האם כדאי בכלל לקנות דירה?

בית משלנו מעניק תחושת ביטחון, אבל לא תמיד זהו הצעד הנכון לטובת התבססות כלכלית. לפעמים כדאי לפתוח את הראש ולחשוב מעבר.

ליאור זברג , י"ח בשבט תשע"ט

ליאור זברג
ליאור זברג
צילום: יח"צ

השאלה העיקרית שמעניינת את רובם של הצעירים המגיעים אליי לייעוץ לגבי רכישת דירה היא האם לקנות דירה, ואם כן – להשקעה או למגורים?

בשונה ממה שנהוג לחשוב, זו לא השאלה הראשונה שצריכה להישאל. לפני שמגיעים לשאלה הזו יש צורך להבין קודם כל – באיזה מסלול אנחנו רוצים להתנהל עם הכסף שיש לנו כרגע?

במנטליות הישראלית, רכישת בית למגורים נחשבת לצעד בסיסי, וגם מעבר: להרבה אנשים רכישת בית משמעותה "הצלחה בחיים", או היעד הנכסף שאליו חותר כל זוג צעיר. לפעמים זה גם ניסיון נסתר להוכיח למישהו (או אפילו לעצמנו) שאני "מסודרים" כלכלית ושקטים מהבחינה הזו.

אבל כיום כדאי לחשב מסלול מחדש בנושא הזה. רכישת דירה מההון העצמי היחיד שיש לי – משמעותה להיות משועבד 25 או 30 שנה קדימה על סכומים שאצטרך להחזיר, ורווח מעבר לזה – כנראה שלא יהיה לי.

כיום יש אינספור הזדמנויות לחשוב "מחוץ לקופסה". נכון, אפשר לרכוש בית משלך עכשיו בעיר או ביישוב מפותח, במחיר של מיליון וחצי או שניים. מותר. אבל יש מסלול שני – שיכול להעניק הסתכלות ארוכת טווח ולקדם אותך או את המשפחה שלך צעד אחד קדימה מבחינה כלכלית. לדוגמא, אפשר או לגור בשכירות זולה, ביישוב זול יחסית או בשכונה שאתה לא הכי אוהב בעיר, ולהשקיע את הכסף במקומות אחרים.

במסלול כזה, כשהוצאות הדיור מינימליות, אפשר לצבור חיסכון משמעותי של כסף במהלך השנים ובמקביל להרוויח מהשקעות אחרות. כך, ניתן להגיע בהמשך עם הון הרבה יותר משמעותי לבית שאותו אנחנו רוצים לרכוש למגורים, במקום לעשות את זה עם ההון הראשוני ולכסות את המשכנתא מידי חודש עם הלשון בחוץ. גם במידה ויש לנו כבר נכס  – ניתן למנף אותו להשקעה ולגור בשכירות זולה במקום לשלם משכנתא כפולה.

היום במיוחד מומלץ להיפתח לאפשרויות חדשות ולחשוב מחדש האם מגורים בדירה משלי כרגע הם ערך בפני עצמו, ומה קודם למה. גם כאן התשובה היא לא אחת, אבל יש צורך בחשיבה מחודשת, גם אם הטרנד והלחץ החברתי לא תואמים את זה.

אז מותר ללכת עם הטרנד, ומותר גם לרכוש בית כבר עכשיו אם זו ההחלטה. ואפשר גם להסתכל בפרספקטיבה של 40 שנה. יש גם כאלו שהחליטו להשקיע בכיוון הפוך – ורכשו קרקע בזול במושב, ואת הכסף שנשאר בצד השקיעו במקום לסגור חובות. הכל פתוח, האפשרויות הן רבות.

לכן, חשוב קודם לחשוב הלאה בהתאם למשפחה וליכולות שלי. כמו השאלה איפה בכלל ארצה לגור – האם ביישוב המבוקש כרגע או בכלל מקום פסטורלי בטבע ואהיה מוכן לנסיעות בשביל זה, או באיזה בית לגור – האם בכזה ששווה 3 מיליון ₪, ואז רוב חיי אצטרך להיות בעבודה מחוצה לו..

בכל פעולה שאני עושה – יש ויתור על משהו אחר. אי אפשר לתפוס את החבל משני קצותיו. אבל כן אפשר לחשוב מה חשוב לי ומה אני באמת רוצה הלאה, לטווח ארוך.