אזור התעשייה "ארז" הוקם לפני כ 30 שנה, ופועלים בו מעל 200 מפעלים, מחציתם בבעלות ערבית. כ 4500 ערבים מועסקים באזור, ושכרם עומד על כ 90 ש"ח ליום עבודה, בעוד שבתוך רצועת עזה עומד הסכום על כ 50 ש"ח.

מאז ספטמבר 00' לא חדלו המחבלים לנסות לתקוף את המקום, ובין ניסיונותיהם עשרות אירועים של פיגועי ירי, השלכת רימונים ומטענים מאולתרים, הנחת מטעני חבלה ושיגור רקטות מסוגים שונים.
בפברואר 04',במהלך היתקלות עם שני מחבלים שחדרו לאזור תעשייה זה, נהרג חייל צה"ל שהיה שם בשירות מילואים. בינואר 04' פוצצה את עצמה מחבלת מתאבדת שנשלחה על ידי ארגון החמאס. בסך הכול במתחם אזור התעשייה ארז נרצח אזרח ונהרגו קצין ושני חיילים, ועשרה נוספים נפצעו.

נוסף על כל אלו עצר צה"ל בפברואר תושב עזה ג'מאל ברכאת, וזה, בחקירתו, הודה כי תכנן לבצע פיגוע התאבדות בעזרת חגורת נפץ נגד חיילים הנמצאים בסמיכות לאזור התעשייה ארז. בחקירתו מסר ברכאת כי כבר אסף מידע מקדים לקראת הפיגוע.

ועוד על אירועי החבלה שם: ביוני 03' ביצעו חברי חוליה המשותפת לפאתח', לחמאס ולג'יאהד האיסלמי פיגוע חדירה לעמדת מגן 12 במתחם ארז. בפיגוע נהרגו ארבעה חיילים וחיילות של צה"ל, ונפצעו ארבעה נוספים.

במרץ 03' נמצאו שם שני מטענים. מטען אחד הוצמד לרכב, והשני נמצא סמוך למפעל עיצוב ארז. באותו החודש נמצאו באזור התעשייה גם מנגנון השהיה וקוצבי זמן, המשמשים להפעלת מטענים.
ביוני 02' השליך מחבל מהג'יאהד האיסלמי רימון לעבר עמדת מגן 12 במתחם ארז, וחייל צה"ל נפצע. באפריל 02' פוצץ את עצמו במעבר ארז מחבל מתאבד מהג'יאהד האיסלמי, ומהפיצוץ נהרג חייל צה"ל, וארבעה נוספים נפצעו.

אזור נוסף שהוא יעד מועדף למתקפות מחבלים הוא אזור קרני, הסמוך לעיר עזה. מדובר במעבר שדרכו עוברות סחורות מרצועת עזה לישראל ומישראל לרצועת עזה בהיקף של כ 700- 800 משאיות מדי יום.

במרץ 96' ניצל ארגון הג'יהאד האסלמי את אופן הפעולה של המעבר לצורך העברת המחבל, וזה ביצע את פיגוע ההתאבדות ברחוב דיזנגוף בתל אביב, פיגוע שבו נרצחו 13 אנשים ונפצעו 125. המחבל הוסתר עם מזוודת נפץ במשאית שפעלה בהעברת סחורות למעבר קרני. בעקבות הפיגוע שונו ההנחיות לביצוע הבדיקות הביטחוניות במעבר.

כיום מתבצעת העברת הסחורות מצד לצד בשיטת ה"גב אל גב": המשאיות הישראליות מעבירות את הסחורה למשאיות ערביות הנכנסות לתוך הרצועה, וכך גם בכיוון ההפוך.

אזור קרני, כמוהו כאזור ארז, ידע מאז ספטמבר 00' עשרות פיגועים: פיגועי ירי, השלכת מטענים וירי רקטות. הפיגוע הבולט באזור זה אירע באפריל 03' כאשר מחבל ביצע פיגוע ירי ומטענים במעבר עצמו, הרג שני אזרחים ופצע שלושה נוספים.

נוסף על כך מנצלים ארגוני הטרור את המשאיות המובילות סחורה לתוך הרצועה להברחת אמצעי לחימה:

בחודש יוני 03' נתפס אישור מזויף להעברת 20 טון חומצה גופריתית מרוכזת. אלה הועברו לעזה דרך מעבר קרני. בריכוזיה הגבוהים משמשת חומצה זו מרכיב בתהליך הייצור של חומרי נפץ, והיא כבר הועברה לתוך שטחי הרצועה.

בדצמבר 02' נתפסה במעבר קרני משאית, ובתוכה כ 7,500 כדורי רובים. התחמושת הייתה מיועדת לשימושם של מחבלים ברצועה.

באוקטובר 02' נתפסה במעבר קרני משאית שהעבירה קרוואן לתוך שטחי הרצועה. בתוך גג הקרוואן הוסתרו 2,000 כדורי רובה.

ביוני 01' נתפסו במשאית במעבר קרני שהייתה בדרכה לרצועה רובים אחדים וכמות גדולה של תחמושת, הכוללת כ 30,000 כדורי רובים.

באוגוסט 02' מסר בחקירתו באסל עריף, "שוטר" במנגנוני הביטחון ברשות מרמאללה, כי בשיטות הברחה שונות הועברו במשך שלוש שנים דרך מעבר קרני כ 1,500 רובי סער וכחצי מיליון כדורים.
ריבוי הפיגועים ואירועי ההברחה באזור זה פגעו קשות במפעלים הפועלים באזור התעשייה שם. לפני ספטמבר 00' פעלו שם 31 מפעלים, ובהם הועסקו כ 2000 עובדים מרצועת עזה, ואילו כיום פועלים כיום רק 17 מפעלים, ובהם לא יותר מ 900 פועלים.

אזור תעשייה במרכז הסובל גם הוא מירידה בפעילותו עקב ריבוי פיגועים הוא אזור התעשייה עטרות, מצפון לירושלים. בפברואר 02' רצח מגיד מהדי, מחבל תנזים, את גדי רג'ואן הי"ד, בעל מפעל קפה באזור התעשייה עטרות. הרוצח עבד במפעלו של רג'ואן.

בינואר 01' נרצח ביריות עקיבא פשקוס הי"ד, מנהל של מפעל נייר באזור התעשייה עטרות, בעת שנסע לתוך אזור התעשייה ברכבו.

נזכיר כי בעקבות גל הפיגועים האחרון במחסום ארז ביקר אתמול הרמטכ"ל רב אלוף משה יעלון במקום ואמר כי ייתכן שהדיבורים על הנסיגה החד צדדית מעודדים את הפיגועים דווקא באזור זה.

עם זאת יצוין כי יעלון סייג את דבריו ואמר: "אין זה מן הראוי לעסוק בעניין זה כעת, כשהרעיונות טרם התגבשו לכלל תוכנית. כשאתבקש לחוות דעתי אעשה זאת בפורומים המתאימים".

הרמטכ"ל קיבל סקירה של אירועי הפיגוע האחרון ואמר: "מסתבר כי לנו איכפת מהעסקת פלשתינים יותר מאשר לארגוני הטרור". הרמטכ"ל ציין כי מחסום ארז מאפשר תעסוקה לארבעת אלפים עד ארבעת אלפים וחמש מאות בעלי משפחות ערבים, אולם "אם נראה שהניסיונות לפגע במקום נמשכים נשקול שנית את ההתעקשות שלנו לסייע להם". (ר.ש.)
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו