י"ז שבט 19:20

העם ויתר על בית המקדש?!

 

לפני כשמונה שנים פורסם באתר "ידיעות אחרונות" מאמר תחת השם: "אתם לא באמת רוצים בית מקדש שלישי"; את המאמר כתבה פרופ' רוחמה וייס. בין היתר נכתב במאמר: "התרבות היהודית כה התרחקה מתרבות בית המקדש, שנדמה לי שאין לנו היום לאן לחזור, ואין ליהדות דרך לעכל חיים מקדשיים... וחוץ מכל זה - אתם באמת רוצים להביא לא-לוהים חיות מתות במתנה? זו הפסגה הרוחנית שאתם שואפים להציע לכם ולנו?".

מספר שנים לפני זה, באותו אתר בדיוק, פורסם סקר: "העם ויתר על בית המקדש". אחד מהנתונים שהוצגו בסקר הוא ש-66% (!) ממשתתפי הסקר סבורים שהכותל המערבי הוא המקום הקדוש ביותר בארץ ישראל!

היה לי לפני כשבועיים דיון עם חבר; היה לו קשה להאמין שאכן תהיה מציאות של בית מקדש, וגם אם כן, האומנם הדור שלנו יזכה לבנותו? אלו שאלות נוקבות שייתכן ורבים מאיתנו אינם יודעים כיצד להשיב עליהם.

האומנם חזון ישעיהו אינו עומד להתממש? החזון המלהיב שאומר: "והיה באחרית הימים, נכון יהיה הר בית ד' בראש ההרים ונשא מגבעות, ונהרו אליו כל הגוים. והלכו עמים רבים, ואמרו: 'לכו ונעלה אל הר ד', אל בית א-להי יעקב ויורנו מדרכיו ונלכה באורחותיו". האם כל אלו, ח"ו, הבלים ותו לא?

ודאי שבע"ה החזון יתממש בקרוב, אך עכ"פ צריך לברר מה עומד מאחורי שלושת השגיאות העמוקות שהצגתי לעיל.

נראה ששלושת הנקודות שהצגתי לעיל נובעות מחוסר אדיר בשיח על הנושא. כשפרופסור וייס תמהה כיצד יש אנשים שהרצון שלהם הוא להביא חיה מתה לאלוקים זה מעיד על כך שהיא אינה מבינה מה המשמעות העמוקה על בית המקדש.

כשרוב הציבור הישראלי חושב שהמקום המקודש ביותר הוא הכותל המערבי זה מעיד על בורות עמוקה. זה מעיד על כך שבמערכת החינוך בחרו ללמד אותם כיצד משתמשים במשפט הקוסינוסים במקום ללמד אותם את הדבר הבסיסי ביותר שכל יהודי צריך לדעת.

כשאותו חבר אינו מסוגל להפנים שאכן יהיה פה מציאות של בית מקדש זה אומר שכמעט ולא דיברו איתו על בניית המקדש; כי כשמדברים עם אדם על דבר מסוים ודאי שהוא מפנים אותו ומצפה לו.

אז נדרשים אנו להגיד בקול: נקים סנהדרין, נכבוש את ארץ ישראל השלמה ונבנה את המקדש. איננו נכפה דבר על אף אחד, כל שלושת הדברים האלו יתקיימו מתוך רצון אדיר של עם ישראל. כעין שעכשיו במלחמה הזאת רוב הציבור התפקח ומעוניין בחזרה לשטחי גוש קטיף, כך יבינו בקרוב את הצורך האדיר בחזרה לשטחי ארץ ישראל השלמה ובבניית המקדש.

כיצד נגיע למצב בו כול (או לפחות רוב) עם ישראל ירצו רעיונות נשגבים אלו? כשנדבר. כשנתחיל לדבר, להסביר. בעדינות, לאט - לאט. נתחיל בחברים הקרובים, ונרחיב את מעגלי השיח. רק בעזרת תודעה ננצח.

ובע"ה, מתוך שיח עמוק ומכבד על נושאים חשובים אלו, נזכה בביאת משיח צדקנו ובבניית המקדש בב"א.

אולי יעניין אותך