ממדינה יהודית למדינת היהודים

אם תיכון כאן ממשלת שמאל, היא לא תקדיש דקה וחצי לענייני המדינה הפלסטינית, כל כולה, תתעסק בעיצובה מחדש של המדינה היהודית.

תגיות: איתמר סג"ל
איתמר סג"ל , ה' באדר תש"פ

גם אם התרחיש הרע ביותר יתקיים ותקום כאן ממשלת שמאל בתמיכת הרשימה המשותפת, אין מה לחשוש, התרחיש להקמתה של מדינה פלסטינית ופינוי ישובים אינו גדול.

הפלסטינים שסירבו להצעותיהם הנדיבות של אולמרט וברק לא מתכוונים לזוז מעמדתם, וכל משא ומתן נידון מראש לכישלון, למריחת זמן, ולנפילתה הדי מיידית של הממשלה שתנהל אותו. אנשי כחול לבן יודעים את זה היטב. הם מבינים מה הלך הרוח ומה מעניין את העם היושב בציון שעסוק ומוטרד משלל נושאים, מדינה פלסטינית אינו אחד מהם.

לעומת זאת, הסכנה המוחשית, המיידית והמאיימת, אם תוקם כאן ממשלת שמאל, נמצאת בהקמתה האפשרית של מדינה חדשה, הלא היא מדינת ישראל החילונית. אם רק ירצו וישיגו רוב בכנסת, יכריזו לפיד, ליברמן וחבריהם ממרצ על הקמת מדינה חילונית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל החדשה.

הרשו לי להעריך: אם תיכון כאן ממשלת שמאל, היא לא תקדיש דקה וחצי לענייני המדינה הפלסטינית, וכל כולה, ראשה ורובה יהיו עסוקים בעיצובה מחדש של המדינה היהודית.

בניגוד להליכי המשא ומתן המדיני המייגע שלא התקדם כהוא זה לאורך 25 שנים, ביכולתה של ממשלה חדשה שתיכון להחל בהליכי חקיקה זריזים, כיאה למדינה חדשה. על הפרק: עולם הגיור שייפתח עבור גיורים רפורמיים, ביטול סדרה של חוקי דת ומדינה, רובם חוקים שנחתמו בידי בן גוריון ואנשי מפא"י שהיו חילוניים למהדרין אך רצו להקים מדינה יהודית.

למשל, חוק שעות עבודה ומנוחה המגביל באופן דרמטי את יכולת פתיחת חנויות ובתי עסק בשבת והעסקת עובדים בשבת, חוק החזיר, חוק החמץ וחוק שיפוט בתי דין רבניים. כמובן, עולם המשפחה היהודית תהיה הפצועה האנושה ביותר: נישואין אזרחיים בישראל, אימוץ ופונדקאות על ידי חד מיניים ותקצוב מוגבר עבור ארגוני 'משפחה חדשה'. הקיצוץ התקציבי יפגע בתלמודי התורה, מוסדות החמ"ד, הגרעינים הדתיים וכמובן תקציבי הישיבות הגבוהות, המכינות וישיבות ההסדר.   

לאחר הכיבוש הבריטי בשלהי מלחמת העולם הראשונה, כתב הרב קוק מעל כל במה כי לא די לה בתחיית החול, וכי יש צורך גדול גם בתחיית הקודש, שיקום ורוממות העולם היהודי הציבורי, כחלק מתחיית ישראל בארצו. לא רבים הצטרפו. הרב ראה למרחוק, ולעומתו שאר העם היה עסוק בטרדות היום יום, ומנהיגיו היו טרודים שנים ארוכות במאבקים עם הבריטים, בהקמת צה"ל ומוסדות המדינה, ובקשיים ארגוניים וכלכליים אדירים.

כעת, משעברנו כל זאת בשלום, הגיעה השעה. כמות העיסוק של מפלגות השמאל בתיאוריות ההדתה, בהפחדות מדינת ההלכה ובעיסוק גובר בדמותה היהודית של מדינת ישראל, מגלות לכל בר דעת מהן סוגיות הליבה כעת, ומי שעדיין לא קלט מוטב שיתעורר. ארץ ישראל ירדה בפועל משלחן הניתוחים, על ירושלים איש לא מעז לערער. לירושלים של מטה נכנסו, וכעת הגיע הזמן להכנס גם לירושלים של מעלה.   

אם התרחיש הזה יתקיים, ואירוע כזה עלול להתרחש על חודו של קול, קיים חשש גדול שהמדינה היהודית שהכרנו תחדל מלהתקיים, ובמקומה תיכון מדינה חדשה, מדינת היהודים. כמה דומה, אך כל כך שונה, וכל כך מסוכן. צאו להצביע אחים יקרים, הצביעו נגד מדינת היהודים ובעד מדינה יהודית.