כלום יש מנהיג טוב ממנו

אני לא  חסיד שוטה – ומעולם לא הייתי; ואת השקפתי גיבשתי רק מתוך ראייה מפוכחת של עובדות שאסור להתעלם מהן.

תגיות: חיים משגב
ד"ר חיים משגב , ט"ו באלול תשע"ט

אינני יודע כיצד לומר זאת במילים פשוטות יותר; יומיים לפני יום הבוחר שהוא כה קריטי בהרבה מאוד מובנים.

אני לא  חסיד שוטה – ומעולם לא הייתי; ואת השקפתי גיבשתי רק מתוך ראייה מפוכחת של עובדות שאסור להתעלם מהן. אין לעת הזאת מנהיג ראוי יותר מבנימין נתניהו. נוכח כל מה שצפוי למדינת ישראל, ביתו הלאומי של העם היהודי, זה שמכל עבר מבקשים להתנכל לו, אי אפשר להפקיר את הגה השלטון בידיים לא מנוסות; שלא לומר שלומיאליות.

אז נכון שמדובר בשלושה גנרלים - כן, כן וגם בעיתונאי רב פעלים בתחום ההגשה הטלוויזיונית - אבל זו לא השעה להחלפת האוחזים במוסרות ההנהגה. העגלה העמוסה בכל הטוב שקיבלנו בעשור האחרון נמצאת במעלה ההר – וכל מי שאומר כעת שזו השעה שהעגלון המוכר והטוב, החכם, המיומן, השקול, זה שאינו מחפש קיצורי דרך, צריך לפנות את מקומו, פשוט לא יודע לאיזו תהום כולנו עלולים להתדרדר.

אלה דברים פשוטים שצריכים להיות מובנים לכל אחד – ואני לא הייתי רוצה לחשוב שיש אנשים שחושבים שבנימין נתניהו צריך לפנות את מקומו רק בגלל שהוא יושב על כיסאו יותר מדי זמן. זה לא נימוק לחילופי שלטון. 

אם הניהול הוא טוב יש מקום לשקול חילופי הנהגה רק אם מי שמבקש להחליף את ההנהגה הקיימת מציע דרכים אחרות; כאלה שיכולות להוביל אותנו אל מחוז חפצנו מהר יותר – וללא נטילת סיכונים לא אחראיים. אבל זה לא המצב. מה שמציעים לנו כעת, כדרך אלטרנטיבית, יכול בקלות להוביל אותנו לקטסטרופה לאומית. אינני רוצה להיכנס לפרטים, מחמת קוצר היריעה, אבל כל אחד מבין שנסיגות נוספות, כדי "להיפרד מהפלשתינים", תהיינה הרות גורל. הן עלולות להביא לקץ החזון הציוני. לא פחות.

אבל גם לאחר שאמרתי את כל הדברים האלה; יש סיבה אחת נוספת, מרכזית, שבגללה ידי לא תרעד מאחורי הפרגוד.  אני עוקב במשך שנים אחר מערכת אכיפת החוק – ולא מצאתי גם עילה אחת למה שנעשה לראש הממשלה שלנו. אינני רוצה לחזור שנים לאחור; די לי במה שקרה בארבע השנים האחרונות. היה מי שהחליט, לאחר הבחירות ב – 2015, שאין כל דרך להביס את מחנה הימין בקלפי ושרק פגיעה במי שעומד בראשו תצליח לפוררו.

יש שיגידו שאני פראנואיד; יכול מאוד להיות. אבל זה לא אומר שמה שנעשה איננו עולה כדי רדיפה. מסעות ציד למהדרין ליוו אותנו בכל הקדנציה האחרונה. משטרה. פרקליטות. יועמ"ש. פרקליט מדינה. עיתונאים מוטים ש"אוכלים" הדלפות מגמתיות , חלקיות, מעובדות, מטעות. 

אין כל דרך להסביר את כל זה. כמעט חסרי אונים צפינו  בכל זה - אולם לנוכח מה שמתגלה בימים אלה, תמלילי חקירות שצצו מאי שם,  כל אדם הגון פשוט צריך להזדעזע. בית משפט התיר לפרסם חומרי חקירה – והתמונה היא פשוט מדהימה. פגיעה רבתי בזכויות יסוד. מעצרי שווא. שימוש בתחבולות לא לגיטימיות. עדי מדינה מפוחדים. האזנות סתר אסורות ועוד כיוצא באלה – וזה רק קצה הקרחון. החלק שמתחת לפני המים עוד יתגלה. 

יש שיגידו שכאשר חקר האמת - מושג שאפשר ללוש אותו באין ספור דרכים - לנגד עיני החוקרים מותר להם שלא להיות ישרים. שופט מסוים אף אמר פעם שהשיח בין חוקר לנחקר אינו דומה בהכרח לשיח בין שני ג'נטלמנים – וזה נכון. אולם הרושם שמתקבל הוא שהחוקרים היו ממוקדי מטרה. לא חקר האמת היה בראש מעייניהם. שום דבר לא דמה לחקירה שניתן לקבל אותה בחברה חופשית. מה גם, שהמדובר בראש ממשלה שמוביל מחנה ענק. 

כולנו מכירים את האימה שאוחזת במי שנקלע להליכי חקירה  - אבל זה לא מה שקרה כאן. מנגנון מושחת עשה שימוש בכוחו שאין עליו כל פיקוח כדי להשיג תוצאה פוליטית. אינני יודע כיצד כל זה התגבש לכלל חקירה מתואמת – אבל משהו רע מאוד קרה לחברה שלנו. לפתע נמצאנו כולנו מאוימים – ואין אדם שאין דרך לאחוז אותו בצווארו ולטלטל אותו עד שיאמר "רוצה אני" – בידי תמנון רב- זרועות וזה מצב שאין להתיר לו להפוך לנוהג במקומותינו.

הגיעה העת לפרק את המנגנונים שהפכו אותנו לחרדים כל העת מפני דורסנותם – ולטעמי זאת סיבה טובה מאוד לבחור במי שממילא עושה טוב לכולנו.