ץ בנוגע לתקצוב הישיבות והכוללים תשפיע גם על קבלת דרגה עבור בני אברכים. הארגון הוקם בעקבות ההישג בבג"ץ האברכים מול שר האוצר דאז אביגדור ליברמן שיזם את ביטול הסבוסד לאברכים ונבלם בבג"ץ.

יו"ר הארגון שלום נגר פתח את הערב עם סקירה על האתגרים המשותפים לכל יזם פרטי שמפעיל מעון יום; תשלומי שכירות ללא החזר מהמדינה, ביקורות ואנומליה בין משרדי הממשלה המערימה בירוקרטיה על ענף המעונות.

כמו כן, שכר המטפלות וחוק מצלמות און-ליין, שהפך את מקצוע הגיל הרך לפחות מועדף, מה שהופך את מלאכת גיוס המטפלות לקשה עד כמעט בלתי אפשרי.

שר הרווחה יעקב מרגי הגיע לברך, והתייחס בדבריו לסטטוס הבעייתי של ענף מעונות היום המפוזר בין משרדי הממשלה. "צריך לרשום ילד למעון. למה זה צריך להיות תחת אחריות של שלושה משרדי ממשלה? המדינה בראש ובראשונה צריכה להבין שאתם אנשי חינוך. אתם עוסקים בחינוך.

"נכון, נכנסנו למלחמה ויהיה תקציב לא פשוט בשנת 2025. אבל אם המדינה תכיר בכם כאנשי חינוך, אפשר יהיה גם בהדרגה להתחיל את חוק חינוך חינם לגיל הרך, עם הקמת רשות מסודרת המתקצבת על ילד במעון שלכם".

מנכ"ל משרד העבודה ישראל אוזן, דיבר בכנס על הייצוג הקבוצתי המבורך של המפעילים. "למרות הפיזור בין משרדי הממשלה, משרד העבודה עושה ככל שביכולתו לסייע. אנחנו עובדים בימים אלו מול היועצת המשפטית לממשלה, כדי למנוע החלטה משפטית ששמה במקום אחד את ההחלטה על הפסקת תקצוב ישיבות וכוללים, עם התמיכה המתבקשת במעונות היום, שנועדה לאפשר לאימהות לצאת ולעבוד".