מִי עִוֵּר כִּי אִם עַבְדִּי

הרב אברהם בלס , כ"ו בתמוז תשע"ט

הבחירות לכנסת מתקרבות ואנו מתקרבים למועד הגשת הרשימות ולצערנו אנו משפשפים עיניים בתימהון על המציאות הכל כך לא מובנת של החיבור בין הימין החדש לבין הבית היהודי ותקומה.

ראשית ברור הדבר שמדובר באיחוד טכני בלבד ואם כן נושא ההובלה הוא נושא משני, ולא כל כך נורא שאילת שקד היא זו שמובילה את הגוש.

ברור הדבר שחיבור זה עשוי להגדיל משמעותית את מספר המנדטים של איחוד זה ומהבחינה הזאת זה דבר מבורך, אולם נראה שהצדדים לא כל כך שמים לב על מה שקורה מסביב. במציאות בגלל האיחוד הזה סיכוי סביר שלא נזכה למה שקרוי ממשלת ימין. כמובן שאם השמאל יעלה לשלטון אנו צפויים לקטסטרופה רצינית.

כולם תקווה שכל המפלגות הנוספות מימין לליכוד קרי מפלגות עוצמה וזהות יעברו את אחוז החסימה, אולם הדבר הזה כלל אינו בטוח. למפלגות עצמה וזהות ישנם מצביעים שרופים שאינם עושים את חשבון המנדטים והם יצביעו בכל מקרה למפלגות האם. ישנה אם כך סכנה חמורה של אבדן בין 5-6 מנדטים, ואולי יותר במקרה שעצמה וזהות לא יעברו את אחוז החסימה.

האמת היא שגם לא כל כך הבנתי מדוע זהות ועצמה אינן מתאחדות ביניהם לגוש טכני. על כל פנים מה שברור הוא שאם 5, 6 מנדטים ירדו לטמיון, ואחרי המכשולים שליברמן מציב בלתי אפשרי שתקום כאן ממשלה ימנית.

נכון הדבר שבסופו של דבר האחריות על הקמת ממשלת שמאל ערבים, או הקמת מה שקרוי בטעות ממשלת אחדות, לא תיפול על מפלגות הבית היהודי - תקומה, שכן מי שמוביל את האחדות הוא הימין החדש בראשות אילת שקד, שמן הסתם לאחר שתסריט הזוי זה של ממשלת שמאל יצא לפועל היא תימחק מן הפוליטיקה, כיוון שלא יסלחו לה על כך גם אם היא תשיג תוצאה יפה מאוד בבחירות, תוצאה שכלל וכלל לא תהיה רלבנטית.

אולם עדיין אנו תולים בבית היהודי ובתקומה תקווה שהם יהיו המבוגר האחראי למנוע את הקטסטרופה הזאת. למרות שמסתבר שאף אחד לא יטיל עליהם את האחריות לתוצאות התסריט החמור הזה. אנו מצפים מהבית היהודי – איחוד לאומי שיצרף לאיחוד טכני כגוש אחד את כל המפלגות המשמעותיות שמוגדרות ימין – קרי עצמה וזהות. ובכלל יתכן שיש כאן הזדמנות לבית היהודי – איחוד לאומי לחזור בתשובה על החטא של כפיות הטובה ביחס לעצמה. ברור הדבר שבבחירות האחרונות איחוד מפלגות הימין נכנס לכנסת רק בזכות עצמה לישראל.

כל התורה כולה מתחילה מהכרת הטובה. והאדם הראשון חטאו היה שכפר בטובה – כפר בטובתו של הקב"ה על שנתן לו את חוה. אמי מניח שהמפלגות החרדליות – הבית היהודי ותקומה רוצות בסופו של דבר לתקן את העולם, אולם צריכים לזכור שלפני שמדברים על הדברים הגדולים צריכים לזכור את הבסיס – הכרת הטובה.

יתכן מאוד שאף אחד לא יזכור לבית היהודי תקומה את חטא כפיית הטובה, אולם אם ברצונם בסופו של דבר לתקן את העולם, אסור להם שלא לתקן את החטא הזה. לפעמים מרוב זה שרוצים לעשות טוב לא פותחים את העיניים. יש לעשות כל מאמץ להכניס את עצמה לאיחוד וגם את זהות, כדי שכולם יזכרו את הבית היהודי - תקומה כמבוגר האחראי שהציל את המצב, גם אם מדובר על ויתור מפליג בתוך הרשימה.