בית הדין לעבודה בתל-אביב הורה לבעלים של תחנות הרדיו הדתית אזורית, רדיו קול חי, להשיב לעיתונאים אורי אורבך ומנחם מיכלסון זכויות סוציאליות שנשללו מהם בעקבות תקרית רדיופונית שבה היו מעורבים בתחנה. בכך הגיעה לסיומה התדיינות משפטית ממושכת שהתארכה כשש שנים.

השניים, שהגישו בעבר משדר אקטואליה משותף בתחנה, נטשו את המשדר לאחר שמנהל התוכניות שם קטע בעיצומו שיר שהשמיעו, בביצוע הזמרים דץ ודצה, והשמיע במקומו שיר חסידי. אחר-כך התראיינו בכלי תקשורת אחדים, הביעו מחאה נמרצת נגד מהלך זה, והסבירו שבעקבותיו החליטו לפרוש מהתחנה. בתגובה סירבה הנהלת התחנה לשחרר להם את פוליסת ביטוח המנהלים שלהם ולהעביר להם תשלומים נוספים שלטענתם הגיעו להם.

אורבך ומיכלסון ביקשו סעד מבית הדין לעבודה, ונשיאת בית המשפט שם ורדה וירט לבנה, קיבלה עכשיו את רוב טענותיהם. היא דחתה את טענת הנהלת רדיו קול חי, כאילו "התובעים הפרו אמונים וגרמו נזק לשמה טוב של התחנה בראיונות שהעניקו אחרי הפרשה".

באשר לפרישת השניים מהשידור לאחר המריבה על השיר קבעה השופטת, כי "אין ספק כי מדובר בצעד חריג, אולם יש להתחשב בכך שהתובעים המשיכו לשדר ורק לקראת סוף השידור הודיעו על עזיבתם". עוד כתבה ואמרה: "בבואנו לשפוט את התנהגות התובעים עלינו לזכור כי יצחק נחשוני (העורך) התערב באופן בוטה בשידור תוכניתם תוך פגיעה בחופש היצירה. השדרן אינו שופר של תחנה. חופש הביטוי והיצירה ועצמאות השדרן הינם חלק בלתי נפרד מעבודתו. כאשר אנו בוחנים את הארוע בכללותו מתקבלת המסקנה, כי התנהגות התובעים, על אף חריגותה, באה כמחאה על פעולתו של נחשוני והיא אינה מהווה הפרת אמונים כלפי הנתבעת".

תחנת רדיו קול חי תיאלץ אפוא לשלם לכל אחד מהתובעים כמה אלפי שקלים בעבור זכויותיהם הסוציאליות, לשחרר להם את פוליסות ביטוח המנהלים ולממן להם הוצאות משפט.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו