ויהי בנסוע הקלפי

אם החסידים חיים בשלום לצד המתנגדים הליטאים, גם בן גביר מחסימות הכבישים יחיה נהדר באותה מפלגה עם הרב רפי פרץ וחיבוקי החיילים.

איתמר סג"ל , ה' בניסן תשע"ט

משהו נגמר, ומשהו מתחיל. פותחים בברכות ומסיימים בעוקצין. אכן, זו תהיה כנסת ימנית יותר, וגם מחוייבת יותר לתורה ולארץ ישראל, וזו התחלה טובה. שאפו לנתניהו, שה' יהיה בעזרך.

1.

אנחנו כל כך אוהבים ללעוג לחרדים. על מחנאות, על הפלגנות, על המרביות בפונוביז', בין החסידויות השונות ובין החסידים והמתנגדים, על השד העדתי שעדיין בועט שם בכל הכח ועל מה לא. בפועל, החסידים והמתנגדים חיים באותה מפלגה כבר עשרות שנים, ובסך הכל די בקלות ובחזית אחת מרשימה. הזרם החרדי הספרדי אחיד ומאוחד תחת אותה מפלגה ומקיים קואליציה יפה מאד עם יהדות התורה בכל דבר ובכל נושא.

ואילו אצלנו, בציונות הדתית, משהו פשוט לא עובד. הציבור הזה, ששווה ללא ספק אלקטורלית הרבה מעבר לעשרה מנדטים, פשוט לא מצליח ליצור חזית אחידה. פעם זו פנטזיית יחד, פעם הימין החדש, פעם חירות ופעם זהות. אין שום מקום ושום סיבה להמשיך עם מציאותן של ארבע מפלגות ימין דתי. אם פעם הגר"א קפץ מהחלון כדי לא לפגוש את הרב'ה מחב"ד, אך קיום החסידים חיים בשלום לצד המתנגדים הליטאים, אזי גם בן גביר מחסימות הכבישים יחיה נהדר באותה מפלגה בשלום עם הרב רפי פרץ וחיבוקי החיילים.

אם שלמה קרעי הדוס מהליכוד חי באותה מפלגה בשלום עם אמיר אוחנה ושרן השכל מהשדולה הלהט"בית, אין כל סיבה שבנט ומוטי יוגב לא יסבו בכיף סביב שלחן אחד. אני מאמין ומקווה שהפעם זה סופי, ולא ניתן ידינו לשום הרפתקאות כאלה בעתיד.

2.

ועוד משהו על החרדים. החרדים מבינים שבפוליטיקה אין מקום לטהרנות אידאולוגית. שפוליטיקה היא המקום בו אתה נלחם כדי לקדם את מדינת ישראל כולה, דרך הערכים והאמונות שאתה מאמין בהם. לכן החרדים מצביעים רק למפלגות החרדיות, כיון שהם מאמינים שמה שטוב להם, טוב לעם ישראל כולו. אבל רבים מהציונות הדתית כנראה חושבים אחרת. הם חושבים שישיבות הסדר ומכינות זה מגזרי, שגרעינים דתיים ובני עקיבא זה מגזרי, והולכים בהמוניהם לליכוד.

זאת הסיבה שעד היום אין שורה תקציבית סדורה לישיבות ההסדר, שר"מים במכינות או בישיבות גבוהות מרוויחים משכורות רעב, שמשרד הדתות לא בידינו כבר שנים ארוכות, ושתקציבי הגרעינים הדתיים מאולתרים בחלטורות. אם לא נחזק את גאות היחידה ונסביר לציבור שהדרך להוביל את עם ישראל כולו בדרך שבה אנחנו מאמינים היא להצביע למפלגות שיקדמו פוליטית את הרעיון הזה, זה ישוב גם בבחירות הבאות.   

3.

כמה אוהבים ללעוג לנתניהו – על הנהנתנות, על השקרים החוזרים, על הזגזוגים. בפועל, מדובר באדם שלא נטש את מפלגתו אפילו פעם אחת. כולם נטשו, כולם עברו, כולם זגזגו, נתניהו נשאר. גם כשהיא הייתה בשפל נוראי של 12, נתניהו מעולם לא נטש את בוחריו, וכעת הוא קוצר פעם אחר פעם את הפירות, ואולי יש לנפתלי בכל זאת מה ללמוד.

4.

וגם משהו לנפתלי ואיילת. בין אם יכנסו ובין אם לא. צר לי עליך אחי נפתלי. צר לי עלייך איילת. זה לא מגיע לכם, כי באמת עשיתם עבודה חשובה. אין ספק שלימדתם את הציונות הדתית שיעור חשוב באומץ והנהגה. אבל בהחלט ראוי לעשות חשבון נפש אישי וציבורי ולהבין שזו לא הדרך ולא השיטה. הציונות הדתית היתה לכם למעמסה, ובסוף קראתם לה להיכנס תחת האלונקה. זה לא עובד. בעזרת ה', תמצאו במהרה את הדרך חזרה לעשייה הציבורית, אנחנו זקוקים לכם.