הרב משה סבאג, רב בית הכנסת הגדול בפריז, שוחח עם ערוץ 7 לקראת הסבב השני של הבחירות לאספה הלאומית - בית הפרלמנט הצרפתי.

סבאג התייחס למצב בו הימין הקיצוני ריכז כוחות כמו גם מפלגות השמאל. לדבריו השאלה היא איזה מהמפלגות תאפשר ליהודים לנהל את חייהם בצורה טובה יותר. בשל החשש מהקיצוניים בשני הצדדים, קראו הארגונים היהודיים קראו להצביע למועמדי המרכז, מפלגתו של הנשיא עמנואל מקרון.

"שום קיצוני לא טוב ליהודים. ז'אן לוק מלנשון מצדד באנטישמיות, רואה בישראל פושעת מלחמה, ומלבה את היצרים נגד מדינת ישראל. הוא קורא לאנטי ציונות שהיא בעצם אנטישמיות", מסביר הרב סבאג.

לדבריו, "מימין יש את מארין לה פן, עם מפלגה שיש לה היסטוריה של אנטישמיות. אביה היה אנטישמי מובהק, והיא מנסה להתנתק מהדעות שלו ולהראות את התמיכה שלה ביהודים ובישראל. היא קשובה לדאגה של היהודים מפני חלקים בקהילה המוסלמית, והיא נותנת ליהודים להרגיש, לחשוב ולדמיין שכשהיא תהיה בשלטון חייהם יהיו יותר טובים. אלא שההיסטוריה הוכיחה שמעולם קיצוניות לא הייתה טובה".

הרב סבאג מזכיר גם את האנטישמיות הגואה בעולם כולו ובארצו בפרט. "אירועי השבעה באוקטובר העלו את מקרי האנטישמיות ממאות לאלפים. יש המון קריאות נאצה אנטישמיות, ילדים שנתקלים באנשים מאוד אלימים ומקבלים מכות. לצערי הרב, רק לפני שבועיים ילדה צעירה בת 12 נאנסה על ידי שלושה נערים, שאמרו לה שעשו לה את זה בגלל שהיא יהודייה. אלה דברים שהכרנו לפני מלחמת העולם השנייה".

ועם זאת הוא שומר על אופטימיות. "זו קהילה עם היסטוריה מפוארת שהוציאה מתוכה גדולי תורה לאורך כל השנים,. לצד האנטישמיות התקיימו חיים יהודים עשירים. יש תקווה ליהדות צרפת למרות החלום של כל יהודי לעלות לארץ ישראל".