תעשייה של פייק ניוז

מהי משמעות ביטול המתווה, מה היה אמור להיות, ומה יקרה עכשיו, כל זה לא משנה דבר ביקום שבו המטרה היא אחת: צייץ כפי יכולתך.

איתמר סג"ל , ג' בתמוז תשע"ז

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

חצי השבוע החולף סיפק לכולנו שתי דוגמאות חיות, כיצד עובדת תעשייה שלמה של פייק ניוז פוליטי. כותרות האתרים מיהרו לבשר על ביטולו של מתווה הכותל ההיסטורי.

לא עברה דקה, וכבר החלה ציפור הטוויטר לפלוט ציוצי תמיכה וגינוי בקצב מסחרר. מהי משמעות ביטול המתווה, מה היה אמור להיות, ומה יקרה עכשיו, כל זה לא משנה דבר ביקום שבו המטרה היא אחת: צייץ כפי יכולתך. העיתונים השונים דיווחו על סערה והמליצו ליהודי העולם להוציא את בגדי החורף להגנה מפני הגשם שמדינת ישראל יורקת עליהם. מי הם בדיוק 'יהודי העולם', ממש לא ברור, כנראה שמנהיג התנועה הרפורמית זכה למינוי ואני לא ידעתי.

נדמה לי ש'יהודי העולם' שמעו שהם אמורים לחולל משבר בעיקר בידיעות אחרונות. בארה"ב חיים גם אחוזים גדולים של יהודים אורתודוקסיים, ובהם גם חרדים רבים. בנוסף, יו נו, סתם כדי לעדכן, יש עוד יהודים בעולם מלבד בארה"ב, והם ברובם לא משויכים לזרם הרפורמי.

 אז למי שלא הבין ולא טרח להתעדכן, הרפורמים ימשיכו להתפלל ברחבה המעורבת. הרחבה שלהם אף עתידה לעבור מתיחת פנים בשווי 19 מיליון שקלים, על חשבון משלם המיסים האורתודוקסי. שום דבר לא בוטל, דבר לא שונה מהמצב הנהוג כיום. ההחלטה שעברה בממשלה בסך הכל משאירה את המצב על כנו ומבטלת את הכוונה להקים כניסה חדשה לרחבת הרפורמים. אגב, בכל הפעמים בהם ביקרתי בכותל לאחרונה גיליתי שהעזרה המעורבת דווקא צנועה במיוחד – פשוט כי אין בה אף אחד ואף אחת, חלקה וצנועה למשעי. הרפורמים אולי עושים רעש חזק במיוחד, אבל הם מהווים בארץ מיעוט כל כך שולי בדמות 30 – 50 בתי כנסת הפעילים בעיקר בשבתות וחגים, חלקם רק בימים נוראים.

עוד לא נחה הציפור התכולה ממתווה הכותל, וכבר התרגש עלינו חוק הגיור. כאן, כידוע, מדובר בחוק כל כך איום עד ששר בכיר טען בריש גלי כי החוק מביא אותנו היישר לעבר המקום הרע מכל - מדינת הלכה. כמובן, איש כמעט לא טרח לוודא מהו בעצם חוק הגיור. ומדוע שיבדקו? עולם הגיור הינו עולם מורכב מידי ואין מצב שזה נכנס ב140 תווים בטוויטר. גם כאן, רק כשירות לציבור אעדכן שמדובר בחוק שאמור לקבע בחקיקה בדיוק מה שהיה נהוג עד היום. בג"ץ דרש מהמדינה לקבע את התחום בחקיקה, אחרת יאלץ לאפשר לכל בית דין פרטי, אורתודוקסי או רפורמי, לגייר כאות רצונו.

המדינה אינה חפצה בכך, בעיקר משום שלגיור יש גם משמעות של מתן אזרחות ותושבות כאשר מדובר על גיורים של כאלה שאינם אזרחי המדינה. מטרת החוק להשיב את המצב כפי שהיה לפני פסיקת בג"ץ, וגם זה נוגע כאמור אך ורק לאלו שאינם אזרחים, מיעוט קטן מבן מבקשי הגיור. ובכלל, החוק עבר רק ועדת שרים. מכאן ועד אישורו הסופי, לאחר כל השינויים, הועדות, ההסתייגויות והסיכומים, יעברו הרבה יותר מארבעים סאה מים בנהר הפוליטי.

לצערי הרב, לפייק ניוז פוליטי ולתזמורת תגובות חלולות של פוליטיקאים כבר התרגלנו. הבעיה העיקרית מבחינתי נעוצה בכותרות העיתונים והאתרים, שכולן זעקו זעקה אחת ויחידה: ניצחון החרדים. כלומר, אנו, המגזר הדתי לאומי, זה שחרט על דגלו את הדאגה לבניין הארץ והמדינה ברוח התורה, זה שאמור להיות הממונה והאחראי הראשי על ענייני היהדות במרחב הציבורי, אנחנו כלל לא במשחק. אני מאמין שרוב הציבור שמבין מהי משמעות מתווה הכותל מתנגד לו, כפי שאני מתנגד לו בעצמי. אני מאמין שאלו שמבינים את מורכבות עולם הגיור יבינו שחוק הגיור גם הוא חוק שבעיקרו נצרך וחשוב. מתור גם להתנגד, זה בסדר גמור, אבל לפחות שקולנו ישמע, שנהיה שחקנים במשחק הזה שנקרא מדינת ישראל כמדינה יהודית.

במקום זאת, הגלגל התהפך. החרדים הפכו לשומרי הסף של היהדות במרחב הציבורי, בזה הם עוסקים כל היום וכל הלילה, על זה כלי התקשורת מדברים, ואלו הודעות שהסיעות משחררות לעיתונות. על הפרק, כל הנושאים הבוערים שמאפיינים מדינה יהודית, שבת, גיור, כשרות והכותל המערבי. הנושאים הללו קריטיים ומשמעותיים לכל יהודי באשר הוא שם והם קריטיים בדיון על אופייה של מדינת ישראל.

לעומת זאת, ומבלי להמעיט בחשיבות המאבקים למען ארץ ישראל, כאשר אני בודק במה עסקה המפלגה הציונית דתית לאחרונה בכל הקשור לדת ומדינה, המפלגה שפעם הפילה ממשלה רק כי הגיעו מטוסי אף 15 אחרי כניסת השבת, אני מזהה לכל היותר את המאבק לביטול סגירת הפנימייה הצבאית אור עציון, שעם כל חשיבותה הגדולה, יש דברים חשובים יותר, קצת הרבה יותר.