י' בתשרי תשע"ט 23:55

שלוש אפשרויות לביצוע הפלה:

•  ציטוטק- כדור שמוחדר לרוב דרך הנרתיק. יש מקומות או מקרים שנותנים דרך הפה. נותנים אותו בבית חולים. לאחר מכן האישה משוחררת לרוב לביתה וממתינה. לציטוטק לוקח זמן לפעול- בין כמה שעות לכמה ימים. לפעמים חוזרים לקבל מנה נוספת כי הראשונה לא פעלה.

לכדור תופעות לוואי של כאבים כמו צירים, לרוב ממליצים לקחת כדור להפחתת כאב כשמתחילים הכאבים. הכאבים הם מכיוון שהציטוטק גורם להתכווצויות ברחם, על מנת לסייע לו להביא לעולם את העובר שהפסיק לצמוח. 

כאשר הכדור מתחיל להשפיע יופיעו דימומים שילכו ויתחזקו, עד ליציאת העובר. הדימום גם הוא לא נעים, לעיתים יהיו בו גושים גדולים, וזה ממלא בכאב פרידה וכאבי לב. אכן חוויה לא פשוטה.

ישנן נשים המעדיפות את הציטוטק על מנת לחוות את הפרידה מעוברן, אולי אף לחוש אותו. כמו כן הציטוטק אינו מחייב הרדמה.

*יש לדעת שלעיתים עושים גם גרידה לאחר לקיחת ציטוטק, זאת בשל שאריות שנותרות ברחם. זה לא קורה תמיד אך לפעמים כן.

• גרידה- קובעים תור לגרידה ומגיעים לאשפוז באותו יום. לפעמים התור לוקח בין מספר ימים למספר שבועות וההמתנה הדרוכה עם עובר בבטן- מאוד קשה. (בזמנים כאלה אני ממליצה לעשות פרידה מהעובר, לכתוב לו או לשיר לו או כל דבר אחר- ולאפשר לעצמינו להיפרד ממנו באהבה)

ביום הגרידה יש צורך לצום, בשל ההרדמה.
ישנם מקומות בהם עושים הרדמה חלקית, בחלק עושים הרדמה מלאה.
לאחר ההרדמה הרופאים מוציאים את תכולת הרחם ומנקים אותו, והאם מועברת לחדר התאוששות. לרוב השחרור הוא באותו יום או יום למחרת, תלוי במקרה האישי.

לאחר גרידה אין כאבים לרוב, והדימום מהרחם מועט יחסית. בין יום למספר ימים של דימום לא חזק במיוחד.

• הפלה טבעית- אופציה שלישית היא המתנה להפלה טבעית- בה ניתן לבחור או שהיא פשוט מתחילה ללא בחירתנו.

גם כאן הדימום עלול להיות מאסיבי וקשה, תלוי בגיל ההריון, ברחם האישה, בהריונות קודמים ועוד. הדימום עלול להיות מלווה בכאבים עזים של התכווצויות. 
אפשר לקחת כדורים לשיכוך כאבים כאשר הכאבים חזקים או קשים מנשוא.

כאשר הדימום מסתיים יש ללכת לרופא למעקב, לבדוק שהרחם התרוקן. לעיתים ממליצים על המתנה, או על גרידה- כדי להוציא שאריות.

כל התהליך הפיזי הזה, שתיארתי באופן מעט רפואי / טכני / לקוני- 
מלווה כמובן בכאבי נפש עזים
שנעים בין אפאתיות או אף התרוממות רוח
לבין כאבי נפש קשים, עצבות גדולה, בכי, צער ויגון.
הכל אפשרי והכל ייתכן, אני ממליצה לאפשר לעצמינו להתחבר לרגש שמופיע עכשיו ולתת לו מקום. הוא חולף בסופו של דבר ומפנה מקום לרגש חדש.
כמו כן אני ממליצה לאפשר פרידה מהעובר ומההריון, מהחלומות ומהתקוות שנבנו ונגוזו.

אני לא ממליצה לעבור ישר לפעילות חדשה ולנסות לשכוח את מה שקרה. מחקרים מראים (ונשים רבות גם כאן יכולות להעיד ולספר) שהנפש והגוף זקוקים לזמן התאוששות, ואין זה נכון לנו לקום ישר אחרי הפלה ולחזור ישר לפעילות שוטפת, למרות הרצון העז שזה "יעבור כבר", או שהכאב ייעלם. בדרך כלל הרופא ייתן חופשת מחלה של מספר ימים. אישית אני חושבת שעדיף לפחות שבוע כדי להתאושש, אך זה כמובן אישי לכל אחת.

ממליצה בנוסף להיעזר באנשים מסביב- בין אם משפחה (בעל/ אמא/ אחיות) ובין אם חברות. וישנה כמובן העזרה הוירטואלית- אנחנו כאן בשביל להכיל, להבין, לסייע ולחבק, ואף לתת עצות כשצריך.
ישנם גם פורומים נוספים (בכיפה, בתפוז)
וכן קבוצות פייסבוק שונות הקשורות להפלות או ללידות שקטות, וכן להריונות לאחר אבדן הריון.

**אם יש לכן הערות/הארות/ תוספות למה שכתבתי, מחשבות או דברים שאתן חוויתן שונה ולא כתבתי- אשמח שתכתבו ואעדכן.

מאחלת שכמה שפחות נשים יצטרכו מידע שכזה. שההפלות יהיו פחות ופחות בסטטיסטיקה, ושהריונות טובים ובריאים יהיו עבור כולנו.

ציפי כהן,  תרפיסטית במוזיקה (M.A)- טיפול רגשי בשיחה או באמצעות הבעה ויצירה
קליניקה פרטית בירושלים ובפסגות
050-8751595

כ"א בתשרי תש"פ 06:36
להריון חוץ רחמי או הריון בתוך צלקת ניתוחית. חומר כימי שמוחדר ישירות לשק ההריון יחד עם מעקב וגינלי או בטני. יכולות להיות תופעות לוואי של סחרחורת, בחילות. במקרה של הריון צלקתי- עשויים להיות גושים גדולים. הדימום יותר ארוך ממחזור ויכול להימשך אף כחודש. אסור ליטול 3 חודשים חומצה פולית
כ"ד בתמוז תש"פ 00:55
לא מאמינה שכנראה אני הולכת לעבור את זה..
בתחילת השבוע (שבוע 5+1) נצפה שק הריון פחוס
(כדברי הרופא ״הוא לא עגול כמו שאנו מצפים בשבוע הזה)
תחושות קשות .... במיוחד לאחר שאזרנו אומץ להיכנס להריון אחרי 10 שנים של הפסקה (בגלל הריונות קשים עם תופעת היפראמזיס נןראחת)
ממה שאני קוראת באינטרנט- אין להריון הזה הרבה סיכויים
וזה עצוב לי...):
פעם ראשונה (ובע״ה מקווה שגם אחרונה) שאני חווה את זה
מחכה לאולטראסאונד נוסף בתחילת שבוע הבא, כדי להבין מה אני עומדת לעשות עם זה

הלוואי וה׳ יעשה לי נס לטובה, להריון קל ולתינוק בריא ❤️
י' באלול תש"פ 18:52

050-8751595

י' באלול תש"פ 20:57
אם יש בי״ח שעושה בהרדמה חלקית הייתי שמחה לדעת. או איך מבררים-חוץ מלחייג מקום אחר מקום ולשאול...
(או שזו הדרך היחידה?)
כ"ג בניסן תשפ"ב 10:53
אני עוברת הפלה שניה ברציפות, בשבוע 8
יש ילדים בבית, ויש קרישיות יתר, ככה שההפלות לא מפתיעות אותי והילדים שבבית ממלאים את ליבי.
אז לכאורה מרגישה טוב, וממהרת להמשיך בחיים.
המילים שלך, לתת לכאב מקום ולא להמשיך מיד הלאה, כי הגוף והנפש צריכים,
פתחו לי את מעיין הדמעות שכנראה צריכות להשתחרר כדי באמת להמשיך הלאה...
כ"א בכסלו תשפ"ג 20:44

050-8751595

י"ח בתמוז תשפ"ב 07:54
במקום שכתבת על דימום מאסיבי מהפלה טבעית- שזה יכול להגיע לרמה של סכנת חיים (ככה היה אצלי וניצלתי ב"ה בנס בזכות פינוי מהיר באמבולנס לגרידה דחופה) ולכן יש לפנות בדחיפות לבי"ח.
כ"א בכסלו תשפ"ג 20:44

050-8751595

כ"א טבת 10:53
לקחץיציטןטק פעמיים והתוכן נשאר. מה הסיכוי שייפול לבד ללא גרידה? תודה

אולי יעניין אותך