מוח. אילוסטרציה
מוח. אילוסטרציהצילום: iStock

משרד הבריאות מעדכן הערב (חמישי) כי גבר תושב מחוז המרכז, בן 25, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית מאמבה נדירה הנקראת 'נגלריה פאולרי'.

הצעיר מאושפז במחלקת טיפול נמרץ בית החולים בילינסון בפתח תקווה במצב מסכן חיים.

המטופל אושפז בבית חולים השרון ביום שלישי השבוע עם תסמיני חום, כאבי ראש והקאות כאשר הוא בהכרה מלאה, מצבו התדרדר במהירות והופיעו תסמינים נוירולוגים. בבית החולים השרון ביצעו סדרת בדיקות מהירה ומקיפה והגיעו לאבחנה הנדירה בעקבותיה אתמול בשעות הלילה הוא הועבר לבית החולים בילינסון.

ד"ר עיינה דביר רופאה בכירה ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי בבילינסון סיפרה: "זו מחלה כל כך נדירה שלרוב היא כלל לא תהיה בסל האפשרויות שבהן חושדים. המקרים לא רבים ולצערנו בגלל הנדירות של המחלה היא לרוב מזוהה רק לאחר המוות. האבחנה המהירה של ד"ר תמר גוטסמן מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים השרון והמעבדה המיקרוביולוגית בבילינסון אפשרה לנו להתחיל טיפול מהר במספר סוגים של תרופות, בתקווה שאלו יציל את חייו של המטופל הצעיר, אנו מגדירים את מצבו קשה אבל יציב ועדיין בסכנת חיים. לאור העובדה שזה בסך הכול המקרה השני בארץ ושגם המקרים העולמיים לא רבים האבחנה מדהימה עוד יותר, כרגע אנו עסוקים בלהציל את חייו של המטופל אבל אין ספק שזה מקרה שעוד יילמד".

חקירה של לשכת הבריאות במחוז מרכז של משרד הבריאות מצאה כי ככל הנראה הצעיר נדבק בחוף גיא.

בהודעה שפורסמה נאמר כי "משרד הבריאות מבצע חקירה ושלח היום בקרי בריאות הסביבה לבדוק ולדגום את המים. המשרד יעדכן את הציבור ככל ויש בכך צורך".

בעולם דווחו כ-400 מקרים. מדובר על מחלה נדירה ששיעור התמותה ממנה גבוה. האמבה נמצאת במים מתוקים, שלוליות, או מקורות מים עומדים מסוגים שונים.

לפני כשנתיים נפטר גבר בן 36 ללא מחלות רקע בגלל דלקת מוחית שנגרמה מאותה אמבה. במקרה זה האבחנה התבצעה במרכז הרפואי בפוריה. מדובר בשני המקרים היחידים של הידבקות באמבה שאירוע בארץ אי פעם.