תם הזמן למשחקים, אחדות עכשיו

האשמה תהיה עליכם, וכולי תקווה שהציבור לא ישכח ולא יסלח, למרות נטייתו לזיכרון פוליטי קצר. אבל, אשמים גם אנחנו על אחינו.

תגיות: איתמר סג"ל
איתמר סג"ל , ט"ז בטבת תש"פ

זה פשוט לא יאמן. עוד לא שמענו מכם מילה על מה תעשו, מה אתם מתכננים לאחר הבחירות, מה החזון ומה טובת המדינה, שלא לדבר על מצע ותוכניות עובדה כבר חודש אנחנו שומעים מכם רק רפש, הדלפות, ספינים, הודעות סמס אנונימיות ותדרוכי עיתונאים.

טוב אתם פוליטיקאים, וזה חלק מהקטע, אבל די, מספיק. נגמר הזמן למשחקי הכח, האגו, לצבירת הקלפים ופני הפוקר. נותרו יומיים, וזהו. זה מעט מאד זמן, אבל מספיק זמן במונחים פוליטיים.

והיה אם לא תתאחדו, תמשיכו לשחק ברולטה אישית על חשבוננו, יתכן מאד שתישאו באחריות לממשלת שמאל קיצונית – שונאת דתיים ומתנחלים, בתמיכת הערבים. את ארץ ישראל לא יעניין אז התירוצים מי רצה להיות ראשון. התורה שתפגע, תקציבי הישיבות, השבת והכשרות, אף אחד מהם לא יבדוק מי מכם התפשר ומי התאהב בכיסא, בתואר ובמעמד.

האשמה תהיה עליכם, וכולי תקוה שהציבור לא ישכח ולא יסלח, למרות נטייתו לזיכרון פוליטי קצר. אבל, אשמים גם אנחנו על אחינו. כי אולי לא הבהרנו מספיק מה אנחנו מצפים מכם. אולי לא הרעדנו מספיק את אמות הסיפים. כי באמת, אם אין לכם אחריות בסיסית, אין סיבה שנלך אחריכם. מוטב שנלכה כולנו למפלגת השלטון. אם כילדים קטנים, אינכם יודעים לשבת יחדיו, מה לכם לבקש את קולנו.

אולי זה צריך לקרות כדי שתלמדו. יתכן שמספר שנים של ישיבה בבית, אולי עיסוק בארגון הפגנות חסרות תועלת בכיכר, אולי זה ישיל מכם את ארשת הכבוד והיקר ויזריקו בכם מעט אחריות ציבורית.

יומיים נותרו. כולם בשמאל מאוחדים, כולם יחד למען מטרה משותפת ורק אתם ממשיכים בתרגילי הגנון. בנט, פרץ, סמוטריץ' ובן גביר, עצרו הכל. אתם מנגנים שירי עסקים כרגיל בעוד האונייה תחתיכם טובעת. וכשהיא תטבע בתחילת מרץ הקרוב, כולכם תיעלמו מאחורי מסך של תירוצים והאשמות. תירוצים כבר הבנו שיש לכם, אחריות כנראה פחות.

הביטו סביב. הערבים יחד ואתם בנפרד. בתו של דוד לוי יושבת בשלחן אחד עם התל אביבים ממרצ. היא רחוקה מדעותיהם, אבל משותפת איתם יחד למען מטרה אחת. ראו, כיצד ללא כל בעיה התקבצו יחדיו יעל גרמן, עופר שלח ואבי ניסנקורן עם האוזר טוב, חילי טרופר ויועז הנדל. הביטו, כיצד סגן רמטכ"ל בדימוס מצא לו מקום עם הפציפיסטים במרצ.

אולי לא שמתם לב, אבל במפלגת הליכוד יושבים דתיים וחילוניים, אמיר אוחנה ושלמה קרעי. וראו ה פלא, הם מסתדרים. גם גדעון סער לא ברח והקים לו מפלגה משלו, כפי שאתם נוהגים תמיד לעשות. אנחנו אוהבים לצחוק על החרדים, אבל החסידים והמתנגדים כבר שנים ארוכות יושבים יחד, ללא כל בעיה. תאמינו לי, למי שמבין בעולם החרדי, מדובר בנס, או בהגיון פוליטי בריא ונורמלי.

אם הם יושבים יחד, בנט יכול לשבת עם בן גביר. קל וחומר שפרץ וסמוטריץ' יכולים לשבת יחדיו. אם רק תעצרו לרגע, תראו כמה זה בעצם קל. כמה קל להבין מי פופולרי יותר וכדאי שיעמוד בראש, וכמה מקומות באמת ראוי ולמי לחלק בעשירייה. את השאר תפתרו בהמשך. כמה ניתן לעשות אם רק משאירים הכל בצד, אם מפסיקים עם משחקי הכבוד, עם הספינים והתדרוכים, אם חושבים אך ורק על טובת המדינה והציבור, אם עושים פשוט מה שצריך לעשות.