במה טעה האלוף גולן?

כל השוואה לשואה מקוממת תמיד, אך היא ממש לא הסיפור כאן. האלוף גולן הוא אדם מוכשר, אמיץ ובעל ניסיון.

תגיות: איתמר סג"ל
איתמר סג"ל , ח' באלול תשע"ח

המירוץ המתוקשר לרמטכ"לות השיב לקדמת הבמה את הדיון אודות אמירתו האומללה של האלוף גולן, האלוף שזיהה שמצא לנכון לזהות תהליכים מטרידים, דוקא בערב הזיכרון ליום השואה. 

כל השוואה לשואה מקוממת תמיד, אך היא ממש לא הסיפור כאן. האלוף גולן הוא אדם מוכשר, אמיץ ובעל ניסיון. הסיפור הוא המהות. נשגב מבינתי כיצד יכול אדם בוגר, אדם שעשה דבר או שנים בחייו, לסגל לעצמו מבט כל כך שחור, פסימי ומעוות על המציאות. מי שמזהה בישראל תהליכים של ראשית ימיה של גרמניה הנאצית הוא אדם הלוקה בעיוורון חמור ביחס לסביבה, אדם בעל מבט פסימי חמוץ במיוחד שפיתח כשרון יוצא דופן לאתר ולהבליט קורטוב של רע בתוך ים גדול של טוב.

בדבריו אלו, הצטרף האלוף גולן לתנועת הפסימיים רואי השחורות, שהם מיעוט קטן בחברה הישראלית, אך בעל עמדות מפתח בתקשורת. המיעוט הזה מפרנס עצמו מהטפת סיפורי בדים על מצבה העגום של מדינת ישראל והחברה בישראל. פעם זו הגזענות, פעם זו ההדתה. פעם זה חורבן שלטון החוק, ופעם זו ההדרה או תהליכים מעוררי חלחלה. חי ראשי, אינני יודע מה מביא קצינים בכירים, יחד עם ראשי מוסד ושב"כ לשעבר לחפש ולשכנע את עצמם בכח כמה רע פה, וכמה הפלת הממשלה הכרחית, ואם לא, מי יודע לאן עוד תדרדר החברה הגזענית בישראל.  

היכן לכל הרוחות זיהה האלוף תהליכים שמזכירים בישראל כהוא זה את גרמניה הנאצית? האם כוונתו למדינה שנותנת העדפה מתקנת לערבים ולדרוזים, או אולי לזו שמכשירה מגרשי בנייה חינם עבור הבדואים בנגב? יתכן שכוונתו למדינה שבנתה מערכת בריאות ומערכת חינוך לתפארת, לכל דורש, או שמא כיוון האלוף למדינה בה עמותות צדקה ורווחה כחול הים, לצד מערכת רווחה ממשלתית? האם שכח סגן הרמטכ"ל לשעבר את ימיה הקשים של הקמת המדינה, ימי הסזון והפצצת אלטלנה, הממשל הצבאי על ערביי ישראל ודיקטטורת מפא"י? לאלוקים הפתרונים, מה בין דבריו לבין המדינה הנפלאה והחברה בה אנו חיים היום. 

אין איסור על קצין בכיר להחזיק בעמדות פוליטיות כאלה או אחרות, בתנאי שהן נשמרות עמוק בכיס, תוך עמידה על העיקרון שהצבא הוא כלי שרת בידי המדינה וקברניטיה, ולא להפך. מותר ואף כדאי לקצין בכיר להביע מפעם לפעם את עמדתו הערכית בנושאים שעל הפרק, בסגנון ובפורום הראוי. וכמובן, אם מצא מקום לבקר את החברה בישראל, זכותה של החברה לבקר אותו.

אני באמת מאמין שאסור שתפקידו של קצין עטור קרבות ומסירות למען עם ישראל יוכרע על פי אמירה אחת, או על פי טעות חד פעמית, מבצעית או ערכית בשדה הקרב. את הצבא צריך להוביל מי שידע יותר מכולם לעסוק בבניין הכוח ובהפעלתו בצורה המיטבית, על פי הוראותיה של הממשלה הנבחרת. את תרבות החיסולים של קצינים עטורי קרבות או מינויים בכירים בשירות המדינה בשל אמירה או טעות חד פעמית, יש לבער מן הארץ. 

ובכל זאת, יש ממה לחשוש. הערכת המצב של האלוף גולן על החברה בישראל, שאינה רק מקוממת אלא גם שיקרית ומעוותת, מהוה טעם לפגם לבחירתו כרמטכ"ל צה"ל. ה' ישמור, אילו אחזו ראשי הציונות בפסימיות קיצונית כפי שביטא האלוף גולן, מדינה ודאי לא הייתה קמה כאן, עת הכריע בן גוריון על הקמתה למרות הסכנה הברורה האורבת בפתח.

אילו נהגו כמותו מפקדי צה"ל במלחמות ישראל, מלחמת העצמאות, ששת הימים ויום הכיפורים, עת עמדו כוחות צה"ל במיעוט נורא מול כוחות האוייב העדיפים, יתכן שגורל המלחמות היה שונה. המלחמות הללו הוכרעו בשל האומץ של הלוחמים והמנהיגים, בשל האמונה בצדקת דרכם והרבה בזכות אופטימיות אין סופית של מפקדי צה״ל ביכולתם לנצח, למרות עדיפות האש הברורה של האוייב.  

בכל פעם שאני מגיע לשירות מילואים, אני זוכה לראות סביבי רק אהבה, שלום ורעות, עזרה הדדית ופרגון, לכל אדם. יש להיות עיור, שקרן או משוגע כדי לראות בכל הטוב הזה תהליכים נאציים. בעיני, היכולת לראות את הטוב, לתת אמון בטוב הנמצא בבני אדם ובפרט בעם ישראל ובחברה בישראל, שהיא חברה בריאה ומוסרית היא תכונה קריטית למפקד ולמנהיג המוביל את חייליו לשדה הקרב. עם ישראל וחיילי צה״ל זקוקים למנהיגים שמאמינים בהם, רואים בהם את הטוב, מעצימים ומשכללים את החיובי, עושים את העיקר עיקר ואת הטפל והשולי טפל.