מפכ"ל במילכוד

חבל שהמפכ"ל הזדרז לקבוע מסמרות. במקומו, הייתי מחפש את המדליפים במחנהו.

ד"ר חיים משגב , ב' בשבט תשע"ז

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, קצת נחפז, לטעמי, כאשר הוא העריך שחקירת המשטרה נגד נתניהו, נמצאת בישורת האחרונה שלה.

אפשר לייחס את האמירות האלה, כמובן, לחוסר ניסיונו בתחום הפלילי  - ואפשר גם לייחס את הדברים לרצונו לפייס גורמים שונים שמנסים להלך עליו אימים מזה זמן-מה. אבל בדבר אחד אין לי ספק, לאחר עשרות שנות ניסיון, שאין במה שפורסם עד כה אפילו בדל של ראייה לעבירות פליליות שביצע ראש הממשלה.

מותר לקבל מתנות, או טובות הנאה, ללא כל הגבלה, על פי חוק שירות הציבור (מתנות), ורק אם מתקיימת כוונה פלילית, אצל הנותן או אצל המקבל, נעברה עבירה-לכאורה.

כלומר, סתם מתת שאינו בעד פעולה הקשורה בתפקידו של המקבל – והדגש הוא על המילה "בעד" -  איננו מגבש את היסוד הנפשי הצריך בכל עשייה מן הסוג הזה. ובעניין זה, אין  צל-צילו של חשש, שארנון מילצ'ן, שכבר  ראה דבר או שניים בחייו, התכוון לשחד את ראש הממשלה. הוא לא רצה ממנו דבר  - והוא לא ציפה לקבל ממנו דבר. וגם האמירה המטופשת שאפשר להאשימו בשוחד, כיוון שהוא "שלח את לחמו על פני המים", כדי להטות למשוא פנים בדרך כלל, כלשון החוק,  אין בה כל ממש.

מילצ'ן יכול היה להעביר, מבחינת הדין הפלילי, בכל בוקר בקבוק שמפניה ורודה, האהובה גם עליו, כך מספרים, או סיגר קובני משובח, לביתו של בנימין נתניהו  -  מבלי שהדבר ייחשב  כטובת הנאה אסורה. אפילו אם המתנות נשלחו, כפי שמציינים מדליפים-מטעם, על פי בקשת נתניהו.

מכאן, שגם כל הספקולציות שהוא  מחפש לעצמו חסינות, כביכול, בדרך של קבלת מעמד של עד-מדינה, אין בהן דבר.  אין במעשיו עבירה, להערכתי,  וגם ראש הממשלה לא ביצע כל עבירה בעת שהוא קיבל את מה שהוא קיבל.

ואגב, גם לא עבירה של הפרת אמונים, שהרי שם צריכה להתקיים עשייה כלשהי "הפוגעת בציבור". וגם אם ייאמר, כפי שנטען באמצעי התקשורת, שנתניהו  ניסה לסייע  למילצ'ן באחת משיחותיו עם שר החוץ האמריקני, אין בכך מאומה. זאת הייתה, לכל היותר, כנראה, שיחת אקראי שבה חבר מנסה לברר עבור חבר  מה הקושי האדמיניסטרטיבי  שבהנפקת  מסמך כלשהו.

כבר לפני זמן רב  קבע את הדברים האלה השופט אהרן ברק בפסק דין מקיף בעתירות שהוגשו – ואני הייתי אחד מהעותרים - כנגד היועץ המשפטי לממשלה באותה העת, שביקשו לחייבו להעמיד לדין את מפכ"ל המשטרה באותם ימים, רפי פלד, בגין קבלת "טובות הנאה". השופט ברק גם התייחס ל"חוק המתנות", תוך שהוא קובע שאין איסור על קבלת מתנות וכי רק אם לא נעשה דיווח ביודעין -  ושוב, יש להדגיש את המילה "ביודעין" -  נעברה עבירה שדינה קנס בלבד. יש גם הבדל, מבחינת החוק, בין מתנה חפצית, תמונה או פסל, לדוגמה, לבין מתנה מתכלה.

כך או כך, לא הייתי ממהר להספיד את מי שמכהן עתה בתפקיד ראש הממשלה. ככל שהדברים ידועים כעת, לאור ההדלפות המגמתיות של בעלי עניין, שלא תמיד מקפידים בתיאור העובדות,  בלשון המעטה, לא נפל דופי פלילי במעשיו.  ייתכן,  שזה לא נאה להתרועע עם בעלי ממון, או עם מוציאים לאור, אבל מכאן ועד לדרישות של פוליטיקאים מתחסדים, שחלקם באמת מסתובבים כשחבילות חמאה על ראשיהם, שראש הממשלה ישעה את עצמו, רחוקה מאוד הדרך.

חבל שהמפכ"ל הזדרז לקבוע מסמרות. במקומו, הייתי מחפש את המדליפים במחנהו. שכן, לא כל מה שלא ראוי, אולי, בעיני קציניו מהווה עבירה פלילית  -  וללא היסוד הנפשי, אין כלום במה שהודלף עד כה.