בתום פגישה שנערכה בין "פורום אזרחי לחקר קרבות" המונה אזרחים ולוחמים לבין ראש מח' הסטוריה בצה"ל אל"מ ד"ר שאול שי, סוכם כי "צה"ל יחקור ביסודיות את קרבות החווה הסינית".

כתבת INN רותי אברהם מוסרת כי בפגישה שנערכה אתמול השתתפו: ד"ר אורי מילשטיין הסטוריון צבאי, סא"ל מיל' ד"ר עמיקם צור, סא"ל מיל' גורי ששון, רס"ר מיל עוזי בן צבי, שולמית לבנת, (אמה של שרת החינוך) – לוחמת בפלמ"ח ובמלחמת העצמאות ומנהלת המדרשה לאומית, סרן חזי דחבש מי שהיה מפקד החוד ונלחם 18 שעות ב"חווה" וגם יצא אחרון מהשטח. אלי קרן מלוחמי ה"חווה" ופקודו של דחבש, עו"ד גבי מירון (מסלר) אף הוא מלוחמיו של חזי דחבש, יוסי בלום הלוי צנחן וחוקר קרבות, יעקב גלאזיוס מהנדס תכנה ואזרח. מטעם צה"ל השתתפו אל"מ שי וסא"ל אבי וסאל ראש ענף חקר קרבות בצה"ל.

מדובר בדרישת פורום לחקור את קרבות ה"חווה הסינית" בטענה כי הקרבות לא נחקרו וכתוצאה מכך לא הופקו לקחים מהקרב בו נהרגו רבים מחיילינו. כמו כן טוענים חברי הפורום כי חלק ממפקדי הקרבות עוטרו בצל"שים על בסיס ראיות שקריות וגם התקדמו לתפקידים בכירים במערכת הבטחון ובמערכת הפוליטית.

במכתב סיכום הפגישה שנמסר לידי כתבתנו נכתב כי "הגורמים להקמת הפורום: 1) הסכמה רחבה בציבור הישראלי על תרבות ארגונית לקויה של צה"ל, הגורמת לאי תחקור קרבות, לאי הפקת לקחים. תרבות לקויה זו עולה במחיר כבד בחיי אדם, לאי גיבוי מטרות לאומיות ומסכנת את עצם קיומה של מדינת ישראל. 2) אי הקרנת סרטו של ניר טויב "החווה הסינית – רשומון" בערב יום הזכרון האחרון על ידי הערוץ השני. 3) רצון לסייע לצה"ל לשפר תפקודו".

ד"ר עמיקם צור מחברי הפורום, הציג בפגישה את המימצאים. בסיכום כתב: "קיים פער ענק בין אותו מיתוס לבין העובדות". ועוד: "ישנן עדויות סותרות על מידת השליטה של המג"ד יצחק מרדכי, בכוח במהלך הקרב". "לאחר המלחמה פעלו המג"ד ומקורביו ליצירת סיפור רחוק מהאמת, על מהלך הקרב ותוצאותיו. אף מילה על נוהל הקרב הלקוי, חולקו צל"שים שתיאור המעשה בהם אינו אמת, כנראה תמורת שתיקה, כל מי שהיה לו, או יכול היה לו , סיפור שונה ומגירסתם שהפכה לרשמית, סולק מהגדוד והחטיבה ונרדף. אנשים רבים שהשתתפו בקרב העידו שלא תוחקרו. לא ידוע לנו על לקחים שהופקו מהקרב, והסיפור השקרי שימש עילה לקידום אנשים, שחלקם הגיעו לעמדות מאד בכירות במדינה ובמערכת הבטחון (כולל רה"מ, שר הבטחון, 2 רמטכ"לים, ראש המועצה לבטחון לאומי). אישים אלו השפיעו רבות על דפוסי הפעולה של מערכת הבטחון".

חברי הפורום מבקשים מצה"ל לפרסם גירסה רשמית של אירועי הקרב כולל "מה שהיה קשור לפניו ואחריו (קידומים, עיטורים, וסיבות לסילוק מהחטיבה)".

"אנחנו מתנדבים לעזור בכל דרך שנוכל אך לא נתרום להשתקה וטיוח של הפרשה", כתבו חברי הפורום והוסיפו: "אנו מעונינים לעודד בצה"ל שינוי תרבות ארגונית לכיוון של תחקור טוב יותר והפצתו ברבים, והפקת לקחים והטמעתם. אנחנו פורום אזרחי, כאזרחים יש לנו את הזכות הגדולה לשאת נשק, זכות שכולנו מימשנו בצה"ל בסדיר ובמילואים. כאזרחים יש לנו את הזכות לדרוש ולקבל מצה"ל שירותי צבא ובטחון באיכות הגבוהה ביותר האפשרית וכאזרחים אנו דורשים מצה"ל בקרה פיקוח ושקיפות".

בראיון לכתבתנו אמר סרן במיל' חזי דחבש כי "חקירת הקרב חשובה למען לא יהיו שוב פצועים ולוחמים שיינטשו בקרב נוכח פני האויב לנפשם כפי שנעשה בחוה הסינית וגם במקרה מדחת יוסף".
דובר צה"ל אומר בתגובה: "צה"ל אינו נוהג לפרט את השיחות והדיונים הפנימיים".