הרב חיים נבון
הרב חיים נבוןצילום: גלעד מור

אין ספק שהיציאה אל חיי החול שמחוץ לכותלי בית המדרש פוגעת ביכולת של אדם להתמסר בכל מאודו ללימוד התורה.

העולם המודרני דורש מאיתנו להקדיש את מירב שעות היממה ותשומת הלב לקריירה ולבית, ועד מהרה אנו מוצאים את עצמנו שקועים במירוץ החיים ולא מצליחים להקדיש זמן קבוע ללימוד התורה.

למעשה, בסקר שנערך בשנים האחרונות ע"י מכון מאגר מוחות עבור ערוץ 14 רבים מבוגרי ההסדר והישיבות הגבוהות העידו שהם אינם מצליחים לקבוע עיתים לתורה כפי שהיו רוצים. 90% מהנסקרים הגברים ו-78% מהנשים ענו שהיו רוצים להקדיש יותר זמן ללימוד תורה.

"מביך אותי לספר, אבל דווקא כשהייתי במילואים הצלחתי ללמוד הרבה יותר בקביעות." סיפר לנו אחד מהם, "בלי הסחות הדעת של הנטפליקס או המטלות של הבית, הרבה יותר פשוט לפתוח ספר בין המשימות ולהתחיל ללמוד. מאז שחזרתי הביתה שוב נשאבתי לשגרה הרגילה ואני שוב לא מצליח להתמיד." אך נראה שבזה הוא דווקא חריג: רוב המתגייסים מתקשים למצוא בצבא את הריכוז הנחוץ ללימוד מעמיק. למרות התמונות המרגשות של המילואימניקים הלומדים רמב"ם או "ילקוט יוסף" ברפיח ובגבול הצפון, אלו בדיוק הטענות הנשמעות מתוך הציבור החרדי במאבקם כנגד גיוס בחורי הישיבות: החשש שהיציאה מהישיבה תפגע בלימוד התורה של הבחורים.

"אני לא מקבל את הטיעון הזה" אומר לנו הרב חיים נבון, "ברור שבדרך כלל לומדים בצבא הרבה פחות. אבל התורה אינה טקסט תיאורטי שאמורים ללמוד בלי לקיים. מי שלומד דיני מלחמת מצווה ו"לא תעמוד על דם רעך", אך מתעלם מהצורך לקיים את ההלכות הללו - לא רק הקיום שלו בעייתי, אלא גם עצם הלימוד שלו פגום".

אך, כאמור, האמת היא שגם בלי קשר לצבא, בוגרי מוסדות הציונות הדתית מעידים שקשה להם לקבוע עתים לתורה. אחרי שיוצאים מהישיבה ומהמדרשה, קשה לשמור ללימוד תורה מקום קבוע ומרכזי בסדר היום שלנו. נשאלים רבים הודו שהם מתגעגעים לימי הישיבה ולהיותם חלק מקהילה לומדת. הרב חיים נבון מכיר את הבעיה הזו מקרוב וצופה בה אצל תלמידיו: "קשה ללמוד תורה מחוץ לישיבה או למדרשה. לא רק לנו זה קשה. חז"ל אמרו שאחת השאלות ששואלים אדם אחרי מאה ועשרים היא האם קבע עתים לתורה. לו זה היה קל - לא היו שואלים דווקא את זה. אבל מאוד יכול להיות שלנו זה קשה יותר, בהתחשב בכך שאנחנו מתמסרים להרבה משימות במקביל".

והרב נבון לא רק מקשיב, אלא גם עושה. בחודשים האחרונים הוא מוביל את הקהילה הלומדת "פרשות חדשות" הנפגשת בכל שבוע אונליין לשיעור מעמיק של הרב בפרשת השבוע. "אני מחכה בכל שבוע ליום רביעי בלילה", אומר לנו מאיר, אחד המשתתפים, "זה פשוט נפלא. תכנים כל כך מגוונים, עם כל הרבה מקורות מהתורה - ולהבדיל מחוכמת העולם".

ומה עושים אם מפספסים שיעור? גם לזה יש לרב נבון תשובה: "קודם כל, השיעורים מוקלטים ומצולמים לטובת חברי הקהילה, כך שאפשר להשלים לאחר מכן בכל זמן. בכל שבוע נשלח גם סיכום כתוב של השיעור, לטובת אלו שמעדיפים לקרוא ולא לשמוע, או שמחכים ללמוד דווקא בשבת. אבל אני מודה שאני שמח במיוחד על מאות הלומדים שמשתתפים באופן פעיל בכל שבוע במפגש המקוון שלנו, שואלים ומעירים ומוסיפים, כי אין תחליף לחוויה של לימוד משותף בשידור חי".

להצטרפות לקהילת "פרשות חדשות" >>