למרות שתמכתי באוסלו, אין לישראל שותף

שר הביטחון הגיב למטען סמוך לגבול, "אני מציע לא להעמיד אותנו במבחן הקווים האדומים". על המו"מ: אין פרטנר בצד השני ולא היה.

עוזי ברוך , ד' בטבת תשע"ד

יעלון הערב
יעלון הערב
צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון

שר הבטחון משה יעלון התייחס הערב (מוצאי שבת) להנחת מטען החבלה בגבול הצפוני ושיגר מסר מאיים לארגוני הטרור.

"סוריה במלחמת אזרחים ואיננו רואים את סופה. המשטר לא מסוגל להביס את האופוזיציה, והאופוזיציה לא מסוגלת להביס את המשטר. הדבר היחידי שהמשטר התחזק בו זו הערובה שזכה לה בגלל הסכם הנשק הכימי. אבל בשטח הוא מפסיד שטח בכל יום. אנחנו רואים את זה ברמת הגולן, בדמשק, בחאלב. אסאד שולט בפחות מארבעים אחוז מהטריטוריה הסורית.

"מה שקורה היום בסוריה מייצר נגדנו איומים אחרים שלא הכרנו. בצד הסוני של האופוזיציה אי אפשר לדבר על הנהגה אחידה ומוסכמת. המדיניות שלנו מאוד ברורה: איננו מתערבים במלחמה הפנימית, אבל אנחנו שמים קווים אדומים ברורים: לא לאפשר העברת נשק מפר איזון לגורמים עוינים, בדגש על חיזבאללה, לא להעביר נשק כימי ולא לפגוע בריבונות שלנו ברמת הגולן.

"כשזה קורה ברמת הגולן אנחנו מגיבים. אתמול היה אירוע שאיננו יודעים מי עומד אחריו. אני מציע לכל הגורמים מעברו השני של הגבול, בין אם זה המשטר, ארגוני ג'יהאד עולמי, חיזבאללה או כל גורם אחר, לא להעמיד אותנו במבחן הקווים האדומים הזה, משום שאנחנו נגן על האינטרסים שלנו".

בנושא הישראלי-פלסטיני אמר יעלון "יש מי שאומרים שזה מקור אי היציבות במזרח התיכון. אנחנו תוהים: האם באמת הסכסוך הזה הוא מקור אי היציבות במזרח התיכון? למה שמתרחש בתוניסיה, במצרים, בסוריה, אין קשר לסכסוך הזה. גם לעניין האיראני אין קשר לכך. הסכסוך הזה הוא מקומי, אבל לא החשוב במזרח התיכון.

"כמי שתמך באוסלו, אני לומד שבצד השני אין לנו פרטנר לשתי מדינות לשני עמים. אין בצד השני, ולא הייתה משחר הציונות, הנהגה שמוכנה להכיר בזכותנו להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי, ולהכיר בהסכם כסוף הסכסוך וקץ התביעות. לא נדבר על אינץ', על מילימטר שטח, אם לא נבין שיש לנו פרטנר שמדבר על הכרה, על סופיות סכסוך ועל ויתור על זכות השיבה. לא ניישם איתם את תורת השלבים.

"יש כאן סוגיה בלתי פתירה, אבל גם זה לא אבוד. ניתן לקדם מרכיבים חיוניים כמו כלכלה, משילות, חוק וסדר. מתי אשתכנע שיש פרטנר? ברגע שהם יפסיקו ללמד את הילדים אצלם לחגור חגורות ולהתפוצץ עלינו, ושמדינת ישראל תופיע בספרי הלימוד, ותל אביב, שהיא מבחינתם התנחלות, תופיע במפה. כל עוד זה לא קורה, אנה אנו באים? מיישמים את תורת השלבים?

"מדברים עכשיו על סוגיות הביטחון. ביטחון זה לא רק איך חוסמים את הגבול ממזרח. זה גם איך מונעים שבשכם תמשיך לצמוח תשתית חמאסית, סלאפית, ג'יהאד אסלאמית. ואם לא היינו נהנים מחופש פעולה ביו"ש, האסלאם הקיצוני היה פורח ומביס את אבו מאזן. מי שמגן על הרשות הפלסטינית ביו"ש זה הנוכחות וחופש הפעולה הצבאי של ישראל. ולפני שמדברים על טכנולוגיה, הביטחון מתחיל מהחינוך, מההכרה בזכותנו להתקיים כבית יהודי לאומי".

על איראן אמר יעלון "מי שאומר שהסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא גדול יותר מהאיום האיראני, אני לא יודע מדוע הוא אומר את זה. האיום הגדול הוא האיום האיראני. זה משטר שהיום, גם אחרי ההסכם בז'נבה, מפעיל טרור באפגניסטן נגד אינטרסים אמריקניים, בעיראק, בבחריין, בסוריה, בלבנון, ברצועת עזה והוא קורא למחוק את ישראל מהמפה. הוא מפעיל טרור באפריקה, באסיה, בדרום אמריקה. לכן זה המקור הכי משמעותי לאי היציבות במזה"ת. זה משטר סורר. זה איום על יציבות האזור והעולם. אבל אנחנו נוהגים באחריות כדי לייצר מצב סביר שמשרת את האינטרסים שלנו".

"המזרח התיכון רותח, אבל בתקופה האחרונה המצב הביטחוני שלנו יציב יחסית. זה לא מובן מאליו. זה האתגר המרכזי ביכולת שלנו לנהל מדיניות באחריות ובשיקול דעת.

"יש במזרח התיכון אירוע היסטורי של פעם במאה. הבעיה היא שאנחנו, במערב, מסתכלים על המזרח התיכון דרך המשקפיים שלנו. לכן אנחנו טועים. והטעות המערבית הבאה היא דמוקרטיזציה על ידי בחירות. מי שחושב שזה אפשרי, פשוט טועה. כי מי שאיננו מעריך חיי אדם איך אפשר לדבר עם חברה כזו על זכויות אדם וזכויות נשים? זה תהליך ארוך שמתחילים אותו בחינוך, לא בבחירות. לכן הכישלון כתוב על הקיר, ראינו את זה בעזה וראינו את זה במצרים.

"ההרתעה מול לבנון נמשכת. יש שם אי יציבות פנימית, אבל לאורך הגבול שקט על בסיס הרתעה. מתייחסים אלינו ברצינות. גם ברצועת עזה בחמאס מורתע, כי תוצאות מבצע 'עמוד ענן' דיברו בעד עצמן. בתוך שלושה ימים חמאס היה מוכן להרים דגל לבן. היום שולט ברצועה החמאס והוא עושה הכול כדי למנוע הסלמה. למרות זה הם בונים לעתיד מנהרות התקפיות לשטחנו, וארסנל של טילים ורקטות ליום פקודה, ולזה צריך להיערך. יש בעזה מצוקה, משום שהחמאס הפך להיות מבודד.

"היום המשטר במצרים עושה עבודה יותר טובה בתחום ההברחות והלחימה בטרור בסיני. דווקא המשטר הזה זוכה לביקורת ממשל אמריקני שדורש ממנו סטנדרטים דמוקרטיים. האם בעת הזו חשובים יותר ערכים דמוקרטיים בחברה שלא בנויה לזה? הממשל האמריקני מנסה לדחוק בממשלה המצרית החדשה כן לשתף את האחים המוסלמים. זה קרקע לדיון עם האמריקנים".