איפה מסתתר האוצר?

הבמאי והתסריטאי צבי פישמן מעבד את סיפוריו של רבי נחמן מברסלב לסרטים. בסרט החדש "האוצר" מובאת המעשייה על "מעשה מאוצר תחת הגשר".

ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תשע"ז

אחרי שביים את "הינדיק" ואת "החכם והתם", הבמאי והתסריטאי צבי פישמן חוזר עם סרט החדש -"האוצר".

הסרט, כמו הסרטים הקודמים, מבוסס על "מעשה מאוצר תחת הגשר" מתוך סיפורי המעשיות של רבי נחמן.

פישמן מסביר כי ישנם שני מסרים יסודיים בסוף הסיפור הזה. המסר הראשון הוא שלכל אחד יש אוצר בתוכו. על פי רבי נחמן האוצר הזה הוא הנשמה היהודית והקשר הנצחי שלנו לה' ולתורתו שנתן לעם ישראל ושם בתוכנו.

אלא שיש אנשים שאינם מודעים לאוצר הזה, או שאף פעם לא למדו להכירו, ולפעמים המסעות שלהם בשדות זרים והשפעתם של אמונות ודעות זרות, גורמים להם לשכוח את האוצר היהודי המיוחד בתוכם.

התופעה הזו נכונה ליחידים וגם לעם ישראל כולו. לאחר הגלות הארוכה שבה היינו במסע נדודים בארצות זרות, הבנתנו מי אנחנו כאומה, הפכה להיות מבולבלת ומטושטשת. היום עם ישראל בתהליך לגלות שוב מי אנחנו ומה תפקידנו האמיתי.

במבט אוניברסלי יותר, לכל אדם יש אוצר בתוכו. יש אנשים שמלאים בגמילות חסדים, אחרים יצירתיים מאוד, אחרים מצטיינים בספורט, ויש אנשים ששכלם מאוד אינטליגנטי. יש אנשים שיש להם אוצרות פנימיים של נתינה, ויש שיש בהם אוצרות של הקשבה לזולת ויכולת להיות חבר נאמן.

המסר השני העיקרי של הסיפור הוא שכדי להכיר את האוצר הנסתר, אדם צריך לפעמים לנסוע למקומות רחוקים כדי לגלות את האדם שיכול לעזור לו לגלות את האוצר בתוכו.

בעולם המחשבה של רבי נחמן זהו תפקידו של הצדיק. כאשר "המחפש" מקבל את עצת הצדיק, הוא יכול לגלות את האוצר בתוכו. המדריך הזה יכול להיות הורה, אח, מורה, חבר, או אפילו מישהו שהוא פוגש במקרה.

הגמרא מלמדת שאסיר אינו יכול לשחרר עצמו מבית האסורים אלא צריך את עזרתו של מישהו מן החוץ שיכול לגלות לו את הדרך לחירות. כאשר אדם מבולבל ורוצה לגלות מיהו באמת, לעיתים תפקיד המדריך או מורה הדרך הוא לסייע לו למצוא את הדרך לגילוי העצמי.

לרכישת הדיסק המלא לחצו על התמונה