ערוץ 20 פורש מוועדת המדרוג

מנכ"ל הערוץ הודיע לוועדה על סיום ההתקשרות בין הצדדים, בצל האיום על החזרת הרישיון. "התנהלותכם פוגעת בהמשך קיומו של הערוץ".

רעות הדר , ב' בטבת תשע"ח

לוגו ערוץ 20
לוגו ערוץ 20
צילום: יח"צ

ערוץ 20 הודיע היום (רביעי) על פרישתו מוועדת המדרוג. הצעד מצטרף להודעת הערוץ אתמול על הכוונה להחזיר את רישיון הערוץ בשל היחס העוין מצד מועצת הכבלים והלווין.

במכתב שהעביר מנכ"ל ערוץ 20, שכי פרנץ, למנכ"ל הוועדה הישראלית למדרוג, שמואל שם טוב, נכתב, "ערוץ 20 הלין לא אחת בפניך ובפני גורמים רלוונטיים נוספים, על כי הוועדה הישראלית למדרוג בראשותך, אינה עומדת בדרישת הממונה על ההגבלים העסקיים, וחוטאת למטרתה, לקיים מדידה של צריכת אמצעי התקשורת בישראל, באופן יעיל, מדויק, אמין ואובייקטיבי".

עוד פורטו טענות רבות שהעלה ערוץ 20 בפני הוועדה לאורך שלוש השנים האחרונות, כאשר בראשן העובדה שמדגם הפאנל מתאפיין בתת-ייצוג של מיעוטים, לרבות דתיים, "באופן הפוגע במדידת שיעורי הצפייה של הערוץ ובכך פוגע פגיעה בלתי מידתית בהיתכנותו הכלכלית. מציאות מתמשכת זו, שבה שיעורי הצפייה המתפרסמים – על פיהם נמכרים זמני הפרסום - אינם משקפים את המצב בפועל, פגעה בהפעלתו של הערוץ".

פרנץ מוסיף במכתב כי "כערוץ ייעודי, ערוץ 20 סובל מהיותו מיעוט בוועדה, הנשלטת על ידי גופי השידור הגדולים, ואין באפשרותו להעלות כל הצעה, שכן היא מיד נפסלת על-ידי הרוב החזק. כראיה לכך, ניסיונותיו של הערוץ לשנות ולהשפיע על המכרז למפעיל החדש של הפאנל, ובעיקר לעניין שינוי שיטת הטכנולוגיה באמצעות המפעיל במכרז החדש, עלו בתוהו".

לסיכום נכתב כי "קיים חוסר אמינות של הנתונים, חוסר שוויון בין משתתפי הוועדה וחוסר רצון או יכולת של מנהליה להביא לשינוי אמיתי ולהפעיל את הוועדה על-פי ייעודה. התנהלות זו פוגעת בהמשך קיומו של הערוץ, ומהווה חלק משמעותי בהחלטה על סגירתו. לפיכך אנו מפסיקים את חברותנו בוועדה".