הרב יעקב שפירא והרב יהודה דרעי
הרב יעקב שפירא והרב יהודה דרעיצילום: חיים טויטו

הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, ספד לרב יהודה דרעי, ידידו ועמיתו במועצת הרבנות הראשית לישראל.

"יהודה אתה יודוך אחיך. וינועו אמות הסיפים מקול הקורא הרב דרעי נלב"ע. אבל גדול מאוד על הסתלקותו של ידידנו היקר הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ"ל, שנים רבות נשא על כתפיו יחד עם חבריו את משא הרבנות בישראל, בחכמה, בתבונה ובדעת, נשיאה בעול כפשוטו", ספד הרב.

לדבריו, "הרב תמיד חקר ודרש ולא מתוך מבט חיצוני ושטחי. ידע את כל ההשלכות שיש לכל ברבנות, הן בבאר שבע והן ברבנות הראשית לישראל, עמוד הימני. לדבריו של הגאון הרב יהודה זצ"ל היו צריכים אוזן קשבת, והליכותיו ברבנות היו בעומק ההבנה ובהסתכלות עמוקה, כדרכו בקודש גם בלימוד התורה שראה בהם מקשה אחת המחוברת אחת לשנייה. עבודת הקודש ברבנות לא הייתה אצלו כתפקיד בעלמא, אלא כסוגייא עמוקה בש"ס שהקשה ותירץ, ירד לעומקה ועלה במעלותיה. וכדברי חז"ל על יהודה, בני יהודה דגלו מסכתא נתקיימה תורתן בידן.

הגאון רבי יהודה דרעי זצ"ל השקיע את כל כישרונותיו בתורה ובהנהגה, ראה ראינו כי היה ה' עמו, שהלכה כמותו. איזו שמחה אמיתית הייתה לו בלימודו, בשיעוריו, מתיקות של תורה, חיות של תורה. הנאתו מדברי תורה, מפסקים שכתב ומחידושיו הגדולים, הם הם היו אצלו בבחינת אבר מן החי ולא סתם אמירה בעלמא".

הרב שפירא סיפר על יחסו לנבחנים ברבנות הראשית ועל ביקוריו בישיבת מרכז הרב. "ולא רק בתורה דיליה. איזה מאור פנים היה לו כששמע את הנבחנים ברבנות הראשית לישראל ששופעים דברי תורה וענייני הלכה כשהופיעו לפניו, לא היה מאושר ממנו בשעה זו

זכינו גם בישיבתנו הק' מרכז הרב ליהנות מדברי תורתו בשיעורים בשעות לילה שבמשמר הקדושים. וכך גם בשיחות לזמנים מסוימים ובמאורעות מיוחדים, תמיד בחן, ברעיונות נפלאים.

הגאון ר' יהודה זצ"ל ידע את מצבו אולם במסירותו העצומה לטובת הכלל, לטובת הציבור, ביטל את ענייניו האישיים, כולם לטובת עם ישראל. ומי פילל ומי מילל שכך יסתלק מאתנו ידידינו הגדול לעולם שכולו טוב, להמליץ טוב על משפחתו היקרה, על כל אחינו בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה, על החיילים היקרים, על לומדי התורה ועל כל כלל ישראל", סיכם הרב.