"בג"ץ מפקיר חיי החיילים"

, כ"ט בחשון תשס"ד

בג"ץ הותיר על כנו צו ביניים האוסר על צה"ל להרוס מבנים ולתפוס שטחים באזור ציר המתפללים בחברון, דבר שיאפשר למנוע ירי על המתפללים ולהבטיח את שלומם.

לפני כשנה הוציא אלוף פיקוד המרכז משה קפלינסקי צו הריסה על 20 מבנים בשטח ציר המתפללים, וזאת לאחר הטבח שנערך שם בליל שבת, טבח שגבה 15 הרוגים, אולם מוסי רז מתנועת השמאל הקיצוני שלום עכשיו ויואב הס מתנועת השמאל הקיצוני "יש גבול" עתרו לבג"ץ נגד הצו.

בדיון שנערך אתמול צמצמה המדינה את בקשתה להריסת שני מבנים בלבד, ולהקטנת רוחבו של הציר לארבעה מטרים.

העותרים נגד הצו טענו כי צעד כזה מראה על "אצבע קלה מדי על ההדק". לטענתם, האלוף מונע משיקולים פוליטיים, משום שמשרד התיירות מעוניין להקים טיילת במקום. השופט חשין אמר בדיון כי לא שוכנע מתשובותיה של המדינה, ומהטיעון כי העניין דחוף. הצו נותר על כנו עד לדיון הבא, וטרם נקבע מועדו.

בתגובה אמר נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון: "בג"ץ ממשיך להפקיר חיי יהודים. אם יקרה משהו האחריות המלאה תהיה על השופטים. שופטי בג"ץ הפקירו את כבודם של חיילי צה"ל בהחלטתם בנוגע לסרט "ג'נין ג'נין", וכעת הם מפקירים את חיי החיילים, ואת שלומם של אלפי היהודים שצועדים לתפילה בציר הזה מדי שבוע. התוצאות של ההחלטה יהיו על ראשיהם של השופטים". (ל.ש.)