הרב קרוייזר על הרב כהנא: איש תורה ועשיה

הרב יהודה קרוייזר סיפר בראיון לערוץ 7 על הרב מאיר כהנא הי"ד, "הוא התנגד לפעילויות שלא נעשו בצורה חוקית".

ישי קרוב , י"ז בחשון תשע"ב

הרב כהנא הי"ד
הרב כהנא הי"ד
פלאש 90

הרב יהודה קרוייזר

רב הישוב מצפה יריחו וראש ישיבת 'הרעיון היהודי', הרב יהודה קרוייזר, סיפר בראיון לערוץ 7 על הרב מאיר כהנא הי"ד שהערב (שני) יחול יום הזכרון ה-21 להרצחו, "הרב כהנא גילם בתוכו שני דברים מרכזיים - איש תורני ואיש עשיה".

"בפן התורני - אפשר לראות את זה בכתבים המיוחדים שלו בספר 'המכבי' על התנ"ך ובספר 'אור הרעיון' שם הביא את הביטוי הרוחני להשקפת העולם שלו. ואפשר לראות זאת גם בישיבה שהקים מתוך הבנה שכדי להקים דור שישמור על ארץ ישראל הוא צריך להיות מחובר לתורה".

"הדבר השני", אמר הרב קרוייזר, "הוא עולם העשיה שבא לידי ביטוי כחבר כנסת וגם מחוץ לכתלי הכנסת - בפעילויות שעשה למען שלמותה של ארץ ישראל".

הרב קרוייזר ציין כי מספר האנשים המגיעים לאזכרה גדל מדי שנה, "הינו מצפים שלאחר כל כך הרבה שנים, הדמות תישכח ותורתו תישכח ובייחוד עם כל הנסיונות של כל הגורמים שניסו להמעיט במעמדו. אולם, למרות זאת כל שנה מספר האנשים שמגיעים לאזכרה עולה בהתמדה".

"הוא רצה להקים ישיבה כדי שגם אנשי העשיה ינקו מתורה. הוא אמר שבמוסדות החינוך שלנו ואפילו בהתיישבות אין לימודי ארץ ישראל לעמקם והידע שלנו בנושאים אלו חלש מאוד".

בנוגע לתג מחיר הסביר הרב קרוייזר כי הרב כהנא התנגד לפעילויות מסוג זה, "הוא התנגד לפעילויות שלא נעשו בצורה חוקית. הוא אמר שאת הפעילויות צריך לעשות מתוך עומק הדברים ואנחנו לא יכולים להחליף את הרשויות, אנחנו לא יכולים להחליף את המדינה או צה"ל אלא התפקיד שלנו לגרום לכך שהרשויות יעשו מה שהם צריכים לעשות וזה רק דרך לימוד והסברה. בצורה כזו תהיה מהפכה אמיתית ולא שטחית".