י"ב אייר 01:15
הרבה פעמים פגשתי את המושגים האלה וקשה לי להבין מה זה אומר שרוצים לבנות בית של משהו. אשמח להסברים כי אני לא בטוח אם מה שמפריע לי הוא סמנטי או עקרוני.
י"ב אייר 14:11

אבל בגדול הרעיון של "בית של תורה" זה משפחה שבה ישימו דגש על על קיום / לימוד תורה, להבדיל קצת כמו מפלגה שמקדמת רעיונות מסוימים

אז "שמחה" זה קצת יותר מדי כללי ולא אומר הרבה

אבל כן ברור שאפשר להקים משפחה עם שאיפות ספציפיות כיסוד

י"ב אייר 15:36
שמי שאומר את זה כנראה שומר הלכה ובדגש על תפילות, צניעות וכו׳ שהם לא נכנסים תחת הגדרה של תורה. ככה שהמושג בית של תורה נשאר ללימוד תורה.
אם כן, מה זה אומר בית של לימוד תורה? הרי חלק מהבנות רוצות בעל קובע עיתים ולא אברך.
מנגד יש הרוצים בית של תורה בלי שהבעל יהיה אברך, ככה שלא ברור לעניות דעתי מה פשר הרצון הזה.
י"ב אייר 15:54

לענ"ד בשפת העם בית של תורה אין הכוונה בעל אברך דווקא אלא מחויבות לתורה ולמצוות

לשמור את המושג בית של תורה ללימוד תורה הוא נגד הסמנטיקה הרווחת כך שאין לזה משמעות

למעשה מן־הסתם אם רוצים בעל אברך נציין זאת באופן פחות מעורפל

אז באמת אין לדעתי טעם להתפלפל יותר מדי במשמעות הדברים (לכן ציינתי שזה קצת קלשיאה) אלא לברר באופן יותר פרטני

י"ב אייר 16:06
העניין הוא שאני יוצא מנקודת הנחה שכנראה מי שמתיימר לרצות דווקא בית של תורה כשזה מגיע יחד עם עוד סממנים שמעלים אותו מפשוטי העם כנראה שמתכוון למשהו רציני יותר...
אם לא, ופה שוב אני חוזר לנקודת ההסכמה איתך, זה מוציא את כל התוכן מכל המשפטים והסיסמאות שאנשים אומרים על עצמם...
י"ב אייר 15:29
אם תרצה משהו יותר מדויק לבחון על פיו:
תפילות של הבעל - במניין? גם כשזו בדיוק השעה של המקלחות? להביא את התינוק הצורח לבית כנסת?
הספרייה בבית - בשימוש? כמה? באיזה ספרים? בספריה יש מקום לטלויזיה?
חינוך - ממד, תת או תתמד? תנועת נוער מעורבת? הפרדה כבר מהגן?

לא עולה לי עוד משהו בשלוף, אבל אתה יכול לקחת את זה כהתחלה. שוב, נראה לי שהרוב לא ממש מגדירים אלא יותר עם מחשבה של "לנסות לחכות את האווירה בישיבה/מדרשה/בית", אבל זו אחלה הזדמנות בשבילך לשאול את עצמך מה זה 'בית של תורה' בשבילך.

בהצלחה
י"ב אייר 15:40
לעניות דעתי קשורים יותר לבית שמרן או לא.
ואני יוצא מנקודת הנחה שאפשר שיהיה בית מחוייב להלכה שהוא לא בית של תורה ומנגד אולי גם בית של תורה בלי הלכה.
י"ב אייר 15:46
בתפילות הכל זה הלכה, ספרייה זה בעצם מה עושים בשעות הפנאי. בחינוך אני יכול להבין למה שתגיד שזה עניין של שמרנות אבל יש בזה גם הרבה עניין של הלכה.

אני לא מבין מה זה בית של תורה בלי הלכה
י"ב אייר 16:12
אבל לעניות דעתי שה גם יתבטא במחוייבות בשמירת הלכה בנושאי התפילות (שאגב ההלכה לא בהכרח אומרת שהוא צריך ללכת להתפלל במניין במקרה שהבאת)

בית של תורה בלי שמירת הלכה מלאה - כאמור אני מנסה לברר את המושג בית של ____, אבל בוא נניח שזה אומר בית ששם בראש סדר העדיפויות לימוד תורה, ייתכן בית שראש סדר העדיפויות הוא לימוד תורה אבל מחפפים בתפילות במניין...
י"ב אייר 16:12

סדרי העדיפויות, על מה שמים דגש

זה נראה לי הכוונה ב"בית של משהו".

מה זה בדיוק אומר תורה או שמחה? כמו שכתבו כאן, זה לא אומר כלום, אלה סתם מילים כלליות. צריך להכנס לראש של הבחורה מה היא רואה לנגד עיניה כשהיא אומרת "תורה"/"שמחה". אפשר לברר את זה דרך שאלות אחרות ולקחת את "בית של..." ככותרת, כקריאת כיוון למשהו. אולי כבסיס מינימלי ושלילה לדברים אחרים (לא נוטה לחילוניות)

י"ב אייר 16:18
מתוך שהסכמנו על כך בוא נתקדם לשאלה המרכזית מבחינתי,
אם אדם הוא שמח, למה הרצון שלו הוא שיהיה לו בית שמח? כלומר זה מתבקש לגמרי שלאדם שמח יהיה בית שמח, ואותו רעיון לאדם עם תורה וכו׳, כלומר עצם הדגשת ערך מסויים מראה על ניתוק ממנו שמצריך חיבור מלאכותי.
שאלה נוספת, מכיוון שבפועל יש הרבה בחורים ובחורות שטוענים שהם רוצים בית של תורה ובפועל לא התחתנו אלה עם אלה, סימן שלמרות סדר העדיפויות שלהם בית של תורה לא באמת בראש סדרי העדיפויות...
י"ב אייר 16:27

מי אמר שדווקא אדם שמח רוצה בית שמח? אולי דווקא העצוב מחפש אחד שישמח אותו קצת? נקודה למחשבה.

אתה חייב להדגיש ערך מסויים שמבחינך הוא הכי חשוב או מאוד חשוב, גם כדי שיהיה כיוון למי שמברר עליך וגם בסופו של דבר כדי שיהיה פרטים שלא יהיה טקסט משעמם. אז אתה בוחר מה שנראה לך הכי קשור אליך מתוך טווח המילים הנפוצות המוגבל בתחום...

לגבי השאלה האחרונה, יש בלי סוף דיונים על זה שאנשים מתחתנים לא עם מה שהם חיפשו (בטח לא עם מה שהם *כתבו* שהם חיפשו). אני יכול להכנס לדיון הזה אבל זה כבר נושא אחר לגמרי.  שורה תחתונה, לא נראה לי שיש מה להתעמק על זה במיוחד כי המשפט הזה לא מוסיף הרבה להבנה. אז למה אתה שואל? בשביל לסנן הצעות או בשביל לסווג את עצמך?

י"ב אייר 17:00
אכן מה שכתבת על העצוב שמחפש מישהו שמח זה אחת מהאופציות שאני חושב שהם פתרון לשאלה. אבל מכיוון שע״י הגדרה אחת ניתן להגיע לשתי כוונות מנוגדות זה מעט בעייתי..

אני שואל את השאלה בעיקר כדי להבין מה אנשים חושבים כשהם אומרים על עצמם משהו בסגנון וכדי שיהיה את אותו בסיס תקשורתי.
בסופו של עניין מתוך השאלות האלה מה שנוצר זה מצב שניתן לסמוך במידת מה רק על הגדרות של אנשים שאני מכיר אישית ולא על הגדרות עצמיות/ שדכן מקצועי...
י"ב אייר 17:14

גם ככה זה תחום שתלוי הרבה ברגש ובדברים שמעבר לחקירה שכלית פרופר. אז אני אומר עזוב אותך מהגדרות תנסה מה שנראה לך מתאים באופן כללי ויהיה בסדר. חייבים לסמוך קצת על אינטואיציה/סייעתא דשמיא/תקרא לזה איך שאתה רוצה.

נקודה חשובה שהעלית על בסיס תקשורתי - תקשורת בין שני בני אנוש לא תלויה בתחומי העניין שלהם. אפשר לברר על מה שחשוב לך תוך כדי הפגישה עצמה ועדיין לעשות את זה בתקשורת כנה ועניינית ונעימה.  ותוך כדי שיחה תבחן את הדברים:

אם אין על מה לדבר אולי באמת זה לא מתאים.

אולי תגלה דברים שיפתיעו אותך שהיא לא כתבה עליהם.

זה נשמע אולי מפחיד ואני מבין את החשש והצורך לקבל הצעות מתאימות 100% להגדרות שלך, אבל אני חוזר שוב על הנקודה שהגדרות לא אומרות הרבה, לא על הבן אדם עצמו ולא על מה יגרום לך להתחתן איתו.