צורך שיש מה להתגאות בו

מאמר תגובה של עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, למאמרו של שוקי פרידמן באתר ערוץ 7

תגיות: משרד הדתות
עו"ד עודד פלוס , י"ז בטבת תשע"ט

מזה כשלוש שנים שאני משמש כמנכ"ל המשרד לשירותי דת, הממונה על המועצות הדתיות.

גם אני, קודם למינויי, גיבשתי עמדה ביחס למועצות הדתיות, על פי ההצגה שלהם בתקשורת, הצגה מגמתית, שמשתלבת עם יציאה כנגד כל דבר שריח יהדות נודף ממנו, המובלת ע"י גופים ליברליים, לכאורה.

אצל אותם גופים כל פסוק ואירוע בגן ילדים הופך ל"הדתה", כל פקודת קרב הופכת ל"משיחית", כל התנהגות שמשמרת את מסורת ישראל סבא, הופכת ל"הזויה" ו"נלעגת".

המועצות הדתיות נכנסות לאותה תבנית חשיבה – אותה תבנית "ליברלית וחופשית" כביכול.

אותם גורמים שמשמיצים ומכפישים, מובילים קו חשיבה שמחלחל לצערנו, ובעקבותיו, ככל שלא היו מועצות דתיות, אלא שירותי הדת היו ניתנים כמחלקה בעירייה, כפי שמציע כותב המאמר, רמת השירות הייתה ירודה או לא קיימת, בבחינת סרח עודף, שמבוצע במקרה הטוב, כדי לצאת לידי חובה.

ראוי שנבחן מה מצב שירותי הדת במקום בו אין מועצות דתיות ויש לא מעט רשויות כאלה, או נבחן את קריסת המועצות הדתיות בשעתו בשל אי העברת השתתפות העיריות בתקציב המועצות הדתיות, למרות החיוב החוקי, כדי לבדוק את משמעות ההצעה.

לאחר שלוש שנים בתפקיד, אני יכול לקבוע ללא סייג כי יש צורך במועצות הדתיות.

המאמר המלומד נחזה להיות מאמר מחקרי של חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, רק שהוא או לא מדויק או  לא מביא בחשבון את השינויים שחלו וחלים בעצם ימים אלה שלא משרתים את קו החשיבה שלו.

המועצות הדתיות מנוהלות על ידי ראשי מועצות שכשירותם נבחנת באופן קפדני ולצד כישורי הבסיס וניסיון מוקדם בניהול מערכות מקבילות, עוברים הכשרות והדרכות במכלול הנושאים והעניינים שהם עוסקים בהם.

המועצות הדתיות שגררו אחריהן גרעון מצרפי נצבר לאורך שנים, לא מעט כתוצאה מאי העברת כספים ע"י העיריות והמועצות המקומיות, עברו בשנת 2015 לעודף, כאשר העודף גדל ב – 2016 באופן משמעותי וצפוי לגדול גם ב – 2017. נתונים אלה מבוססים על ניתוח מקצועי של הדו"חות הכספיים שנערך ע"י משרד רו"ח    deloitte ישראל, על פי אמות מידה חשבונאיות מהמתקדמות ביותר.

בנוגע לטיב השירות

המשרד לשירותי דת והמועצות הדתיות זוכים זו השנה השנייה ברציפות!!! במקום הראשון, בבדיקה שנערכת מטעם משרד ראש הממשלה, בכלל משרדי הממשלה, בקטגוריה של שביעות רצון כללית מהיחידה הממשלתית "על הצטיינות בהענקת שירותים איכותיים ושיפור השירות".

למועצות הדתיות יש אתרי אינטרנט בין עצמאיים ובין במסגרת האתר הרשות המקומית ומי שעוד לא טרח לעשות זאת, מחויב להשלים זאת בחודשים הקרובים, כאשר מכלול הנתונים מופיע גם באתר המשרד ובאפליקציות ייעודיות.

ניתן לומר שהמועצות הדתיות שקופות לציבור, באופן שספק אם יש לו מקבילה בגופים כדוגמתו וגם הנקודות הפחות שקופות, נחשפות בעצם ימים אלה.

בניגוד לאמור ולתדמית, במקומות שהיה קושי לכונן הרכב מועצה דתית בגלל חילוקי דעות מול הרשויות המקומיות, מכהנים ממונים שהיו ראשי מועצות דתיות קודם לפיזור הרכב המועצה הדתית, כאשר מאז 2015, מונו ע"י השר דוד אזולאי מספר ממונים זעום, במקום שבו התפנה מקום של ממונה, כאשר בניגוד לרושם שמנסה החוקר להציג, קשה בהקשר זה לדבר על השפעה פוליטית.

נושא מערך הכשרות מטופל בימים אלה, באופן אינטנסיבי ומתקבלות ומיושמות החלטות אמיצות ומרחיקות לכת בכל החזית, כך גם נושא המקוואות שמשנה את פניו, הן בהיבטים החזותיים והן בהיבטים ההגייניים תברואתיים וכך תקינת כח האדם שעוברת הסדרה רוחבית, בכלים מקצועיים. אותם נתונים שמוצגים כביכול במאמר "כנתוני משרד האוצר" הם נתונים שלנו, שעולים מהדו"חות הכספיים ואנו מכירים כל עובד במועצות הדתיות בשמו, בדרגתו, בתפקידו ובהיקף שכרו, גם אם יש צורך בהסדרה טכנית של התקן, שנעשית כאמור בעיצומם של ימים אלה.

אני כמי שבא מהשלטון המקומי ושמשתי למעלה מ – 20 שנה כיועץ משפטי של 20 ויותר רשויות מקומיות וגופי סמך של הרשויות המקומיות, יכול להעיד כי מצבן של המועצות הדתיות ומידת הפיקוח של פעילותן לא נופל ואף עולה על המצב ברשויות המקומיות וברמת הפיקוח של משרד הפנים ואני אומר זאת בזהירות כדי לא לפגוע בשלטון המקומי.

הרשויות המקומיות, שמככבות בכותרות העיתונים ובאתרים באופן יומיומי ובהקשרים לא נעימים, הם המקום הראוי והנכון לשיטת החוקר המלומד לשירותי דת? אולי כדאי שיחשוב שוב.

לא אומר שאין מקום לשפר ולהשתפר. זה תפקידנו. זה תפקידן של המועצות הדתיות בהנחייתנו ואולם להגדיר אותן "כהמצאה שאין מה להתגאות בה" זה עיוות מוחלט של המציאות,

אני, כמי שמכיר את הנתונים לפני ולפנים, יכול להישיר מבט אל הציבור ולומר: זו בהחלט המצאה ישראלית שיש מה להתגאות בה, גם אם כמו כל מוסד וגוף ציבורי אחר, ניתן ויש לשפר ולייעל.