אל תכעסו על רב"ט במיל' חיים ולדר

אם הציבור הדתי לאומי רוצה לפתור את המחלוקת מול עטו המושחז של חיים ולדר, כדאי ש"יחשב מסלול" וילמד היכן טעינו

הרב אביעד גדות , ח' בתמוז תשע"ח

קראתי את מאמרו של הסופר המוערך והמוכשר חיים ולדר. וקראתי את התגובות הנזעמות.

יש במאמרו של ולדר הרבה מהאמת. הרבה מאד. מסקנתו – שגויה.

אכן, בשנים האחרונות יש בעיות רבות ומהותיות בצה"ל, ומגמות לא פשוטות. אך לנקוט בגישת "תן לי יבנה וחכמיה" זהו צעד לא נכון. כבר רבי עקיבא  (גיטין נו:) לימד אותנו כי גישה זו של הצלה מועטת יסודה בטעות, טעות שגם גדולים וקדושים כרבן יוחנן בן זכאי יכולים לטעות בה. כמאמר התלמוד (שם) "משיב חכמים אחור", שהיה לו לרבן יוחנן בן זכאי לדרוש את הצלת ירושלים כולה.

ביקורת רבה וכעס יש על מי שיושב מנגד בחדרו עם "תחושת אי צדק, עצב וכעס אין אונים". אך בכעס לסוגיו אין תועלת.

לא מזמן ישבתי עם מספר חברים אצל אחד מגדולי הדור של רבותינו החרדים בנושא הטיפול בחייל החרדי, והוא הסכים עם הגישה כי בלי קשר לשאלה אם גיוס הוא לכתחילה או בדיעבד -  יש לפעול.

אם כך – אין מחלוקת. "כֹּל אֲשֶׁר תִּמְצָא יָדְךָ לַעֲשׂוֹת בְּכֹחֲךָ עֲשֵׂה" אמר החכם מכל אדם (קהלת ט).

אם חיים ולדר, אשר באופן אישי שרת בצה"ל בחיל החינוך, משקף מציאות ועובדות (עליהם מסכימים גם אלופים בדימוס), הרי ש"תגובה ציונית-דתית הולמת" לא תבוא על ידי מאמרים שבאים להגן על הגיוס לצבא, שהוא כמובן מצווה רבה, אלא על ידי טיפול בשורש הבעיה. צבא כן או לא זו מחלוקת ישנה עם אחינו החרדים שלא תיפתר בהתנצחויות אידאולוגיות.

הפתרון יבוא על ידי הסכמה להכיר בבעיות שנוצרו ולטפל בהן כראוי.

גיוס החרדים איננו דחוף ואיננו צורך מבצעי מיידי. צה"ל עצמו חוזר ואומר כי אין איום קיומי מיידי ומתעדף כרגע גיוס נשים על פני חרדים כהמלצת המכון הישראלי לדמוקרטיה. זאת המציאות. אפילו השר בנט התבטא לפני מספר חודשים בנושא והודה כי צה"ל לא ערוך לגיוס חרדים. בינתיים ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז יוכל לעשות עבודה יסודית יותר ולתחקר למשל מדוע עד היום צה"ל לא הצליח להצמיח מג"ד חרדי, או מ"פ חרדי אחד מקרב עשרות אלפי החרדים שכבר עברו בשורותיו זה למעלה מעשרים שנה, או מדוע צוערים חרדים נאלצים לוותר על זכויותיהם בבה"ד 1.

תוסיפו על כך את העובדה כי הציבור החרדי הגדל והולך בכמות ובאיכות מעניק שירות נפלא לאומה במישורים נוספים כתרבות ומורשת, חסד והתנדבות, ואף שירות בתפקידים ציבוריים. וכן, גם בעולם התורה. לא מזמן התפרסם בתקשורת החרדית כי למעלה ממחצית מהחרדים כבר מגדירים עצמם "ציוניים". זאת גאולה חברים, וצריך להכשיר מהר את הצבא ואת כלל מערכות המדינה לשותפות החדשה עם אחינו שומרי המצוות. שותפות טבעית שמעט הוזנחה עקב ויכוחים ישנים שכבר קצת פחות רלוונטיים.

גיוס החרדים לצה"ל בהמוניו – בוא יבוא, אך אם הציבור הדתי לאומי רוצה לפתור את המחלוקת מול עטו המושחז של חיים ולדר, כדאי ש"יחשב מסלול" וילמד היכן טעינו אנחנו בניווט וינהל את השיח הטוב שיש לו מול ראשי הצבא על יהדותו של צה"ל הישן והטוב, יהדות של לכתחילה ולא של שעת הדחק, יחזק את מעמדו של הרב הראשי לצה"ל כפי שעושה ח"כ בצלאל סמוטריץ', ובכלל לא ירדם בשמירה אל מול תהליכים שמתרחשים ברגע זה. הציבור הדתי-לאומי המוכשר ועמוס המשימות יסתער לא רק על היחידות הקרביות אלא גם על צביונו של הצבא. זה הסדר ואין להופכו.

אחר כך החרדים יתגייסו, וגם חיים ולדר וחבריו יבואו למילואים.