הוועדה המרכזית של הפאתח' אישרה את יציאתם של בכירים בארגון, ובראשם כדורה פארס, לז'נווה היום, כדי להשתתף בחתימה החגיגית על הסכמות ז'נבה. זאת לאחר שערפאת אישר את הדבר. פארס טען כי כל הבעיות יושבו, וכי ערפאת ביקש ואף לחץ על חברי המשלחת לצאת לז'נבה.
התנגדות להסכמות מכיעים ברש"פ גדודי עז א-דין אל-קסאם, של החמאס. הם פרסמו כרוז, ובו הביעו את התנגדותם המוחלטת להסכם ז'נבה.

"אנחנו מתנגדים לכל ההסכמים וההבנות המפוקפקים... ובראשם מה שמכונה הסכם ז'נבה המקולל". עוד נכתב בכרוז: "מצעד הג'יהאד וההתנגדות נמשך, והוא ילך ויגבר בעזרת אללה עד לדחיקת הכיבוש מאדמתנו".

ארגון הג'יהאד האיסלמי הצטרף אף הוא לקולות המחאה. בכיר בארגון, השייח' שריף טחאיינה, אמר אמש כי הסכם ז'נבה מסוכן, וכי החותמים עליו הם בבחינת בוגדים. "מדובר במזימה חדשה, והג'יהאד האיסלמי לא יעמוד נוכחה בחיבוק ידיים".

היום תתקיימנה ברחבי הרש"פ הפגנות ותהלוכות, בעיקר באוניברסיטת אל נג'ח בשכם, וברצועת
עזה, נגד מסמך ז'נווה, בקריאה ובאזהרה ליוזמיו לבל יחתמו עליו. המוחים מגדירים את המסמך "אסון לעם הפלשתיני", משום שנעשו בו, לדעתם, ויתורים מפליגים, בראש ובראשונה על זכות השיבה.

לקראת טקס החתימה בז'נבה נערכה הפגנה, ובמהלכה שילבו 400 מפגינים את ידיהם על גשר מון בלאן שעל אגם ז'נווה. המפגינים הניפו כרזה, ובה נאמר: "ישראל ופלשתין - שתי מדינות, שלום אחד". רוב המפגינים הם תושבי שוויץ, אך בין המשתתפים בהפגנה היה גם מי שאחראי על ההסברה ברש"פ יאסר עבד ראבו, שותפו של יוסי ביילין ליוזמת ז'נווה.

נמסר כי צופים שבטקס ישתתפו גם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קארטר ונלסון מאנדלה. זה האחרון ישלח את ברכתו לאירוע באמצעות קלטת. את הטקס יכבדו בנוכחותם גם חתני פרס נובל לך ואלנסה מפולין וג'ון יום מצפון אירלנד, וכן מי שהייתה נשיאת הפרלמנט האירופי סימון ווייל.

במאמר המתפרסם בעיתון "הארץ" כתב עו"ד גלעד שר, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, ומהנושאים והנותנים עם ערביי הרשות, כי "הסכמות ז'נבה" נושאות בחובן יתרונות לערבים בלבד, וזאת בניגוד לתכנית קלינטון, למו"מ בקמפ דייוויד ולוועידת טאבה. בכל נושא ונושא היתרון הוא בצד הערבי, כתב שר. לדבריו, בראיון ל"אל ארעי" הירדני אמר יועצו הצבאי של ערפאת ממדוח נופל כי מה שהוצע לרש"פ בטאבה היה טוב יותר ממה שהוצע להם בקמפ דייוויד, ומה שמוצע להם ב"הסכמות ז'נבה" טוב כפליים ממה שהוצע בטאבה.

בשעה שתכנית קלינטון מדברת על העברת 92% עד 96% משטחי יש"ע לרשות, בהסכמות ז'נבה מדובר על העברת 100% שטח לידי הרש"פ.

שר מוסיף כי "הסכמות זנבה" כוללות את כינונו של כוח רב לאומי בעל סמכויות מבצעיות וסמכויות אכיפה, כולל הזכות לפעול בתוך מדינת ישראל הריבונית.

כמו כן על פי "הסכמות ז'נבה" מנהרות הכותל, הר הזיתים ועיר דוד יהיו בשלטון ערבי ובשליטה ישראלית, מצב שהוא מתכון בטוח לדבריו למתיחות ולחיכוכים.

בניגוד להצהרותיהם של יוזמי ז'נבה ציין שר כי בהסכמות ז'נבה יש הכרה בהחלטת האו"ם 194, שהיא הכרת האו"ם ברצון השיבה של הערבים. הוא הוסיף כי בנקודות מחלוקת עיקריות, כגון מספר הפליטים שיורשו להיכנס ל"ישראל הקטנה" וגודל הפיצוי שישראל תצטרך לשלם להם, אין הכרעה, ולפיכך הם ישמשו גם בעתיד נקודות למחלוקות ולמאבק על מימוש רצונות.

ב"הסכמות ז'נבה" ישנם סעיפים שאי אפשר ליישמם, כותב שר. למשל, הסעיף העוסק בשאלה כיצד תיושם חלוקת ירושלים, וכן סעיף ההתחייבות לתשלום פיצויים לפליטים תוך שישה חודשים. לדבריו, ניסיון העבר מלמד כי למדינות אחרות נדרשו שנים רבות כדי להגיע לנוסחת פיצוי. (ר)
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו