הפורום לתחקור קרבות: לחקור ´החווה הסינית´

"פער גדול עד לחשש בידוי ראיות בין מה שהתרחש בקרב 'החווה הסינית' לבין מה שנכתב בעיטורים שהוענקו למפקדים ולוחמים", כך טוענים מנהלי"הפורום האזרחי לתחקור קרבות" במכתב שהפנו בראשית השבוע אל אל"מ ד"ר שאול שי, ראש מחלקת ההסטוריה בצה"ל.

, י"ח בתמוז תשס"ד | עודכן: 17:30

כתבת INN רותי אברהם מוסרת כי במכתב דורשים חמשת מנהלי הפורום ד"ר אורי מילשטיין, סא"ל מיל ד"ר עמיקם צור, עוזי בן צבי, סרן מיל ' חזי דחבש ויעקב גלאוזיוס להורות על ביצוע תחקיר אמת בכל הנוגע לקרב החווה הסינית.

בין מנהלי הפורום, עוזי בן צבי שמשמש כיום כמנהל שיווק במפעל למסננים בקיבוץ עמיעד, אז נהג הנגמ"ש שחילץ מהחווה הסינית את גור אריה ששון שהיה פצוע קשה ודימם שעות רבות. לדברי ד"ר מילשטיין בראיון לכתבתנו, בן צבי נותר לבדו בחיים וניצל, כשיתר חבריו דיממו למוות. מנהל נוסף בפורום הוא סרן מיל' חזי דחבש בעליה של חברת הייטק שהיה מפקד מחלקת החוד בקרב.

במכתבם דורשים מנהלי הפורום לחקור: "איך תפקדו במהלך הקרב מפקדי חטיבת 35 ומפקדי גדוד 890 ?" ומגדירים תפקוד זה "לקוי במידה קיצונית". בסעיף אחר נכתב כי יש לבחון כיצד התנהל חילוץ הצנחנים ומה היה לוח הזמנים להתפנותם מאתר הקרב "אנו מתרשמים שהחילוץ היה רשלני באופן חמור", נכתב.

לדברי מילשטיין יש לחקור את תפקודם של מפקדי חטיבת 35 וגדוד 890 בהם: מח"ט חט' 35 עוזי יאירי ז"ל שנהרג בפיגוע מלון סבוי, סגנו אמנון ליפקין שחק שכסגן רמטכ"ל היה מעורב במו"מ על הסכמי אוסלו והיה בין אנשי הסכמות ז'נבה. כמו כן את תפקוד מג"ד 890 איציק מרדכי שקיבל את עיטור העוז וסגנו יהודה דובדבני שקיבל את עיטור המופת. "לאיציק מרדכי הוענק עיטור העוז על פינוי כל האנשים מהחווה הסינית וצאתו אחרון מהשטח", אומר מילשטיין, אבל נשארו שם חיילים פצועים, ולכן יש לחקור טענות לפיהן יש חשד לכאורה שמרדכי ניסה למנוע את החילוץ כדי לא לחשוף את הסיפור האמיתי.

"רוב האנשים שאותם תחקרנו לרבות סרן מיל' חזי דחבש, סא"ל מיל' ששון גור אריה, ששכב בשטח פצוע קשה במשך שעות ארוכות, פרופ' יהודה חדד היחיד שנותר בחיים מהנגמ"ש שחילץ את דחבש ופקודיו, סא"ל מיל ' יקי חץ חיימוביץ שחילץ עם פקודיו את ששון גור אריה הפצוע, לא תוחקרו עד היום", כותבים אנשי הפורום לד"ר שי.

עוד נדרש ד"ר שי לחקור: "מה היה חלקם של נגמ"שי גדוד 100 בחילוץ?" אהוד ברק היה מג"ד גדוד 100 אומר ד"ר מילשטיין. לדבריו יש לחקור את הטענות לפיהן קיים חשש שעזב את השטח מבלי למלא את ההוראה לסייע בחילוץ הצנחנים.

ייתכן, מוסיף מילשטיין, כי הוענקו עיטורי צל"ש לחלק מהמפקדים על סמך בידוי ראיות. תחקיר אמת יברר גם את חלקם האמיתי של מפקדים שלכאורה עוטרו ועל בסיס זה התקדמו במעלה הפיקוד, אך גם יקדם את מערכת הבטחון לקראת הפקת לקחי אמת. מצב בו מערכת הבטחון אינה מפיקה לקחי אמת מותיר אותה ללא סיכוי לשיפור ותיקון ליקויים, אומר מילשטיין ומוסיף כי זוהי הסיבה לדעתו לכך שמערכת הבטחון מתקשה לתמוך במשימות הלאומיות של מדינת ישראל ובעקיפין, הוא מציין, הוביל הדבר לתכניות הנסיגה של שרון.

את מכתבם מסכמים מנהלי הפורום: "כחרדים לגורלה של מדינת ישראל, לגורלו של צה"ל אנחנו סבורים שלא ניתן להשאיר שאלות אלה ללא מענה, הן לגבי קרב החוה הסינית והן לגבי קרבות אחרים. לפיכך נעשה כל מה שהחוק מתיר לנו, כמי שחיים במדינת חוק שבה הכל שפיט, כדברי נשיא בית המשפט העליון פרופ' אהרון ברק, כדי שינתנו תשובות אמת לשאלות לעיל. אנחנו בטוחים שתתיחס לדברינו ברצינות ותקבע לנו פגישה בהקדם האפשרי. אנו דורשים תשובה בכתב כפי שמחויבים אנשים הפועלים בשירות המדינה וכפי שנהוג במדינה מתוקנת".כתבתנו מציינת כי העתקי מכתב זה נשלחו גם אל רה"מ שרון, שר הבטחון שאול מופז, ד"ר יובל שטייניץ יו"ר ועדת חו"ב, רא"ל משה יעלון הרמטכ"ל, השופט אליעזר גולדברג מבקר המדינה, מני מזוז היועץ המשפטי לממשלה.

ד"ר מילשטיין אמר לכתבתנו כי טרם קיבל פניה מלשכתו של ד"ר שי ראש מחלקת ההסטוריה בצה"ל.