דיווח: ישראל וסעודיה בשת"פ נגד איראן

עיתון שוויצרי מדווח כי שתי המדינות משתפות פעולה באופן משמעותי בתחומי הביטחון, במטרה לעצור את התבססות המשטר האיראני במזרח התיכון

ניצן קידר , כ"א בטבת תשע"ח

מלך סעודיה
מלך סעודיה
צילום: רויטרס

העיתון השוויצרי 'בסלר צייטונג' מדווח הבוקר (שני) כי ישראל וסעודיה עובדות בשיתוף פעולה הדוק, כדי להיאבק בהתגברות הנוכחות האיראנית במזרח התיכון.

על פי הדיווח, שתי המדינות מקיימות שיתוף פעולה משמעותי בתחומי הצבא והביטחון למטרות אסטרטגיות, זאת חרף העובדה שהן אינן מקיימות קשרים דיפלומיים גלויים.

עוד דווח כי האינטרס המשותף של ישראל וסעודיה הוא למנוע התבססות של המשטר האיראני במזרח התיכון, ובמסגרת זו אף שוקלים הסעודים לרכוש ציוד צבאי ומערכות הגנה מתוצרת ישראלית.

העיתון טוען כי בריאד ביקשו מישראל לבחון אפשרות רכישה, אולי דרך גורם שלישי, של מערכות הגנה נגד טנקים ואפילו של מערכת 'כיפת ברזל'.

בעת האחרונה היו מספר דיווחים על מפגשים של בכירים ישראלים וסעודים אך אף אחד מהצדדים לא התייחס לנושא.

הדיווח השוויצרי טוען כי בחודש אוקטובר נפגשו גורמי מודיעין משני הצדדים כדי להדק את שיתוף הפעולה - ונשקלה אפשרות לקיים מפגש נוסף בדרג של ראשי זרועות המודיעין.

לפני כחודשיים התראיין באופן נדיר הרמטכ"ל גדי איזנקוט לאתר הסעודי 'אילאף' ואמר כי "האיום האמיתי והגדול ביותר באזור היא איראן. יש לה שלושה דברים חשובים שהיא פועלת על פיהם. הראשון, תוכנית הגרעין שהוקפאה באופן זמני ואין כל ספק באשר לכוונות של איראן להשיג יכולות גרעיניות. שנית, כפיית השפעתה על האזורים השונים והפעלת זרועות לביצוע משימות, כמו חיזבאללה, חות'י, גא"פ. שלישית, איראן מנסה לשנות את חוקי המשחק באזור באמצעות העברת ידע, בניית מפעלי נשק, ואספקת נשק מתקדם ומל"טים, הם משקיעים כסף רב במלחמה ובמליציות השונות".

הוא הוסיף כי ישראל מוכנה לשתף פעולה עם הסעודים. "ש תקווה בהצהרות ובנאום של הנשיא האמריקאי טרמפ שאמר שיש צורך למנוע את תוכנית הטילים האיראניים וההתבססות בסוריה ועיראק. אני רואה בכך תקווה לאזור. בדבר הזה יש הסכמה מלאה ביננו לבין סעודיה, שמעולם לא הייתה אויב או שנלחמה בנו ואנו נלחמנו בה, אני חושב שיש הסכמה מלאה ביננו ובינם בכל מה שנוגע לציר האיראני".

"אני השתתפתי במפגש רמטכ״לים בוושינגטון וכששמעתי מה הנציג הסעודי אמר מצאתי שהוא תואם לגמרי מה שאני חושב בכל הנוגע לאיראן והצורך להתמודד איתה באזור והצורך להפסיק את תוכנית ההתפשטות שלה", סיפר איזנקוט, "יש הזדמנות עם הנשיא טרמפ להקים קואליציה בינ"ל חדשה באזור, צריך לבצע תוכנית אסטרטגית גדולה וכוללת, לעצור את הסכנה האיראנית. אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות, כולל מידע מודיעיני וכדי להתמודד עם איראן".