ברבנות הראשית מגבים את הרב אליהו

מחלקת הכשרות של הרבנות מפרסמת את פרטי האירוע שהוזכר בשיעורו של הרב שמואל אליהו. בארגון "השגחה פרטית" מציגים גרסה נגדית.

חזקי ברוך , י"ג בתשרי תשע"ח

הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו
צילום: אליהו ינאיטוען....

מחלקת הכשרות של הרבנות הראשית לישראל פרסמה בצהריים (שלישי) הודעה בה היא מתייחסת לאירוע אודותיו סיפר רב העיר צפת הרב שמואל אליהו בשיעורו אמש, במהלכו תקף את ארגון השגחה פרטית:

1. היחידה להונאה בכשרות ברבנות הראשית לישראל גילתה כי קייטרנג בשם 'תימין' המנוהל על ידי גידי יון מבשל את האוכל שהוא משווק בכפר סעיר –מזרחית לחברון. הקייטרינג שיווק את מוצריו במסעדת 'אוכלים בשוק' אשר היה באותה תקופה תחת השגחת 'השגחה פרטית'.

2. מפקח הרבנות הראשית פנה אל הרב אהרון ליבוביץ מארגון 'השגחה פרטית' ועדכן אותו על הממצאים החמורים וביקש להסיר את המכשול החמור. הרב ליבוביץ הבטיח לבדוק את הנושא.

3. תוך כדי בדיקה, המשיך קייטרינג תימין לשווק אוכל מבושל מהכפר הערבי למסעדת אוכלים בשוק, ואנשי השגחה פרטית לא פעלו בנחרצות להסיר את הכשרות אחרי שהעובדות התבררו.

4. לימים התברר כי החברה המנהלת את מסעדת 'אוכלים בשוק' (א.א.א. אברהם אביאל בע"מ) שייכת לגידי יון, שהוא הבעלים של קייטרינג תימין הטרף.

5.לקייטרינג תימין לא היתה תעודה של השגחה פרטית, וכשהוא פרסם את עצמו ככזה שיש לו תעודה שלהם - הם התנערו ממנו, אך לא מהמסעדה שהמשיכה בשיתוף הפעולה איתו.

6. פעילותם המשותפת של הקייטרינג הטרף והמסעדה המשיכה תחת בעלות אחת, ובמקום נמשכה הצגת התעודה של ארגון השגחה פרטית.

7. לימים החליט העסק משיקוליו לעזוב את השגחה פרטית ולחזור לקבל כשרות מרבנות ירושלים. אשר, כמתבקש, חייבה אותו לנתק כל קשר עם הקייטרנג הטרף, עד כאן לשון הודעת הרבנות.

מארגון "השגחה פרטית" נמסר בתגובה: "כך נראית היום הרבנות הראשית לישראל: התנהלות היסטרית, פרסום דברי שקר, מאבק לשימור הכח במקום לשיפור הכשרות. בשבוע שעבר ניסו ברבנות להפחיד את בעלי העסקים שעובדים עם 'השגחה פרטית' – וקנסו את מסעדת 'פסטה בסטה' בשוק. ההפחדה לא הצליחה – והציבור הגיע בהמוניו אל המסעדה כדי לתמוך בה".

בארגון מציגים גם את גרסתם אודות המקרה אותו הזכיר הרב שמואל אליהו בשיעורו:

1. בתחילת שנת 2016 מחלקת הונאה בכשרות בירושלים פנתה אל 'השגחה פרטית' בבקשה שנעזור להם לברר פרטים על קייטרינג 'תימין' - עסק שקונה אוכל ומוכר – ובשום שלב לא היה תחת השגחתנו.

2. עסק שהיה בזמנו בהשגחתנו, 'אוכלים בשוק', בישל אוכל ומכר אותו ל'תימין', ולא להיפך. לאורך כל תקופת ההשגחה שלנו - 'אוכלים בשוק' לא קנה מ'תימין'.

3. כל המזון ב'אוכלים בשוק' בתקופת ההשגחה שלנו - יוצר ובושל בבית העסק עצמו, למעט הלחם.

4. לבקשת הרבנות, שאלנו את המנהלים של 'אוכלים בשוק' על הבעלים של 'תימין', וקיבלנו מהם מידע אותו העברנו לרבנות לבדיקה. זמן מה לאחר שהעברנו את המידע – ברבנות הזהירו את הציבור מקייטרינג 'תימין'.

5. בעקבות המידע, הורנו ל'אוכלים בשוק' להפסיק לעבוד עם 'תימין' על מנת להתרחק מדבר עבירה.

6. לאחר שהעברנו לרבנות את המידע שהוביל לאזהרת הציבור מפני הכשרות של 'תימין' – ניסו ב'תימין' לזייף את הכשרות שלנו. דבר הזיוף פורסם בפומבי על ידינו.

7. נחזור ונדגיש – בשום שלב תחת השגחתנו לא נמכרה תוצרת של 'תימין' בבית העסק של 'אוכלים בשוק'. כמובן שיש לנו הוכחות וחיזוקים לכך.

8. כל הגורמים שמוציאים דיבתנו רעה ומפרסמים דברי לשון הרע – סופם להתנצל ולשלם. אנחנו מוכנים להבליג על הכפשות על אידיאולוגיות, אבל לא על שקרים הנוגעים לרמת ואיכות הכשרות שתחת השגחתנו. כמובן שנפנה לערכאות המתאימות".