חבר הכנסת אביחי בוארון, ששב בימים האחרונים לכנסת, מצא את עצמו היום (רביעי) בעימות חזיתי וקולני יחד עם חברים נוספים מסיעתו, סיעת הליכוד, מול שר הביטחון, יואב גלנט, איש מפלגתם.

בראיון לערוץ 7 הוא מסביר את מהות הויכוח. "אני לא בא להתעמת עם אף אחד אלא למלא את חובתי ותפקידי לשאול את הרשות המבצעת, במקרה זה שר הביטחון, שאלות, גם אם מדובר בשאלות קשות, וכאן בהחלט מדובר בשאלות קשות הוא אומר ומוסיף כי מדובר בשאלות שמדירות שינה מעיניו וכעת הוא מצפה לתשובות".

"שאלתי את גלנט האם צה"ל נערך להתקפה רבתי של אלפי מחבלים ביהודה ושומרון נגד ריכוזי אוכלוסייה במרכז הארץ, וגלנט ענה בשלב הראשון שהוא היה מח"ט ב-93' והוא הצליח להוריד את מספר החמושים בג'נין לאפס, אבל אז באו הסכמי אוסלו והעלו את כמות החמושים לאלפים, מה שביטל את כל הפעילות. החריתי החזקתי אחרי מה שהוא אמר ובשאלה השנייה ששאלתי אמרתי שאם כך, הרי שהרש"פ הא קטליזטור לטרור והנה אנחנו שומעים את אלוף פיקוד המרכז, ולא אמרתי את שמו כדי שלא לדבר על גופו של אדם אלא לגופו של עניין, אומר שהתפקוד המוצלח של פיקוד מרכז תלוי בחוזקה ויציבותה של הרשות הפלשתינית ובקיום מנגנוני ביטחון חזקים שלה ושאלתי, הרש"פ תומכת בטרור ומממנת טרור, הקצינים שלה והחיילים שלה מוציאים פיגועים לעשרות, איך הדברים האלה חיים בכפיפה אחת".

מוסיף בוארון ומספר כי עוד שאל את השר גלנט, אם ידוע שג'נין טול כרם וקלקיליה הן קיני טרור תחת הרש"פ ושומעים את דברי האלוף, המשמעות היא שצה"ל עדיין שבוי בקונספציה ביטחונית ובקיבעון מחשבתי לפיו על ישראל לעשות "מיקור חוץ" לביטחון שלה, כלומר לתלות את ביטחונה של ישראל בגורם חוץ, קרי הרש"פ ומנגנוניה.

"אני שואל את שר הביטחון אם הוא מטפל בצמרת הצבא ופועל להחלפתה כדי שלא יהיה קיבעון מחשבתי וכדי שהצבא יאותחל והצמרת הביטחונית תתחדש ותתברך בקצינים התקפיים שכיום רובם תתי אלופים, קצינים שחותרים למגע ומשוחררים מכל קיבעון מחשבתי".

בתשובה, אומר בוארון, השר גלנט בחר לתקוף ולא להשיב באופן ענייני, תוך שהוא דורש מבוארון לחזור בו מהתבטאויותיו כלפי מפקד פיקוד המרכז היוצא, יהודה פוקס. "אמרתי לגלנט במליאה שלא ציינתי את שמו של אדם ולא דנתי לגופו של אדם, לא ביישתי ולא פגעתי בכבודו של אף אחד. אני שואל שאלה לגופו של עניין תוך שאני מצטט שורה שאמר אלוף הפיקוד בדברי הפרידה שלו. גלנט המשיך לתקוף. זה מה שקורה כשאין מה לענות".

חבר הכנסת בוארון קובע כי כל עוד יש קיבעון מחשבתי מסוג זה, כפי שהיה בעבר ברצועת עזה כאשר המחשבה הייתה שחמאס מורתע ואינו מעוניין במלחמה, המשמעות היא שביטחונם של אזרחי מרכז הארץ אינו קיים והם חשופים לפגיעה. "לצערי גלנט לא נתן תשובות".

מוסיף בוארון וקובע כי כל יום שאחרי לא יכול להיסמך על רשות פלשתינית ש-82 אחוז מאזרחיה תומכים בטבח השבעה באוקטובר. לו עצמו ברור מה אסור שיהיה, גם אם יש לו כיווני מחשבה לגבי מה שנכון שיהיה, אך ברור שלא יכולה להיות רשות פלשתינית שכל כולה מעודדת פגיעה ורצח של ישראלים. "אי אפשר לחיות עם הדבר הזה ולתת לה את המפתחות של ביטחון אזרחי ישראל, ולא מדובר רק באזרחים תושבי יהודה ושומרון, אלא על אזרחים במרכז הארץ. טול כרם ג'נין, קלקיליה, שכם, אלה ערים ששוכנות לצד ערים גדולות בישראל כמו כפר סבא רעננה עפולה ועוד, ואם שר הביטחון לא עושה כל פעולה כדי לאתחל את הצבא ולרענן את צמרת הצבא הוא מועל בתפקידו לטובת אזרחי ישראל".

"אם גלנט מחויב קודם כל למילייה שממנו הוא בא, מילייה המטכ"ל, ורק לאחר מכן לביטחון ישראל, הרי שהוא מועל בתפקידו כלפי אזרחי ישראל", אומר בוארון וקובע כי גם אם מדובר במחלוקת פנים מפלגתית או פנים קואליציונית הדבר אינו מעניין אותו. "זה לא רלוונטי לדיון. אתה, שר הביטחון, תעשה קודם את התפקיד שלך ואחר כך נשאל מאיזו מפלגה אתה".