חובה למחות ולהזדעזע

תגובה למאמר של שלמה פיוטרקובסקי בעקבות המחאה נגד אוניברסיטת בר אילן.

הרב יעקב בן חמו , ב' באדר תשע"ט

דעות יעקב בן חמו
יעקב בן חמו
צילום: עצמי

שלמה היקר

אמנם הכנס כבר עבר, אבל אנו מסרבים להירגע. לא ניתן לרוחות קרירות לכבות את קול הזעקה, כי המערכה עוד בעיצומה והמלאכה רבה.

במאמרך הנמלץ טענת שהמחאה נגד כנס הפוליאמוריה "יצאה מדעתה", שהעיסוק בנושא היה מוגזם ושאופן המחאה היה בוטה ואלים.

ביחס לטענה האחרונה לא ארחיב כי הרב יואל קטן שליט"א כבר ענה והסביר שזו השמצה זולה, ושהמחאה הזו הייתה ועודנה אחת העדינות והמחושבות שבחברה בישראל. וכעת לעניין עצמו:

אם בעיניך מדובר בתופעה שולית, דע לך שהיא מגלמת בפוטנציאל שלה סכנה גדולה. אני מציע לך ללכת 30 שנה אחורה, ולבדוק את דעת הציבור ביחס ללהט"בים, ביחס לנשים בצה"ל, ביחס לתפיסה המגדרית של מקומה של האישה. כל בר דעת יכול לראות שבעבר, כל תפיסות העולם האלו שהיום מאיימות על החברה הישראלית (ראה למשל את הסרטון שפרסמתם של תנועת חזון), היו שוליות, אזוטריות ומצומצמות. מרצים ואנשי רוח לא העלו על דעתם להתבטא ולתת לגיטימציה לנושאים כאלו. לא היינו רואים לדוגמה – ברחוב, בתקשורת ואף בצה"ל – אנשים שגאים להצהיר על זהות מינית שונה מזהותם הפיזיולוגית. לא שתופעות אלו לא היו קיימות, אך לא הייתה לגיטימיות ציבורית המאפשרת ומקבלת ונותנת להן במה.

פשוט וברור לנו שהקידום של האג'נדה הגדולה הזו, שכיום מאיימת על מבנה המשפחה בישראל ורוצה לטשטש ולמחוק כל אידאולוגיה וכל מסגרת של זהות משפחתית בריאה, חלק משמעותי ממנו התחיל בתפיסות אקדמיות של אנשי רוח, במחלקות למגדר בבר אילן ובמקומות נוספים.

אנחנו עומדים מול רכבת שדוהרת במהירות אדירה, ובדרכה היא דורסת ושוברת את כל יסודות החברה, המוסר, את כל הבסיס לחיים נורמטיביים ותקינים ובכך מהווה סכנה עצומה לחברה בישראל.

אתה רואה אנשים פשוטים שמנסים לעצור את הטירוף הבא – ואתה מנסה לקרר אותנו? אם לדעתך זו תופעה שולית ולא מסוכנת להכשיר ניאוף, לצערי אתה לא מבין את המשבר העמוק שקיים במבנה המשפחה בישראל ובעולם. אתה מוזמן לעיין, רק לדוגמה, בתכנית של הכנס ולקרוא כיצד "מסה קריטית של קונפליקטים מעייפים, היסטוריה מפוקפקת ובעיקר בעיות בשמה הטוב גרמו למונוגמיה להימאס" ולהכיר בכך שבעיני אנשי רוח אלו "הותך פתרון חדש, סטארט אפ סוציולוגי ממדרגה ראשונה – פוליאמוריה.

לא עוד רומנים מושחתים מן הצד אלא מבנה מסועף, מודע ביותר, מורכב ומשוכלל של יחסים רומנטיים מרובים, והחשוב מכל – חוקי לגמרי, מתוקנן מכל וכל, אקדמית, מחקרית, פופוליסטית ותכף גם דתית".

זהו. סטארט אפ אדיר שמטרתו להכשיר בגידה וניאוף. פשוט להיכנע ולטהר את השרץ.

תן דעתך לעובדות הפשוטות שלא כל יום אנחנו מוצאים הסכמה של כל הרבנים, מהכי ליברליים, דרך הרב דרוקמן שהתבטא בצורה חריפה מאוד ואמר שזה גילוי עריות וכולנו צריכים לעשות קריעה ועד הרב טאו, הסכמה לכך שזו תופעה מסוכנת ויש צורך למחות עליה.

תן דעתך לכך שלא כל יום רבנים מהמיינסטרים של הציונות הדתית ברחובה של עיר באים וכואבים את המצב, באים ומוחים על הפגיעה הנוראה בשם שמים, בתורה, במוסר, ביושר. לא לחינם סגר הרב חיים גנץ את ישיבת תל אביב וקרא לכולם לצאת למחות, לא לחינם עמד אתמול הרב יהושע שפירא עם תלמידיו בלב שבור וכואב והשווה את הניאוף לרצח ואמר – פה מלמדים איך לרצוח בלי נקיפות מצפון, לא לחינם הגיעו רבנים נוספים עם תלמידיהם. תאמין לי, לרבנים הללו אין משהו יותר יקר מהרבצת תורה והם בכל זאת החליטו להגיע ולמחות.

לסיום, אתייחס לטענה חשובה נוספת שלך. לא נעים לאף אחד לעסוק בטינופת הזו ולפגוע בתמימות של הנוער שלנו. אבל אם לא נצעק היום, נמצא את עצמנו מחר ח"ו אנו וילדינו עומדים מול חומה בצורה של מציאות מעוותת שיהיה קשה לצאת כנגדה. חובה עלינו, כלפי שמיא, כלפי החברה ובעיקר כלפי עצמנו וילדינו – למחות ולהזדעזע מול עוד ביטוי של החרבת המשפחה היהודית.