"כל קצין זוטר יכול להרע תנאי עלייה להר הבית"

לפני שהר הבית נסגר למבקרים יהודים, לפני כשלוש שנים, היה מספר העולים השנתי להר הבית כ-4000 יהודים. מאז נפתחו שערי הר הבית לעליית יהודים לפני כארבעה חודשים, וכבר עתה הגיעו למספר זה.

, ו' בשבט תשס"ד | עודכן: 08:14

לפני שהר הבית נסגר למבקרים יהודים, לפני כשלוש שנים, היה מספר העולים השנתי להר הבית כ-4000 יהודים. מאז נפתחו שערי הר הבית לעליית יהודים לפני כארבעה חודשים, וכבר עתה הגיעו למספר זה.

כתבתנו רותי אברהם מוסרת כי נתון זה נמסר ממפקד העיר העתיקה ניסו שחם בכינוס שקיים מכון אריאל בשיתוף הרבנות הראשית ושעסק ב"חיזוק הקשר בין ישראל להר הבית". הכינוס התקיים במשך שלושה ימים במלון לוט בים המלח.

עם העולים להר הבית נמנות קבוצות של תלמידים עם רבותיהם וכן קהילות וראשיהן. מהתנועה לכינון הר הבית נמסר לכתבתנו כי בין הישיבות הרבות שתלמידיהן עלו להר הבית לאחרונה הן ישיבת גבעתיים עם רבה הרב וסרמן, ישיבת פתח-תקוה עם הרבנים יובל שרלו וצבי יניר - רב קהילה בפתח-תקוה, ישיבת מעלה אדומים עם רבניה נחום רבינוביץ ושילת, ישיבת הר עציון עם הרב עמיטל וכן מכללת הרצוג, הרב דב ליאור עם תלמידי ישיבת ניר בקרית ארבע וכן ישיבת עתניאל.

עוד עלו להר הבית הרב שקולבסקי מבית שמש עם בני קהילתו, הרב אבי גיסר רבה של עפרה עם תושבים מעפרה, הרב רפפורט עם ישיבתו - ישיבת גבעות. השבוע עלה להר הבית הרב משה טנדלר מהישיבה יוניברסיטי וחתנו של הרב פיינשטיין. הוא עלה עם בני קהילתו במונסין.

הרב שאר ישוב הכהן - רבה של העיר חיפה, חבר מועצת הרבנות הראשית וחבר הוועדה להקמת בית כנסת בהר הבית, אמר בכינוס מכון אריאל כי ההוראה הגורפת האוסרת לעלות להר הבית בוטלה, זאת למעשה עם הקמתה של הוועדה במסגרת הרבנות הראשית, שנועדה לבחון את האפשרות לבנות בית כנסת על הר הבית. הוא ציין כי בקרוב תתכנס הוועדה, ובעזרת מגוון מומחים שהוזמנו לחוות את דעתם היא תגבש דרכים כיצד להתיר את העלייה להר הבית.

בכינוס נשאל מפקד העיר העתיקה שאלה הנוגעת לאפשרות לשוב לסטטוס קוו שהונהג בזמנו ביחס לעלייה להר הבית, בין היתר אפשרות לעלות בשבת ודרך שערים נוספים. המפקד השיב כי החלטות לשפר את תנאי כניסתם של היהודים להר נתונות בידיו של השר לביטחון הפנים, בעוד שהסמכות לקבל החלטה להרע את תנאי הכניסה כולל סגירת ההר בפני יהודים ניתנה גם לקצינים זוטרים לפי "שיקול דעתם".

הרב דב ליאור, יו"ר ועד רבני יש"ע, פנה לרבנים בכינוס ואמר כי עליהם לעסוק בהלכות המקדש והר הבית כפי שהם עוסקים בהלכות אחרות וכן כי "עליית יהודים להר הבית מצילה את הר הבית עצמו מהאויב הערבי וכדי להצילו צריך לעלות אליו".

מקורות במשטרה מסרו כי אם יהיה צמצום בזרם העולים להר הבית יורעו תנאי עליית יהודים.