אורי מגידיש
אורי מגידישצילום: שרון בק

תערוכת הצילום "9 חודשים" של הצלמת שרון בק, המוצגת החל מהבוקר בקניון TLV, היא תערוכת צילום מעוררת מחשבה עמוקה, המוצגת תשעה חודשים אחרי האירועים הטראגיים של 7 באוקטובר בישראל, ומציגה באור רגיש, ישיר וחודר את הזווית הנשית של אותו יום גורלי ותוצאותיו מאז.

לתערוכה הצטלמו 21 נשים מעוררת השראה שהפכו לסמל מפרוץ המלחמה, היא מוצגת לראשונה לשבועיים בלבד ומשם תסייר ברחבי העולם ותיגע בלבבות הצופים בברלין, בואנוס איירס, לוס אנג'לס, דרום קוריאה, פריז וערים נוספות.

התערוכה מציעה זווית ראייה חדה של נשים צעירות ומבוגרות שנפגעו באסון בדרכים שונות: חטופות שחזרו, ניצולות טרור, אימהות, אחיות, סבתות ונשים שמשרתות בכוחות הביטחון. שורדות אמיצות והרואיות לצד נשים שחוו את האובדן הכואב ביותר, מוצגות בהרכב אמנותי מעורר מחשבה.

המצולמות לתערוכה:

עדי מרציאנו, אורי מגידיש, מורן סטלה ינאי ולאה ינאי, דנה סילברמן, מירב לשם גונן, שלי שם טוב, ריקרדה לוק, מיאה ליימברג, גלי סגל, עינב צנגאוקר, אופליה רויטמן, איילת אפשטיין, מזל תזזו, שי לי עטרי, שרון אשל, סבין טעסה, מיכל לובנוב, רפ"ק מאלי שושנה, מישל רוקביצין, נירה שרעבי ובנותיה, סיון משיח.

"9 חודשים" מציגה 21 תמונות ייחודיות, כל אחת לוכדת זווית רגישה ומשמעותית. התערוכה מהדהדת זעקה חזקה מקולות נשיים שלא נשמעו. סיפורן האישי, כפי שהוא מובא בכל צילום, משקף גם את הרגשות והמשמעויות הקולקטיביים עבור כולנו, כאומה וכעם.

באמצעות דיוקנאות וטקסטים ייחודיים, שנכתבו במיוחד לכל תמונה, התערוכה תשלב דימוי וכתיבה במטרה למקסם את המסר, לרומם כל סיפור ולהדגיש את ההקשר האייקוני של הסצנות הנבחרות בכל מקרה ייחודי. כל פרט ו"הלחנה" מיוחדים נבחרים בקפידה, מרחיבים, נוגעים בלב ומובילים את המתבונן להרהור פנימי.

התערוכה, מציעה מבט מתוך רחם פצועה, שמסמל לידה, כאב, מאבק ותקווה. היא מציגה את השילוב הבלתי אפשרי, אך כל כך אמיתי, בין כוח ואובדן, המתרחש בו-זמנית עבורן, עבור כולנו, הן באופן אישי והן כמדינה.

על המשתתפות:

עדי מרציאנו- אמה של התצפיתנית נועה מרציאנו שנרצחה בבית החולים שיפא לאחר שנחטפה.

אורי מגידיש- תצפיתנית שנחטפה לשבי חמאס ושוחררה במבצע הרואי של צה"ל.

מורן סטלה ינאי ולאה ינאי - אחיות. מורן נחטפה ממסיבת נובה שם עבדה במכירת תכשיטים. אחותה לאה, בוגרת להקת בת דור וכיום שופטת "רוקדים עם כוכבים".

דנה סילברמן - אחות של שירי ביבס שנחטפה מניר עוז עם התינוקות שלה, כפיר ואריאל. גם ירדן, בעלה של שירי נחטף. הוריהן של שירי ודנה, יוסי ומרגיט סילברמן נרצחו ב 7.10.

מירב לשם גונן - אמא של רומי גונן שנחטפה ממסיבת הנובה ועדיין נמצאת בשבי חמאס. מירב הפכה לפנים הבולטות במאבק לשחרור החטופים

שלי שם טוב - אימו של עומר שנחטף לעזה ממסיבת הנובה ועדיין נמצא בשבי חמאס.

ריקרדה לוק - אמא של שני לוק ז"ל שנרצחה במסיבת הנובה ונחטפה לעזה. הסרטון שבו רואים את המחבלים מובילים את גופתה של שני על טנדר לעזה הפך לאחד הסמלים של אירועי 7.10.

מיאה ליימברג - ב 17, מירושלים. ביקרה אל דודתה בקיבוץ ניר יצחק, משם נחטפה עם אמא שלה והדודים שלה וגם עם הכלבה שלה - בלה. חודשיים וחצי לאחר השחרור שלהן צהל הצליח לחלץ את הדודים שלה, פרננדו ולואיס, במבצע צבאי.

גלי סגל - בילתה במסיבת הנובה. גלי ובן זוגה (הכדורגלן בן בנימין) נפצעו בהתקפת המחבלים במיגונית ברעים, שניהם איבדו את רגל ימין. למרות הפציעה הם יקיימו טקס חתונה בחודש יולי 2024.

עינב צנגאוקר - תושבת אופקים, אמא של מתן שנחטף מקיבוץ ניר עוז שם עבד. עינב היא אחת ממובילי מחאת החטופים.

אופליה רויטמן - נחטפה מביתה בקיבוץ ניר עוז ושוחררה כעבור 52 ימים. האחיין שלה, שדרן משחקי כדורגל בארגנטינה, קרא במשחקים לשחרור החטופים.

איילת אפשטיין - בנה, נטע, הציל את חברתו כשקפץ על רימון שהמחבלים זרקו לממד בו שהו. נטע נהרג וגם חמותה. איילת שהתה בממד על אבי בעלה והחזיקה את הידית במשך שעות רבות, בהן התבשרה שבנה נרצח.

מזל תזזו - תושבת נתיבות, אם חד הורית לילדה בת 9. מזל ניצלה מהתופת במסיבת נובה. מזל הסתתרה בשדה, המחבלים היכו אותה בכת רובה בראשה, קשרו את רגליה והחלו לגרור אותה. מזל העמידה פני מתה והמחבלים נטשו אותה. בהמשך היא ניצלה משריפה בשדה לאחר המחבלים הציתו אותו.

שי לי עטרי - בעלה, יהב וינר, נרצח כשניסה להגן עליה ועל ביתם התינוקת מהמחבלים שחדרו לביתם בכפר עזה.

שרון אשל - אימה של התצפיתנית רוני אשל ז"ל. רוני הוגדרה כנעדרת במשך חודש .

סבין טעסה - בעלה ובנה נרצחו עי המחבלים במושב נתיב העשרה. המחבלים ניסו לחדור לממד שבו סבין הסתתרה.

מיכל לובנוב - אשתו של החטוף אלכס לובנוב, מנהל הבר ב"נובה". חצי שנה אחרי שנחטף מיכל ילדה את בנם השני.

רפ"ק מאלי שושנה - שוטרת במשטרת שדרות - נלחמה במחבלים שחדרו לתחנת המשטרה' למרות שנפצעה הצליחה לחסל כמה מהם. 6 שוטרים נרצחו בקרב עם המחבלים במשטרת שדרות.

מישל רוקביצין - חיילת מבסיס כיסופים, ספגה פציעת ראש קשה. מישל היא הפצועה הקשה ביותר ב 7.10.

נירה שרעבי ובנותיה- אה המשפחה נחטף מקיבוץ בארי לשבי חמאס ונרצח בשבי.

סיון משיח- פרמדיקית מתנדבת ב'איחוד הצלה', ירדה דרומה ב-7 באוקטובר לטפל בפצועים.

הצלמת הבינלאומית שרון בק בנתה את מרבית הקריירה שלה בברלין. היא ידועה במגע הרגיש שלה ובפורטרטים המרתקים שהיא מצלמת. עבודתה מוערכת בזכות יכולתה ללכוד את מהותם של נושאיה, מה שהופך אותה לאמנית האידיאלית לתערוכה זו.