לא צ'ופר להורה-מענק לילד!

חברת הכנסת מירב בן ארי (כולנו) מגיבה למאמר שעלה באתר ערוץ שבע תחת הכותרת "צ'ופר מהביטוח לאומי לאמהות גרושות".

חה"כ מירב בן ארי , י"ח באב תשע"ז

ח"כ בן ארי
ח"כ בן ארי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

קראתי את הטורים של אחיעזר וולף וגיל רונן בנושא מענק לימודים ואני לא מצליחה להבין מה יש לערוץ 7 עם אימהות חד הוריות ולמה כל הזמן הדעות החשוכות האלו?

ראשית חשוב להבהיר, רוב הנשים רוצות לחיות בזוגיות, רוצות שיתמכו בהם חברתית, כלכלית, נפשית וכדומה. רוב הנשים רוצות זוגיות טובה ומכילה, לגדל ילדים יחד ובכלל לחיות כזוג.

זה נותן כוח, איזון ומאפשר חיים טובים יותר. לכן העמדה, תסלחו לי, המטופשת הזו של לומר שנשים בוחרות מצב כזה כדי לקבל כספים מהמדינה, היא פשוט הזייה והמצאה של ארגונים שובינסטיים, רדיקליים, חשוכים שמעולם כנראה לא הבינו את המשמעות האמיתית של משפחה חד הורית.

לאור העובדה שאני גדלתי בכזאת, ואני גאה בה מאוד, יש לי מעט ניסיון. אבל זהו לא טור דעה על חד הוריות אלא טור על מענק הלימודים. חוק חשוב מאוד שהייתה לי את הזכות להרחיב אותו בתמיכתו של השר משה כחלון, עד גיל 18. כלומר, עד שאני הגעתי, החוק היה עד כיתה ח וכיום עד גיל 18 ניתן לקבלו בקלות. נכנסים לאתר של ביטוח לאומי, מכניסים את המסמכים הרלוונטיים ומקבלים לחשבון בנק.

כן, שמעתם נכון, אין תלות במבחן ההכנסה. כל מי שחד הורי – אם או אב, לא משנה, זכאי לקבלו. אגב, גם אלמן וגם משפחות עם 4 ילדים המקבלים קצבה מביטוח לאומי.

כלומר לכתוב טור שלם על כך שהמענק מיועד רק לגרושות זה פשוט סילוף של העובדות, אבל אם אפשר לפגוע עוד קצת במעמדן של החד הוריות שמצבן גרוע גם כך, למה לא? אדרבה ואדרבה. אגב, גיל רונן גם כתב שהחוק נעשה ע"י השמאל הקיצוני אז הנה חדשות נפלאות, החוק כפי שאמרתי הורחב על ידי ועל ידי השר כחלון, הצד הימני של המפה ואגב עבר בתמיכה של כל חברי הכנסת מימין ושמאל.

ומילה אחת לגבי מבחן ההכנסה, מעטות הקצבאות שהמדינה נותנת ללא מבחן הכנסה, מעטות ונדירות. ואני שואלת למה לא? למה תמיד צריך לבדוק כמה מקבלים שכר? למה לא לתת מענק פשוט כי אנשים ונשים הם אזרחי מדינת ישראל ומשלמים מיסים וכן קצת קשה להם, בעיקר כי הם מגדלים את ילדיהם לבד.

אז נכון שאולי יהיו כאלה שמרווחים יותר, למרות שאני מתקשה להאמין ששרי אריסון (שאגב ילדיה כבר לא בבית הספר) תכניס פרטים לאתר של ביטוח לאומי כדי לקבל מענק לימודים. להפך, רוב האנשים בכלל לא יודעים על המענק ולכן יש פרסומות בימים אלה בתקשורת, אבל עדיין הרוב הגדול שיקבל צריך את המענק עבור ילדיהם.

אני בעד לתת. גם לעניים, אבל גם למעמד הביניים שעובד קשה, משלם מיסים ומגדל ילדים.

ומשהו אחד אחרון על נשים חד הוריות. בישראל יש כיום כ-140,000 משפחות חד הוריות, ברובן המכריע (97%), הן משפחות שבראשן עומדת אישה. על פי נתונים משנת 2014 (באדיבות מכון רקמן), לגירושין יש השלכות שליליות על מעמדן הכלכלי של אימהות וילדיהן בישראל– הם מגדילים את סיכוייהן לחיות בעוני. מתוקף כך, שיעור העוני בקרב משפחות חד הוריות גבוה משמעותית ביחס לאוכלוסייה הכללית (25.1% לעומת 18.8%).

בשנת 2014, השכר החודשי הממוצע של אישה בישראל עמד על 67% משכרו הממוצע של הגבר בישראל מבחינת שעות. אימהות חד הוריות נתונות למלכוד עוני המקשה על החילוץ ממנו ומבוסס על הכנסה בעיקרו. אחד הפתרונות הוא שינוי מדיניות הקצבאות בישראל.

151,200 ילדים בישראל יקבלו מחר 1,000 שקלים להתחיל את שנת הלימודים שלהם בכיף ובכבוד. אז למה, אם יש לנו אפשרות כזו, למה בעצם לא לתת?

הכותבת היא ח"כ מירב בן ארי מכולנו, "בת לאם חד הורית נפלאה", כלשונה.