בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר תקופה לא קצרה של מאבקי כוח וריב על סמכויות מול שר הביטחון גלנט, נראה כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מצליח לבסס את מעמדו ואת תחומי סמכותו בכובעו הנוסף כשר במשרד הביטחון, שאחראי על התחום האזרחי הנוגע להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

לצידו של סמוטריץ' פועלים במרץ ובהצלחה שרת ההתיישבות אורית סטרוק וצוות עוזרים ובעלי תפקידים שמצליחים לרשום הישגים.

בחודשים האחרונים התרבו בשורות טובות כמו רשימה מתארכת של מאחזים שהוסדרו, תוכניות מתאר לבנייה ופיתוח בהתיישבות הצעירה, הקצאת תקציבים הולמים לפיתוח הכבישים ביהודה ושומרון והיערכות יעילה יותר למאבק בבנייה הערבית הבלתי חוקית המבקשת להשתלט על שטחי C. השבוע התבשרנו על עוד אלפים רבים של יחידות דיור שיאושרו לבנייה ביישובי יהודה ושומרון.

ביטול חוק ההתנתקות, שהושג בתחילת הקדנציה אבל הוחל בתחילה באופן מוגבל על היישוב חומש בלבד, הורחב לא מכבר לכלל היישובים שנעקרו בצפון השומרון. תחומים שונים הנוגעים לחיים השוטפים ביישובים, שהיו נתונים עד כה לסמכות המנהל האזרחי שעיכב את פיתוח ההתיישבות, הולכים ומועברים אל משרדי הממשלה הרלוונטיים באופן שיחזק וינרמל את הקשר המנהלי של יישובי יהודה ושומרון למדינת ישראל. אז אם איתרע מזלו של סמוטריץ' לכהן כשר אוצר בתקופת מלחמה יקרה וממושכת שקשה מאוד להראות בה הישגים כלכליים, לפחות הוא יכול להוכיח את יכולותיו ולהציג הישגים ניכרים לעין בתפקידו כשר במשרד הביטחון.

בעקבות הבחירות המוניציפליות התחלף לאחרונה יושב ראש מועצת יש"ע, ולתפקיד נבחר ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ידיד וחבר לדרך שרואה עין בעין עם יושב ראש מפלגת הציונות הדתית. לתפקיד מנכ"ל מועצת יש"ע התמנה לאחרונה עומר רחמים, שהיה במשך שנים ועד לאחרונה אחד מצוות יועציו הקרובים ביותר של סמוטריץ'.

יש לקוות שההבנה ושיתוף הפעולה בין השלושה יסייעו למועצת יש"ע לחזור לימים הגדולים שבהם הייתה גורם מרכזי חזק ובולט בימין החוץ־פרלמנטרי. כשרואים כיצד מחאת קפלן נותרת ללא תגובה ימנית בסדר גודל דומה, אי אפשר שלא להתגעגע לימים שבהם מועצת יש"ע ידעה להביא מאות אלפי אנשים ונשים לעצרות המוניות בכיכר רבין או בירושלים. עשו והצליחו.

לתגובות: [email protected]