המונים השתתפו הבוקר (ראשון) בתפילת ראש חודש תמוז חגיגית ביישוב אביתר בשומרון ובאירוע הודיה על החלטת הממשלה להסדיר את היישוב.

את התפילה החגיגית הוביל הרב שמואל אליהו, והשתתפו בה רב השומרון הרב אליקים לבנון, ראש המועצה יוסי דגן, חברי תנועת "נחלה", ח"כ צבי סוכות, תלמידי ישיבת אבינעם ותושבי הישוב.

התפילה ואירוע ההודיה מגיעים לאחר 3 שנים של מאבק להסדרת היישוב שהובילו דגן, ח"כ סוכות, חברי תנועת "נחלה" וישיבת "אבינועם" באביתר, אשר הגיעו לסיומם לפני מספר ימים, כשבהובלת השר בצלאל סמוטריץ החליטה הממשלה על הסדרת היישוב אביתר והפיכתו לישוב ה-37 של המועצה האזורית שומרון.

לקראת התפילה אמר הרב אליהו רבה של העיר צפת: "בתפילה אנחנו אומרים "בעל מלחמות זורע צדקות מצמיח ישועות". חכמינו לימדו, וכך כותב הרב קוק שמתוך המלחמות ה' זורע צדקות ומצמיח ישועות. אנחנו לא יודעים לראות את כל הישועות שנזרעות שעתידות לצמוח ואין ספק שבניין אביתר זה אחת מהישועות שצמחו מתוך הכאב בתוך המלחמה. עם ישראל התחזק, עם ישראל יותר התאחד, יותר התעצם - גם פיזית וגם רוחנית, באמונה ובהכרה כמה חשובה ההתיישבות בארץ ישראל. זכות עצומה לחזור לאביתר בראש חודש להלל, בכלי נגינה. לתקן את הקלקול הגדול שהיה כשיצאנו מאביתר, והנה אנחנו חוזרים "ושבו בנים לגבולם" חיזקו ואימצו".

דגן הצטרף אף הוא לקריאה ואמר לפני האירוע: "אני קורא לציבור לבוא להגיע ולשמוח יחד איתנו בתקומתו של יישוב חדש בארץ ישראל - היישוב אביתר. הישוב הוקם לזכרו של אביתר בורובסקי הי"ד שנרצח בפיגוע ירי ודקירה משולב לפני 11 שנים. יישוב שנלחמו עליו משפחות רבות ביום ובלילה, בקור ובחום. ויחד אנחנו נחגוג את ההחלטה החשובה הזאת של ממשלת ישראל להסדיר את היישוב, על אף הלחצים הבינלאומיים, ועל אף הניסיונות החוזרים ונשנים לעצור את הבנייה. ומכאן אנחנו קוראים לממשלת ישראל להמשיך ולבנות יישובים חדשים בארץ ישראל, ובוודאי ביהודה ושומרון, שהיא חבל הארץ המגן על מדינת ישראל ולה והוא לב ליבו של הארץ".