"אינני ישנה, אני מודאגת פן תתפשט התופעה של חגיגה בנוסח נוצרי, כמו זאת שערכו תלמידי התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים", כך אמרה ח"כ גילה פינקלשטיין בראיון לכתבתנו רותי אברהם. פינקלשטיין אמרה כי בהצבעה ביום שני הקרוב יוכרע אם ועדת החינוך תנחה את משרד החינוך לקבוע נהלים שיחייבו את כל בתי הספר באשר לאופי שבו יחגגו אירועים ופעילויות או שתינתן לכל בית ספר אוטונומיה לנהוג כרצונו. אם בתי הספר יקבלו אוטונומיה, אומרת פינקלשטיין, עלולה התופעה של חגיגת חגיגות וקיום אירועים בנוסח נוצרי או מוסלמי להתפשט לבתי ספר רבים.

כזכור, לאחרונה התפרסם כי תלמידי התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים הציבו עץ אשוח ובובת סנטה קלאוס במסיבת החנוכה שערכו. התלמידים הסבירו כי ביקשו "לכבד" את חבריהם הנוצרים.

לאחר פרסום הפרשה יזמה ח"כ פינקלשטיין דיון עליה בוועדת החינוך, וכאמור, ביקשה כי הוועדה תוציא הנחיה למשרד החינוך לפרסם נהלים מחייבים. "יש צורך להציב גבולות תרבותיים ברורים ביחס למותר והאסור במסיבות ובאירועים בבתי הספר", אמרה פינקלשטיין. היא אמרה: "יש לנו די אירועים יהודיים, וכדאי שניתן להם מקום של כבוד, במקום לאמץ חיקויים זולים מהנצרות, שאף פעם לא אהבה אותנו במיוחד".

פינקלשטיין אמרה לכתבתנו כי בדיון ביום שלישי הצליחה ברגע האחרון למנוע קבלת החלטה המעניקה אוטונומיה לבתי הספר, וכי ההצבעה נדחתה ליום שני הקרוב.

בדיון בוועדה אמר יו"ר הוועדה ח"כ אילן שלגי מ"שינוי" כי הוא מקבל את הסבריו של מנהל בית הספר שליד האוניברסיטה בירושלים כי התלמידים הציבו את עץ האשוח לציון חג המולד הנוצרי, וזאת מתוך כבוד לחבריהם. לדבריו, מדובר במעשה ראוי להערכה.

אליו הצטרף ח"כ יוסי שריד ממר"ץ, שאמר כי הוא ממליץ לקבל את הסברי מנהל ביה"ס. "יפה שבבית ספר שיש בו גם תלמידים נוצרים יעשו התלמידים יהודים מחווה לחבריהם".
לעומת זאת ח"כ אורי אריאל, מ"האיחוד הלאומי", אמר כי הוא ממליץ שמשרד החינוך לא ייתן ביטוי לחג נוצרי אלא יבטא כבוד לחניכיו הנוצרים בדרך אחרת, צנועה יותר.

ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר כי חוסר הידע של הילדים בבתי ספר ממלכתיים על יהדותם מדאיג אותו יותר מאשר הצבת אותו עץ אשוח.

ד"ר גלעד אמיר, מנהל ביה"ס: אנו בית ספר יהודי, חילוני, פלוראליסטי. ב- 11.12.03 קיימו תלמידי י"ב מסיבת ריקודים בביה"ס. הם ביקשו לקשט את ביה"ס לאותו הערב עם עץ אשוח
מתוך רצון לעשות מחווה, ולתת כבוד לתלמידים ערבים נוצרים הלומדים בשכבה.
חנה גילת, סגנית מנהלת מנח"י לחינוך העל- יסודי: בכל החלטה יהיו מרוצים ויהיו לא מרוצים. על מנהל כל בית ספר ללכת עם האמת החינוכית שלו.

פינקלשטיין, לעומתם, אמרה: "בית הספר שליד האוניברסיטה הוא בית ספר ממלכתי, ציבורי, חינוכי והכללים שחלים על בית ספר מסוגו צריכים לחול גם עליו. יש לנו חגים יהודים משלנו ואין יפה מחג החנוכה. עץ אשוח הוא סמל נוצרי, ואין לו מקום בבית ספר ציבורי יהודי. כפי שיש ויכוח על תכנים במערכת החינוך יש לפקח גם על אירועים".

עוד אמרה פינקלשטייין לכתבתנו כי אין מדובר בהתערבות במסיבות פרטיות אלא רק באלו הנערכות במסגרת בתי הספר הציבוריים. על הפרק עומדת השאלה מי נותן את הטון במדינה היהודית היחידה בעולם, אומרת פינקלשטיין. יתר על כן, היא מוסיפה שהדת היהודית כה עשירה ויפה, ולכן לא מובן מדוע יש צורך לחקות דת אחרת.

עוד אמרה פינקלשטיין, ששימשה כמנהלת תיכון צייטלין שנים רבות, כי נכונותם של חברי הוועדה לתת לבתי הספר אוטונומיה לחגוג כרצונם, מעידה על כך כי הם לא כיהנו כמנהלים בשטח, ולכן אינם מבינים את הצורך לקבוע את המסגרות.

לדבריה, לקראת ההצבעה פנתה לחברי הוועדה כדי לגייס רוב דרוש כדי שתתקבל הצעתה להורות לפרסם הנחיות ברורות. היא ציינה כי קיבלה את הבטחתם של ח"כ אורי אריאל וח"כ משולם נהרי מש"ס כי הם יגיעו ויתמכו בהצעתה. כמו כן ציינה כי בדעתה לפנות לח"כ גילה גמליאל כדי שתתמוך אף היא בהצעה. לדבריה, בעבר הביעה גמליאל רגשות חמים למסורת.

(ח)

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו