וזאת תורת העיתון

אחת מנשות המחלקה למגדר באוניברסיטה כבר טענה במאמר מנומק כי אין כל בעיה בהמרת מינו של אדם על פי ההלכה. החוקרת המהוללת לא גדלה בערוגה לבד.

איתמר סג"ל , כ"ו בכסלו תש"פ

וזאת תורת העיתון. לכל דור נאורים משלו, אך לכולם עיקרון מנחה משותף – את תורת הנצח ילמדו על פי העיתון של היום, את מצוותיה והלכותיה יפסקו על פי כיוון הרוח הנושבת בחוץ.

כלל זה נקוט בידך. תמיד ידברו חכמי הנאורות, מצילי היהדות בעיני עצמם בשפה מלומדת, בשפה אקדמית והלכתית, בשפה גבוהה שכל כולה פאתוס, ביטחון עצמי וזלזול מתנשא בפשוטי העם ורבניהם הנאמנים למסורת המיושנת, נאחזים בהלכות ישנות, ממצאים ארכאולוגיים שאינם מעלים או מורידים דבר, בעיניהם כמובן.

מאד מעניין לראות איך כגלגל חוזר, בכל דור צומחים כמה נאורים בפני עצמם, חכמים מחוכמים שכל ההיסטוריה היהודית ממשה ועד הלום רק חיכו למוצא פיהם. בכל פעם מונח באמתחתם רעיון חדש, שיטה חדשה, איך לתקן את היהדות ולעדכן אותה על פי הגרסה העכשווית, כדי שסוף סוף נהיה מודרניים, כמו כולם, נורמליים כאלה.

הרשימה ארוכה. בעת העתיקה היו אלה המתיוונים, מלחכי פנכת התרבות היוונית מסנוורת העיניים, הצדוקים וחבריהם. בימי הביניים היה זה ענן הקראי ותלמידיו בני עדת הקראים ובעת החדשה היו אלה הפראנקיסטים, מנדלסון ותלמידיו, הרפורמים והקונסרבטיבים. את הראשונים נשאה הרוח, את האחרונים תישא הרוח. כמה נלעג לקרוא את פלפולי בני דור ההשכלה והרפורמה בגרמניה, איך הסבירו בטוב טעם ודעת מדוע עלינו למחוק את ארץ ישראל ולשנות את השפה בסידור התפילה לטובת ערש התרבות אמא גרמניה. המה קמו ונפלו, ודבר ה' בידי חכמי ישראל הנאמנים, קם ויקום לעולם.

גם בדורנו התרבו האידיוטיים השימושיים, תנועות, עמותות ואנשי רוח ואקדמיה שבטוחים כי בכוחם להציל את עם ישראל מחושך, הבערות והפרימיטיביות, אם רק יועילו אלו לשנות קצת, להתעדכן מעט בהוד מעלת התרבות המערבית השלטת באותו יום.

הנה, החליטה לה האוניברסיטה הדתית לקרר את האמבט, 'לדון ולחקור' בענייני הלהט"ב, הטרנסג'דריה והפוליאמוריה בעם ישראל ובציונות הדתית. המסר, המסגור והמסקנה קבועים כמובן מראש, מה שלא מפריע לאנשי בר אילן להיעלב בשם 'חופש המחקר האקדמי' בשל כל מתקפה שמעזה לתהות האם חסר לה להנהלת בר אילן, במה להתעסק מלבד הפצת ריח רע של תנועות הרס המשפחה, הצניעות ומורשת ישראל.

אחת מנשות המחלקה למגדר באוניברסיטה כבר טענה במאמר מנומק כי אין כל בעיה בהמרת מינו של אדם על פי ההלכה. החוקרת המהוללת לא גדלה בערוגה לבד. קדמו לה חוקרים דתיים, קוראי עיתון נוספים שהסבירו בלמדנות מדוע איסור משכב זכר איבד מחומרתו, וכי נראה שהתורה כיוונה בכלל למציאות אחרת שאינה נכונה עוד כיום. גם אלו לא צמחו על מצע מנותק. קדמו להם שורה של מלומדים דתיים שכל אומנותם מלאכת מתיר, ברוך מתיר איסורים. 

דור הולך ודור בא, והארץ לעולם עומדת. המה קמו ונפלו, ותורת ישראל תקום לעולם. הגל העולמי של הרס המשפחה, הגאוה והליברליזם הקיצוני, גם הוא חלוף יחלוף. לבינתיים הוא מכה בעוצמה, מטלטל ימין ושמאל, ליברלים ושמרנים וטוחנם זה בזה, אך גם יומו יבוא, והתרבות העולמית תתפוס לה משיח חדש לענות בו. פעם היה זה הסוציאליזם, פעם היה זה ההומניזם, היום זה הליברליזם והלהטביזם, מחר יהיה זה ככל הנראה איכות הסביבה והתחממות האוקיינוסים. המצעדים, ההפגנות ודגל הפסים ייכנסו אחר כבוד לספרי ההיסטוריה, ועמם כל האוחזים בעקב עשיו, רבני העיתון, אנשי הרוח ומתחכמי האקדמיה. או אז, כל מי שהחליף דברי נצח בחנופת העיתון, בוז יבוזו לו.