הרב משה הלל הירש והרב דוב לנדו
הרב משה הלל הירש והרב דוב לנדוצילום: Yaakov Naumi/Flash90, ללא קרדיט

ראשי ישיבת סלבודקה וממנהיגי הציבור הליטאי, הרב דוב לנדו והרב משה הלל הירש, יצאו בקריאה נגד כוונת מוסדות לימוד במגזר החרדי להצטרף לחינוך הממלכתי חרדי.

לאחר שדווח על עוד ועוד מוסדות ששוקלים את צעדיהם בנושא הכנסת פיקוח ולימודי ליבה בתמורה לתקציבים, התפרסמו מכתביהם של הרבנים לנדו והירש בשער ביטאון 'יתד נאמן', המזוהה עם דגל התורה.

הרב לנדו חיזק את מנהלי המוסדות ה"עומדים בגבורה מול כל הפיתויים למרות הקשיים הכלכליים המתרבים ומתחדשים".

הרב הוסיף: "כעת שמועה רעה שמענו כי יש החפצים לקבל את תכנית משרד החינוך, וחלילה חלילה להכניס מוסדות חינוך תחת הממ"ח. אוי לנו שכך עלתה בימינו וזאת עליהם לדעת, כי מלבד הרעה שגורמים בזה לעצמם ולילדיהם, גורמים הם רעה גדולה לכלל הציבור החרדי, בפרצם פרצה כה גדולה בכרם בית ישראל, אשר אחריתה מי ישורנה".

לסיום קרא הרב שלא להצטרף לתוכנית "ועל כן תצא הקריאה לכל הנוטים לתכנית מדאיגה ומחרידה זו, חזרו בכם מכל תכניותיכם לשנות את צביון החינוך, ויד השם לא תקצר".

הרב הירש ציין במכתבו כי "תוכנית הממ"ח אשר מוביל משרד החינוך מהווה התערבות מסוכנת בעצמאות חינוך ילדינו כאשר ידוע בתוצאות החמורות ביום, מהאי טעמא כידוע גדולי ישראל בכל הדורות מסרו נפשם על ענין יסודי ועקרוני זה, שלא תהיה שום התערבות ושליטה על חינוך ילדינו".

הרב יצא בקריאה: "ועל כן אין להצטרף לתוכנית זו, בכדי לשמר טהרת החינוך לפרט ולכלל. ויה"ר שיתבטלו גזרות השלטונות מעלינו, והננו בתפילה שימצא הפתרון לכל הקשיים התקציביים האדירים המוטלים על כתפי מנהלי המוסדות".