הרב משה הלל הירש
הרב משה הלל הירשצילום: Yaakov Naumi/Flash90

המנהיג הליטאי ראש הישיבה הרב משה הלל הירש בן ה-87 תקף אמש (שני) את בג"ץ המצר לדבריו את צעדי לומדי התורה.

"כולם יודעים את המצב שאנחנו נמצאים בו היום, שיש הרבה אנשים שלא מבינים אותנו, מה העניין שצריכים ללמוד כל הזמן, אנשים שאינם מבינים שהתכלית של החיים זה רק דביקות בה' ולימוד תורה", אמר בנאומו בעצרת לרגל יום ההילולא של ראש ישיבת פוניבז' לצעירים הרב מיכל יהודה לפקוביץ.

בדבריו הוסיף ותקף: "ויש עוד כאלו שלא רק שאינם מבינים, אלא שכוונתם להרוס כל דבר שבקדושה, כל דבר של אידשקייט שיש בארץ ישראל, ולצערנו, בדרגה מסויימת הם מצליחים היום כמו שאף פעם לא הצליחו, רחמנא ליצלן".

לדברי הרב הירש, יש למסור נפש ללימוד תורה. "שיש הסתר פנים, מצב שבו הקב"ה כביכול לא נמצא איתנו, שהרי אם הוא היה איתנו כבר היה מצילנו מידם, והתפקיד שלנו הוא להחזיר את הקב"ה אלינו, שיראה שאנחנו מתאווים אליו ורוצים לידבק בו, ואז הוא אכן יחזור אלינו, ותבוא הישועה".

"תלמידי חכמים שיושבים ולומדים 'טהרות' בלילה זו בחינה של מסירות נפש, וכשלומדים תורה במסירות נפש יש בזה כעין צעקה להקב"ה - ריבונו של עולם, אנחנו רוצים ללמוד כדי שנוכל לידבק בך! אנחנו רוצים אותך! זו הצעקה של הכולל טהרות. לא צריכים לצעוק מילים אלו, רק ללמוד בהתמדה ומסירות נפש".

את דבריו חתם באומרו כי "וכשהקב"ה ישמע ויראה איך שלומדים, איך שרוצים לידבק בו, הוא יחזור אלינו, ויציל אותנו מכל הקמים עלינו, ושוב לא יהיה פה הסתר פנים".