"הם מצאו את האגף דרכו אפשר להשפיע על המציאות בארץ ללא צורך לזכות ב-40 מנדטים בבחירות, התחום המשפטי, ובו עיקר השקעתם", כך אומר בריאיון לערוץ 7 משה איפרגן מהאוניברסיטה העברית, שפרסם לאחרונה דו"ח מקיף על פעילותה של הקרן החדשה לישראל. מדובר בקרן שהשתתפה במימון פרסום והפצת חוברת ההסברה של "הסכמות ז'נבה". אך לא רק פעילות זו מממנת הקרן. איפרגן מציין כי למרות זהירותה של הקרן שלא להיות מקושרת לפוליטיקה באופן ישיר, עיון בקישורי אתר האינטרנט של יוסי ביילין מעלה כי רובם מובילים לארגונים המקושרים לקרן.

איפרגן מוסיף כי "הקרן החדשה לישראל" הוקמה לפני 21 שנה על ידי ראשי תנועת השמאל הקיצוני "שלום עכשיו". היא הוקמה למטרות חברתיות. מרכזה, מוסיף איפרגן, בארה"ב, וכך גם מרבית התורמים לה. עם זאת פעילותה בעיקר בארץ. בראשה עומד אליעזר יערי, לשעבר כתב ברשות השידור. משנת 87', אומר איפרגן, עברה הקרן תהליך רדיקליזציה שמאלית, וכיום היא מתפקדת כארגון שמאל רדיקלי בכל המובנים. במובן חברתי, כלכלי וגם פוליטי. בחסותה פועלים מאות ארגונים: האגודה לזכויות האזרח, המוקד להגנת הפרט, רבנים שומרי משפט, עדאללה, מוסאווה, מרכז אדווה ועוד. הקרן מממנת גם תנועות כמו התנועה לאיכות השלטון אף על פי שאינה שולטת בה וזאת כדי לזכות לחזות מכובדת.

לרשות הקרן עומד סכום של 28 מיליון דולר, ואלפי אנשים מארה"ב תורמים לה. היא מתמחה בגיוס תרומות, ורבים מהתורמים אינם מודעים למטרות הקרן או לעקרונות היסוד שלה.

לדברי איפרגן, האיחוד האירופי מממן את שתי"ל, הזרוע המבצעת של הקרן.

שתי"ל, לדבריו, הוא הגוף הנמצא בקשר ישיר עם כל הארגונים. הכסף מועבר לארגונים, ושתי"ל מבצע עמם את העבודה. שתי"ל, מוסיף איפרגן, הוא זרוע מקצועית שמקימה עמותות, משתלטת עליהן, קובעת סדר יום, וכל זאת תחת חסות נייטרלית כביכול של שירותי תמיכה וייעוץ.

איפרגן מוסיף כי עיקר עניינה של הקרן הוא בית המשפט. לדבריו, במסמך שכתב מנכ"ל הקרן אליעזר יערי הוא ציין כי הקרן צריכה לדאוג לאוטונומיות ולייחודיות של בית המשפט העליון בישראל. הקרן מציינת בדו"ח הישגיה כי הם בעיקר ניצחונות בבג"ץ. הם הבינו, לדבריו, כי האקטיביזם השיפוטי מתאים למטרותיהם.

הצבת שמירה על האוטונומיות של בית המשפט נובעת מעצם היותו קובע מדיניות, וכך הבינו בקרן כי ניתן להשפיע בפועל על החלטות מרכזיות בחברה הישראלית באמצעות בית המשפט וללא הזדקקות לבחירות.

הקרן מפעילה תכנית הכשרת משפטנים בחו"ל, והם נמצאים בפרקליטות בכל ארגוני הזכויות למיניהם. כולם עוברים "הכשרה" לנושא זכויות האדם ולאנטי לאומיות ישראלית יהודית. בשובם לארץ הם מתמקמים בתפקידים בארגוני הקרן. לדוגמא מציין איפרגן כי משפטני הקרן שולטים במרכז מינרווה באוניברסיטה העברית ובמרכז המשפטי בתל אביב. (ר)