הכנסת ספר התורה
הכנסת ספר התורהצילום: באדיבות הקהילה היהודית מרסיי

יהודי קהילת מרסיי, החליטו להתאחד יחדיו כל הקהילות ולהרים תרומה לבסיס יד מרדכי הסמוך לרצועת עזה – שנפגע במהלך המתקפה הנפשעת של חמאס ב-7 באוקטובר.

מאחורי היוזמה עומד רב העיר, ההרב ראובן אוחנה, חבר ביה"ד הגדול של 'ועידת רבני אירופה', שקרא לכל ילדי העיר לתרום כסף עבור ספר תורה מהודר ביותר – לזכר חללי צה"ל שנפלו בבסיס במתקפת חמאס.

כל אחד מהילדים מעל בר מצווה, תרם עשרה יורו ומתחת לגיל בר מצווה תרם כל ילד חמישה יורו וכך הגיעו לסכום מכובד עבור ספר תורה מהודר.

גם המבוגרים התגייסו, ואנשי הקהילה של הרב אוחנה החליטו לתרום כדי לשפץ את בית הכנסת הקטן במקום שהיה בגודל של 15 מטרים ולהופכו לבית כנסת מפואר ומרווח.

יהודה כהן מיהודי הקהילה מספר: "לפני מספר שבועות, החליט הרב אוחנה ליזום את האירוע, והוא רתם את הקהילה על חבריה – מבוגרים וצעירים, כדי שיהיו שותפים עם הכאב בארץ ישראל, הרב אוחנה רצה שתהיה יוזמה אחת משותפת לכולם, זה שלא היה לפני כן יוזמות, היו יוזמות פרטיות של אנשים בקהילה – כמו רופאים שהגיעו להתנדב בישראל וגם הרבה אנשים שהעבירו כספים רבים, אבל הרב רצה משהו שכל הקהילה תהיה שותפה בו וכך הוא חשב על רעיון ספר התורה, ובנוסף הוא רצה שהילדים דווקא יתרמו, ואכן, אלפי ילדים נתנו את דמי הכיס שלהם".

"החלטנו להכניס את ספר התורה דווקא לבסיס יד מרדכי, מכיוון שב-7 לאוקטובר, הבסיס נפגע מאוד ואף היו בו כמה משרתים שנרצחו וגם המתקנים נפגעו – בית הכנסת במקום היה קטן מאוד ומכיוון שהחלו שיפוצים, חיפשו תרומה לשיפוץ בית הכנסת – והפכנו בית כנסת של עשרים מטרים לבית כנסת גדול ומשופץ של כחמישים – שישים מטרים מרובעים, כל זה בתרומה של כל אחד מהקהילה במרסיי", הוסיף.

ואכן, ביום רביעי שעבר, נחנך בית הכנסת בבסיס והוכנס ספר התורה המוהדר במעמד מרגש ומיוחד.

הרב אוחנה אמר באירוע: "לא מצאתי דבר יותר נכון לעשות - שמאחד את כל הפלגים בעם ישראל, הרי אמרו חכמים – שיש שלושה דברים חשובים – עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל וכאן התקיימו שלושתם".

"איך התקיימו שלושת הדברים?", שאל הרב אוחנה והשיב: "הרי אנחנו הגענו מהגלות ואנחנו מתאחדים עם אנשי ארץ ישראל – זו המשמעות של עם ישראל, כי הרי זה גם גשר, בין הצעירים בקהילה שלנו לחילים, ובין המבוגרים למתפללים בבית הכנסת ששופץ, וכל זה קורה בארץ ישראל וכמובן הכנסו ספר תורה שזו תורת ישראל".

"באנו להזדהות עם החיילים ועם התושבים פה בארץ ישראל, ובאנו להודות ליהודים בארץ, שהם נותנים לנו זכות קיום בחוץ לארץ, וזה המסר הכי חשוב שכל הקהילות במרסיי התאחדו למען ארץ ישראל", סיכם.