בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון התקיימה הוועידה השישית של נוער הריבונות בהשתתפות כ-200 בני נוער מכל רחבי הארץ.

הועידה הועידה, שהתקיימה תחת הכותרת 'ניצחון = ריבונות', נפתחה באיזכור שמם של נופלי הימים האחרונים במערכה בדרום וגבורתם של הלוחמים ובני משפחותיהם.

את האירוע פתחו יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי תנועת הריבונות בדברי ברכה ובמשמעות המונח ריבונות עבור עם המבקש לשלוט על ארצו, כלשונן, "תובנה שהחלה בתפיסתו המדינית של בן גוריון שלא הסתפק בקביעת תלם המחרשה האחרון אלא תבע מעש מדיני של ממש".

"על הימין לעלות קומה אל העשייה המדינית", קבעה קצובר וציינה בדבריה את תפקידו של הנוער, דור המנהיגות הבא של ישראל, שבכוחו להשפיע כבר היום על העשייה המדינית.

עודד הרוש, עיתונאי ותחקירן ב'כאן 11', הדובר הראשון בכנס, דיבר על חשיבות רוחו של העם כגורם מוביל לניצחון, זאת מתוך סיפורו האישי כלוחם והשוואה שערך בין מלחמת השחרור בה החזיק עם ישראל בטכנולוגיה ירודה לעומת מלחמת לבנון השנייה בה החזיק צה"ל בטכנולוגיה המובילה והתמודד מול 8,000 אנשי חיזבאללה, מחבלים בכפכפים, כהגדרתו, ולא עלה בידו להכריע.

הרוש הזכיר בדבריו את כנס החיזבאללה, חמאס ואיראן שהתקיים שלושה חודשים לפני טבח השבעה באוקטובר, ובמהלכו זוהתה המחלוקת הפנימית בישראל כהזדמנות להכות בישראל. "האויב מסתכל על האחדות בינינו וקורא אותנו", קובע הרוש ומציין כי במחברות שנמצאו בחאן יונס נמצא תיעוד מעקב שביצע החמאס אחרי ההתפוררות הפנימית במדינת ישראל.

דובר נוסף בכנס היה חוקר המזרח התיכון וזוכה פרס ביטחון ישראל אליהו יוסיאן שפתח בסיפור ילדותו ונעוריו באיראן של שלטון המהפכה. עוד הזכיר את דבריו של המנהיג הרוחני של איראן שקבע באחרונה ש"הישראלים לא צריכים אויב. הערכים שלהם הם האויב המרכזי שלהם", וכוונתו לערכי המערב שלדברי יוסיאן הם אלה שגורמים לישראל להתפרק מבפנים. "ההתמערבות או ההתייוונות זו התפיסה החילונית ליבראלית ללא הלאומיות היהודית, ללא ההבנה למה אנחנו פה ולמה אנחנו רוצים להישאר פה".

על מנת להדגיש את חוסר ההבנה של המנהיגות המדינית והצבאית בישראל את הלכי הרוח העמוקים שמניעים את האיסלאם הרדיקאלי ותנועות כדוגמת חמאס, הציג יוסיאן קטע מראיון שבו סיפר נפתלי בנט על התנהלותו מול רצועת עזה וסיפר כי החלטתו הייתה לעקוף את חמאס ולהגיע לעזתים בדרך הכלכלה. עמדה זו מבוססת, אומר יוסיאן, על חוסר הבנה בסיסי שכן המציאות היא "לא שחמאס שולט על עזה אלא שהעזתים חושבים חמאס".

"יצאנו מעזה ושלחנו את העזתים לקלפי והם בחרו בחמאס כי הם מאמינים בחמאס. הם זרקו את אנשי הפתח' מהגגות", אמר והזכיר את הסקרים המלמדים על תמיכה גורפת ברחוב העזתי בחמאס ואת התמיכה הגורפת של 75 אחוזים במעשי הטבח שביצע החמאס בישראל, "כלומר שלא החמאס שולט בעזתים, אלא שהם מאמינים בחמאס".

להנהגה ולציבור בישראל ממליץ יוסיאן לקרוא את אמנת החמאס ואמנת הפתח' ולהתייחס אליהן ברצינות, גם לשאיפה המופיעה בה לחיסולה והשמדתה של ישראל. "מי שמאמין שאפשר להעביר את מנגנוני עזה למישהו אחר טועה, כי הם רוצים את השמדתנו והם אומרים זאת בפה מלא ופועלים לכך בכל הזדמנות שיש להם".

הדרך לניצחון, הסביר יוסיאן ופירט, עוברת דרך לקיחת קרקע, ייהוד הקרקע בתנופה דמוגרפית והחלת ריבונות בשלב ראשון על שטחי C וצפון הרצועה כשלב ראשון.

בהמשך הכנס התקיים פאנל עם שני אחים שכולים, יוסף יכמן, אחיו של אפרים הי"ד מנווה דניאל שנפל בקרב בצפון רצועת עזה, והדר ראוכברגר, אחותו של סרן שילה ראוכברגר הי"ד מעלי שנפל בקרב ביום העשרה באוקטובר. השניים סיפרו על אחיהם שנפלו, על אופיים המיוחד, תרומתם לחברה, החתירה לעשות טוב, ומנגד על הקשר המיוחד עם האחים שנפלו, על התחושות הקשות ועל מה שביניהם הותירו האחים שנפלו כצוואה, השאיפה לאחדות מתוך כבוד והקשבה גם למי שחלוקים עמו.

הכתב הצבאי של ערוץ 14, הלל ביטון רוזן, שוחח עם משתתפי הכנס על המציאות הביטחונית המורכבת בה ישראל מצויה בעיצומה של מלחמת קיום שכמותה לא היית מאז מלחמת השחרור.

בדבריו עבר על הגזרות השונות, העלה דגשים ותיאר את המציאות איתה צה"ל מתמודד. לבקשתו, חלק ניכר מהדברים אינו מיועד להרחבה פומבית מטעמים מובנים.

אחרון דוברי הכנס היה אליהו ליבמן, עד לא מכבר ראש מועצת קרית ארבע חברון, ואביו של אליקים שלמה הי"ד שנרצח ביום השבעה באוקטובר ובמשך שבועות ארוכים ההערכות היו שהוא חטוף בידי מחבלי החמאס.

"אנחנו בדור שבו מנסים לטשטש את השייכות שלנו לריבונו של עולם כעם יהודי ואת השייכות שלנו לארץ ישראל. אנחנו בארץ לא בגלל ביטחון או בגלל השואה. אנחנו כאן כי ישנה הבטחה אלוקית", אמר ליבמן והרחיב אודות משמעות תרומתו של כל אחד ואחת בכל מקום שיהיו על פי כישוריהם ויכולותיהם לחיזוק אחיזתנו בארץ ישראל מתוך אמונה עמוקה בצדקת הדרך והיותנו בניו של הקב"ה. "זו לא גזענות או התנשאות על אחרים אלא אחריות".

"ההבטחה האלוקית היא שהארץ כולה שלנו, גם אם כרגע אנחנו לא נמצאים בכל מקום, והייעוד שלנו הוא ליישם את ההבטחה הזו", אמר והוסיף: "הנופלים לא נפלו לשווא. הם נפלו במערכה הארוכה על ארץ ישאל ומלמעלה הם פועלים ורוצים לראות איך אנחנו מתחברים לאדמה, מאמינים בצדקת דרכנו ומממשים את הריבונות".

ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מסכמות את האירוע בסיפוק רב: "מרגש, מרענן, מחזק ומרומם לראות כל כך הרבה בני נוער חדורי אמונה ונחושים מתכנסים ביום חופש גדול מכל רחבי הארץ ובוחרים לעסוק בקידום חזון הריבונות הישראלית על ארץ ישראל כולה. ראינו בכנס את דור המנהיגות הבא של ישראל, נוער שמבין היטב את גודל השעה, את משמעות הריבונות ואת תפקידו בשרשרת העשייה הציונית. החולייה הבאה בשרשרת הזו איתנה ונחושה ואיתה עתידה וביטחונה של מדינת ישראל".

צילום: מאיר אליפור ו"רגע ממגנט-עדי ויעקב"
צילום: מאיר אליפור ו"רגע ממגנט-עדי ויעקב"
צילום: מאיר אליפור ו"רגע ממגנט-עדי ויעקב"
צילום: מאיר אליפור ו"רגע ממגנט-עדי ויעקב"
צילום: מאיר אליפור ו"רגע ממגנט-עדי ויעקב"