דיון בבג"ץ
דיון בבג"ץצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ הוציא היום (שלישי) צו על תנאי בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם, שבו הורה למדינה לנמק מדוע היא לא מבטלת את חוק האזרחות ונותנת תנאים סוציאליים וביטוח בריאות לבעלי היתרי שהייה בישראל.

האגודה לזכויות האזרח, המוקד להגנת הפרט ורופאים לזכויות אדם הגישו את העתירה שבה דרשו לבטל את החוק.

בפורום קהלת הגיבו להחלטה ואמר כי "בג"ץ הוציא היום צו על תנאי שבו הוא מאותת על כוונה לבטל את חוק האזרחות והכניסה לישראל שמונע בהוראת שעה כניסה לישראל ומתן מעמד לפלסטינים במסגרת איחוד משפחות".

עוד ציינו כי "מדובר בחוק חיוני לשם שמירת הרוב היהודי בישראל ולשם מניעת זכות השיבה מהדלת האחורית. מדובר בחוק ביטחוני שהיה נחוץ מאוד עוד בטרם פרצה המלחמה, ודרוש כעת ביתר שאת לנוכח האיום הביטחוני שנשקף מהמוני פלסטינים שעלולים להשתקע בישראל. מדובר בחוק שמבטא הכרעה ערכית של הציבור בישראל ברוב יוצא דופן ששיקף הן את הקואליציה בראשות בנט-לפיד והן את האופוזיציה דאז בראשות נתניהו. אין אף מדינה בעולם שמאפשרת התאזרחות נתיני אויב באמצעות נישואים או זכויות סוציאליות לנתיני אויב".

"הצו שהוציא בג"ץ במענה לעתירת ארגון עדאלה, ממחיש עד כמה תפיסת העולם בקרב שופטי בית המשפט העליון רחוקה מהקונצנזוס הישראלי הרחב וממחישה את הבעייתיות שבהעברת מוקד ההכרעות הערכיות מהציבור ונבחריו אל שופטים בלתי נבחרים", סיכמו.