ד' בתשרי תשס"ט 15:03
עבר עריכה על ידי !~אהרלה~!נתניה בתאריך ד' תשרי תשס"ט 17:34

כל מי שיש לו רעיון לכל סוג של פעולה:

אמצע שבוע, שבת, חב"א, חב"ב, פתיחה, סיום, לגדולים, לקטנים, לבנים, לבנות, סיפור,משחק, צ'ופר,קטע, ערב, בוקר, צהרים, לילה,

או כל דבר אחר שעולה לכם בראש, מזוזמן ומתבקש לכתוב אותו לטובת כולנו!!

ודירבאלק למי שמנצל"ש, יש לי קשרים עם ההנהלה...[לפחות בזמן הקרוב]

בצלב"א!!

מלאכי

1. מותר לשלוח הודעה שהתוכן שלה עוסק אך ורק בפעולה עצמה.

2. בכותרת חיבים לכתוב את נושא הפעולה, ולא מי עשה אותה\ איך היה וכו'.

3. אסור אסור אסור לבקש בקשות אישיות: "אני צריכה דחוף למחר פעולה על.."

4. אסור לשלוח הודעה עם בקשת פירוט או משו. תעשו אתזה באישי.

5. אסור לנצל"ש או להציף.

6. זהו בעקרון, זה לטובת כולנו, זה שרשור פעולות, וממש לא כיף להתקע שנים על הודעות לא קשורות, אז תשתדלו באמת..

_________________________________________________________________________________
תהנו, ובאמת לא לנצל"ש, ו...גם אני חותם על זה,(אז תזהרו..)

אהרל'ה.

ד' בתשרי תשס"ט 15:30
בס"ד
המסר:לעורר את החניכות המקסימות לעובדה שאנו נמצאים בימים שיקבעו לנו את השנה הבאה ואת גורלנו.
1) עומדים במעגל וזורקים כדור הן צריכות לומר את השמות שלהן עם הכדור ולהעביר בסדר מסויים שהוא מנחה את כל המשחק,כל פעם עושים עוד סבב אבל בהגבלה של זמן או שבודקים זמן (תמיד יהיו ת'מעופפות שבגללן נתחיל מחדש את הסבב...) אין צורך ביותר משני סבבים.
2)משחקים "פיו פיו" (מכירים נכון?!).
3)משחקים 7 בום .
(בטוח שבמשחקים בנות יעופפו ויצטרכו להתחיל מחדש..)
עושים בסוף כל משחק סבב שברגע שהמשחק נהרס כי מישהי לא עשתה נכון נגמר המשחק.
מקריאים את הקטע הבא:

נסעתי פעם במכוניתי ונאלצתי לעבור דרך סמטה צרה, תוך כדי נסיעה מהירה. ממש בנס, ברגע האחרון הצלחתי לעצור את רכבי ליד חבורה שעמדה ושוחחה באמצע הסמטה וחסמה את דרכי.
קול חריקת הבלמים והעובדה שכמעט נדרסו לא החרידו אותם – הם פטפטו. צפרתי כדי להזיזם והם בשלהם. צפרתי עוד ועוד והם בשאננותם.
חשבתי ברוגז – הכיצד ?
הרי כמעט ונדרסו ממש ועכשיו הם אינם שמים ♥ לצפירות.
לבסוף נעתר אחד מהם להקדיש תשובת ♥ לנוכחותי. פנה אלי ואמר בביטול: טוב, טוב, די, שמענו, שמענו !.
חמתי עלתה בי, הנשמע דבר כזה ?
אדם עומד בפני אפשרות של מוות, ניצל בנס, שמוע צפירות שנועדו בשבילו – להזיזו ממקומו לבל ידרס, והוא עוד מגיב: "שמעתי שמעתי !
מיד עלה בי הרהור: "וכי אני טוב מהם ? עומד אני בראש השנה, ביום הדין, בו נחרץ גורלי: מי יחיה ומי ימות, מי בקיצו ומי לא בקיצו, מי בחרב, מי ברעב… שומע אני את צפירות השופר, הנועדות להזיז אותי ממקומי – ממצבי, לקום, לזוז, לפעול, לשנות, לרדת מהדרך בה אני הולך ומסתכן. מאה תקיעות צופרות, אזעקה !
ומה תגובתי במשך כל השנה ? לא כלום ! שמעתי את התקיעות אך כרגיל אמשיך לעמוד באותה סמטה צרה כל השנה, לפטפט על הא ודא, לא לחוש בסכנה, לא לזוז מהדרך ולא להנצל…"

המסר פשוט:
אנחנו ישנים! אנחנו צריכים להתעורר ,עוד שניה יום כיפור! אין לנו זמן לעשות עוד סבבים ועוד פעם מההתחלה! אין לנו זמן להתעופפיות צריך לקום ולחזור בתשובה...וכו וכו...
תפתחו את זה כיד דמיונכן הפורה...
בהצלחה לכם (וגם לי אני מעבירה אותה השבת...לבד..
שבת שלום
אפרת
ד' בתשרי תשס"ט 15:37
בס"ד
תחפרו קצת בפרשת השבוע וברש"י...תוכלו לפתח משהו כזה:
משה רבנו עומד למות הוא רואה שיש עוד הרבה מה לשפר אצל עמ"י ולכן הוא עושה הכל על מנת להכין את יהושע בצורה יסודית...והוא כותב את השירה כדי שתהיה כ"עד" לבנ"י לפני הקב"ה כשיחטאו...
ככה אנחנו צריכים להכין עצמנו לפני יום הדין...ולאסוף לנו דברים שיהיו ה"עדים" שלנו ביום הדין וכו..
מקווה שעזרתי
ה' בתשרי תשס"ט 22:09
פעולת אמצע שבוע לפני יום כיפור..

מדליקים נרות בסניף ואז נותנים לחניכים משימות והם צריכים להספיק את המשימות לפני שהנרות יכבו
[המשימות:
*ללכת להחתים 10 אנשים ולהגיד להם שנה טובה
*ללכת לסופר קרוב ולהדביק מדבקות "שנה טובה מסניף...." (כמובן להתקשר להודיע לפני )
*למצוא 10 פסוקים מהתנך שמתחילים ב"ויאמר"
*לכתוב כמה שיותר ברכות על בלון
ועוד ועוד כיד הדימיון.

# צריך לדאוג שהנר יכבה לפני סיום המשימות.
# אם הקבוצה מגובשת אפשר לחלק את השבט ל 2 קבוצות ואז זה יותר ממחיש את המסר

והמסר:כל עוד הנר דולק אפשר עוד לתקן.
עוד שניה יום כיפור ואפשר עדיין לתקן...
אפשר צופר לכתוב את כל עוד הנר..

בהצלחה רבה!!
ה' בתשרי תשס"ט 22:23
זהירות בדרכים- המצווה התרי"ד. מטרת הפעולה:
החניכים יבינו שזהירות בדרכים זאת מצווה ככל המצוות!
הקב"ה מצווה אותנו לשמור על חיינו, ומתוך כל נגזר החיוב עלינו להיזהר בדרכים.

מהלך הפעולה:

שלב א':
נותנים לכל חניך שני פתקים אחד בצבע כחול שכתוב עליו "כן" ואחד בצבע אדום שכתוב עליו "לא". ושואלים את השאלות הבאות וכל אחד מרים את התשובה הנכונה לגביו.

 האם אתה אוכל כשר?
 האם אתה חוצה את הכביש רק במעבר חציה?
 האם אתה אוכל בשר וחלב ביחד?
 האם אתה הולך רק על המדרכה?
 האם אתה מדליק אור בשבת?
 האם את חוגר חגורת בטיחות גם מאחור?

מתוך המשאל, אנו רואים שבד"כ אנו רגילים להקפיד מאוד על מצוות כגון כשרות, שבת וכו', ואילו בכללי הזהירות בדרכים אנו נוטים לזלזל.
נגיד יחד עם החניכים, שכללי הזהירות בדרכים אינם סתם כללים, אלא מצווה ממש, הנגזרת מתוך "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" ונוגעים לענייני פיקוח נפש. ולכן אסור לנו להתייחס לזה בזילות.

שלב ב':
משחקים 'חוקיות'. (במשחק חוקיות אחד בחניכים יוצא החוצה ומחליטים חוקיות מסוימת שלפי החוקיות הזאת עונים לו תשובות על השאלות עד שהנציג שיצא החוצה מנחש מה החוקיות. לדוג'- כל התשובות נגמרות בג', כל התשובות עם 5 מילים וכו'.)

לאחר מספר סבבים של המשחק, משחקים שוב חוקיות אך לא מחליטים חוק בכלל.

שלג ג':
מקריאים את הקטע הבא:
הפושע שבתוכנו – שלום רוזנפלד
"יש לי ספקות רציניים – והלוואי ואטעה – אם נצליח לעקור מן השורש את תופעות "הסמוך עלי", "ויהיה בסדר", השבעות הקסם של הישראלי המצוי שכמעט מדי יום ביומו גורם לרצח חפים מפשע בכבישים, במקומות עבודה ובאימונים.
כנראה שיש משהו באופי הלאומי שלנו, בגנים ,במנטאליות הקולקטיבית, שפשוט אינו נותן לנו להיות אחרים משהננו: קצת שוויצרים, קצת פטליסטים, קצת קלי דעת, קצת מהמרים, קצת פושעים.
לפני שלשים ושלוש שנים, בשמונה במאי 1959, פרסמתי בעיתון זה מאמר בכותרת 'מר שוויצר, הפושע המהלך בתוכנו
…. מותר לומר בבטחה כי גופותיהם של מאות נערות ונערים, מבחירי בנינו, לא היו כיום פזורות בכל בתי הקברות של הארץ הזאת, אילו קמנו בעוד מועד להילחם ב"מר שוויצר" ולהוקיעו כפושע. אילו לבשנו עוז – כולנו: האבות המחנכים, המורים המדריכים המפקדים, המנהיגים- ואמרנו לנוער שלנו ואולי לא רק לנוער:
כי קלות דעת איננה שם נרדף לאומץ לב.
וכי הפקרות איננה שם נרדף לגבורה.
וכי זלזול בחיים איננו זהה עם רוח הלחימה
זהירות איננה שם נרדף למורך לב. ואמצעי ביטחון בעוד מועד אינם אות לפחדנות.
וכיבוד החיים איננו סימן לרכרוכיות'

אמרתי . אז מה? כמוני אמרו דברים דומים, רבים וטובים ממני. וקציר הדמים גואה ולא פוחת. כל יום וקורבנו.
מה יש בנו, שלבנו כה גס בחיי אדם.?"

אז בעצם למה לבנו כ"כ גס לחיי אדם? האם אנו כפויי טובה?!
אולי אנו לא מספיק מבינים שהקב"ה נתן לנו את החיים במתנה?!
אולי אנו לא מעריכים מספיק את החיים שלנו?!
נתבונן יחד עם החניכים ונראה שבעצם, לא ניתן לשחק את משחק החוקיות ללא כללים.
עלינו לזכור, שגם בחיים איננו יכולים להסתדר בלי 'חוקים'. הקב"ה נתן לנו את החוקים כדי ללמוד אותנו איך לחיות את החיים, שהינם מתנה יקרה מפז, וחובה עלינו לנצל כל רגע ורגע. ברור לנו שהמצוות הינם חוקיו של הקב"ה בעולמנו, וצריך לזכור שכללי הזה"ב הינם חלק מחוקים אלו. שעוזרים לנו לא לפספס את המתנה היקרה שבחיינו ועוזרת לנ לנשמור עליה מכל משמר.

שלב ד': (אפשרי גם כפעולה נוספת, ולא כסיום לפעולה)
כדי ליישם את הנושא, ולהגביר את המודעות לזהירות בדרכים, נכין יחד עם החניכים פתקים עליהם כתוב ססמאות שונות העוסקות בזהירות בדרכים,
כגון: "נהג יקר חייך חשובים לנו, סע בזהירות!", החיים בידך!! סע בזהירות!!!", וכדו'.

לאחר שהחניכים יכינו את הפליירים השבט יצא יחד לחלק את הפליירים, ניתן גם להניחם מתחת למגבי המכוניות.
ו' בתשרי תשס"ט 02:42
נושא:אחת בשביל כולן, כולן בשביל אחת.
מטרה:גיבוש, שיתוף פעולה.
מהלך הפעולה: בהתחלה שחקנו שרדינים, ואז תופסת עכברים
אח"כ חילקנו אותם לשתי קבוצות, וכל קבוצה עשתה הצגה-
הצגה א': המורה אומרת בכיתה לבנות, שמירי (שם בדוי..=)) חולה, ויש לה יומלדת אז כדאי מאוד שילכו לחגוג איתה ולשמח אותה. הבנות הולכות ומירי ממש ממש שמחה.
הצגה ב': יש ילדה ששמה הוא שמחה (שם בדוי..=)) ואז רואים אותה בכל מיני סיטוציות-אמא מבקשת לשטוף כלים, והיא לא רוצה, אחיותיה רוצות שהיא תקרא להם סיפור, היא לא רוצה, חברותיה רוצות לשחק בכדור שלה, היא לא רוצה, וכן הלאה. כל קבוצה הציגה לפני הקבוצה השניה.
אחרי זה מגיע שלב הסיכום- עושים דיון קצר מה היה משותף במשחקים: שרדינים-זה אחת בשביל כולם (אחת מתחבאת, כולם מחפשות אותה) תופסת עכברים זה כולם בשביל אחת (מישי אחת נתפסת, כולם מנסות להציל אותה) ואז עושים דיון על ההצגות-מי היתי בסדר? הכיתה של מירי או שמחה, שלא רצתה להתחשב באף אחד. ואז אומרים בהתלהבות שככה גם השבט שלנו, שמישי צריכה עזרה, באים לעזור, לראות מי חולה ולהתקשר אליה, לטחון ככה קצת, ואז לתת להם להגיד מה שבא להם.. ושב"ש..
אורך הפעולה: כ-שלושת רבעי שעה.
ב"הצלחה לכולם, אצלנו זה הצליח מאוד..=]
ו' בתשרי תשס"ט 16:24
ערב במבה!! קצת נדוש אבל בשביל שורשים-זרעים-נבטים, טוב, גם לדביר.. זה יכול להיות שיא הכייפי. (אנחנו התחרפנו, והקפצנו את כולם על הרגליים, אז כמובן שגם החניכות עשו ככה. אם תייבשו ייהיה מייבש. [איזה משפט עמוק=])
אז ככה:
נושא: במבה
מטרה: הנאה וגיבוש.
מהלך הפעולה: עושים משחקים-
1 אכילת במבה ללא ידים מצלחת (תחרות בין כמה בנות)
2 מרוץ שליחים בין שתי קבוצות, צריך לרוץ לקצה השני של החדר, לאכול 3 במבות, לחזור ולתת כיף לבת הבאה וחזר חלילה.-טור מנצח, שגומר ראשון ת'סבב.
3 לרשום כמה שיותר סוגי במבה בזמן מוקצב. (בערך 3 קבוצות של בנות-תלוי מה גודל השבט) לגוד' במבה אסם, במבה לולו, במבה שוש, במבה אדומה, במבה מצופה שוקולד, במבה פרפר נחמד. זה לוקח בערך 30 שניות.
4 להשאר באותם קבוצות של בנות, וכל קבוצה מקבלת דף, טושים, ויוכב"ז-והם צריכות לעצב שקית חדשה לבמבה עם ציור חדש או שם חדש או כל דבר העולה על הדעת, ואח"כ הם צריכות לעשות לזה פרסומת ולהציג לפני שאר השבט-כל קבוצה בתורה. (אצלנו אחת הקבוצות עשתה רעיון מקורי-'במבה פיצה' הם מצאו שקית של תבלין פיצה בסניף, והדביקו אל הנייר, וקשטו, וגם הפרסומת שלהם היתה ממש חמודה.. סתם רציתי להביא רעיון..)
5 תחרות בין 2 בנות-להכין שרשרת מבמבה בעזרת חוט ומחט (צריך להזהררר!!)
6 מראים להם שקית גדולה של במבה-והם צריכות להמר כמה במבות יש בפנים. אתם רושמות בדף-ומי שהכי קרובה מקבלת ת'שקית. (יש בערך 140,אבל תספרו איתם.)
7 תחרות בין כמה בנות-אכילת במבה במזלג וסכין.
עד כאן זה בערך שעה וחצי-ומי שרוצה תוסיף כל רעיון עולה על דעתה..=]
צ'ופר: 'שניקח הכל בסבמבה' (ואת המ' מקטינים טיפה או משו.
תביאו מצלמה!! ב"הצלחה!!
כ"ז בחשוון תשס"ט 01:04
בעז"ה

לכתוב להם את השיר היי עצור של הופה היי ואם אתם יכולים להשמיע להם את השיר אז בככל

למי שלא מכיר את  השיר

היי עצור

היי עצור תפתח את העננים

אל תהיה גיבור תרד מהשוליים

ותמיד תזכור אני לבית הספר ממהר

היי עצור אני קצת לפניך

זה כבר לא משחק כן שמור קצת על חייך

אל תיסע מהר כי החיים שלי שווים יותר

איך על הכביש, בגלל נהג אחד אדיש

שלא סם לב שלמת את המחיר וזה כואב

ולא לומדים, תראו איך שכולם פה נוהגים

כאילו שירדו מהפסים אז בא נצעק בקול גדול

היי עצור...

רק סע לאט חכה שהרמזור שוב יתחלף

רק סע לאט ואם אתה פתאום טיפה עייף

אז תעצור, תתפוס תנומה קטנה תתרענן

ואל תגיד אותי זה מעצבן כי אז תשמע בקול גדול

היי עצור..

ולא לומדים תראו איך שכולם פה נוהגים

כאילו שירדו מהפסים אז בוא נצעק בקול גדול

היי עצור...

ו' בתשרי תשס"ט 17:19
*מעבירים בקבוק קרח בין כולם וכל אחת שזה מגיע אליה צריכה להחזיק את הבקבוק ולומר כמה שיותר פרטים עליה עד שקר לה.

*עושים שאלון כזה (תחביבים,מאכל אהוב וכו'..)ואז אוספים מכולם ומקראים והבנות צריכות לנחש מי זאת..

*מכסים לבנות את העניים ונותנים להם לטעום קקאו,סוכר,מרגרינה ואז הם נגעלות..שואלים אותם:אם קקאו זה מגעיל אז למה מייצרים אותו?!?!
כי אם נשים קקאו ,מרגרינה , סוכר ןביסקווטים אז זה ייצא כדורי שוקולד ככה גם בשבט שלנו א"א לבנות שבט מחניכה אחת! (יש על זה צופר מגניב שממחיש את המסקנה,אם אהבת את הרעיון אז תגידי ואני ישלח לך בע"ה..)
ואז מכינים כדורי שוקולד!!!!
ו' בתשרי תשס"ט 17:58
מהלך הפעולה:
1 משחקים תופסת לא ידוע.
2 הטבעת
3 מתחלקים לזוגות, בת אחת עם עינים פתוחות והשניה עם סגורות. עושים תחרות בין הזוגות-להגיע למקום מסוים בלי שזאת שעוצמת עיניים תפתח, ובלי לפרק ידיים.
4 מציגים להם את הסיפור על ההוא שעבד על תושבי הכפר שזאב מגיע, ובפעם השלישית מגיע באמת זאב, אבל אפחד לא בא לעזור לו, כי חשבו שהוא משקר עליהם שוב.
סיכום: עשינו דיון- על איזה בנאדם אנחנו סומכים? (לא שם, אלא אופי..) על מי לא? מה אפשר לעשות כדי שיאמינו לנו? וכו', ואז קישרנו אתזה לשבט, וגם את המשחקים- הטבעת-שמישי יכלה להחביא במקום אחר תטבעת (לא בתוך הידים) ובתופסת לא יודעים בדיוק מי התופסת, אז אפשר לעבוד אחת על השניה, ובזוגות זה היה עניין עניין של אמון אחת בשניה. וזהו..=]
ז' בתשרי תשס"ט 17:31
מהלך הפעולה:
1. תפסוני.
2. חיי שרה.
3. תופסת כלשהיא.
סיכום: בכל המשחקים אפשר לחזור גם אחרי שנפסלים. ככה גם לכל אחד יש הזדמנות לחזור בתשובה, גם אם חוטאים ונופלים, תמיד אפשר לחזור.
צ'ופר: אפשר "הדרך ארוכה ומפותלת, אני נופל וקם נופל וקם בראש מורם.." -שנזכה תמיד לקום ולהמשיך בראש מורם, ולחזור בתשובה שלימה.
י"א בתשרי תשס"ט 12:08
כל הזכויות שמורות לטימון! אני רק מעלה...

מטרת הפעולה: שהחניכות ידעו שכל דבר שקורה לנו בחיים ואפילו הכי קטן הוא מאת ה' ולטובה, אפילו דבר שאשר לראות שיצא מזה רק רע ושחור צריך להאמין שזה לטובה ומה' ושהוא יודע ב100 אחוז מה טוב בשבילנו!

מהלך הפעולה:

1. מוציאים חניכה החוצה, ובנתיים כל הבנות מסדרות לה מבוך (כיסאות זרוקים, שולחן..) מכניסים את החניכה עוצמים לה את העיניים ושתי חניכות מובילות אותה במבוך ואומרות לה "ימינה" "שמאלה" "תתכופפי" וכו' עד שהיא מגיעה בשלום לסוף המבוך.

2. מחלקים 6 סיטואציות ל-6 חניכות וכל אחת מקריאה את הסיטואציה בתורה וצריכה לומר איך היא היתה מגיבה אליו זה היה קרוה לה. צריך לעודד את הבת לומר שהיא היתה מרגישה רגשות לא טובים כמו עצב דיכאון וכו' (אפשר גם לחלק את הסיטואציה לקבוצה של בנות ואז כולם אומרות)

יש לי חלק מהסיטוצאיות:

- יש מסיבת פיגמות ממש שווה אצל חברה שלך ותיכננת לבוא וסידרת כבר תיק. אך ממש לפני שיצאת מהבית אח שלך פתח את הראש והיית צריכה להישאר בבית כדי לשמור על אחייך הקטנים.

- שמרת על האחים הקטנים שלך כל הצהרים (ואפילו קילחת אותם) וכשאמא שלך חזרה הביתה היא צעקה עליך ושאלה אותך למה הבית לא מסודר.

-נסעת ממש בזהירות בכביש ופתאום עוצר אותך שוטר ונותן לך דו"ח.

3. משחקים תופסת רגילה ומי שנתפסת הולכת למקום קבוע מראש כדי לא לבלבל את התופסת ושאר הבנות. כשהמדריכות רואות שחצי נתפסו וחצי לא הן עוצרות את המשחק ומביאות ממתק לבנות שנתפסו.

4. מספרים את הסיפור הבא:

דודי הוא איש עסקים והוא טס מדי פעם לחול כדי לקיים פגישות עסקים. הגיע יום של טיסה שלו שהוא היה אמור לצאת ממנה עם הרבה כסף היד. דודי הגיע לשדה תעופה וחיכה בטרמינל עד לזמן הטיסה. הי לו מזוודה ותפילין. רבקה אישתו של דודי התקשר אליו כדי לראות מה שלומו והם דיברו. ופתאום דודי רואה שכתוב שמטוסו יוצא להמריא עוד מעט הוא תוך כדי שיחה תופס את המזוודה שלו וממהר לכיון המטוס. דודי גומר לדבר עם אישתו ומתיישב במטוס שדלתותיו נסגרות תוך כדי. פתאום דודי נזכר שהוא שכח את התפילין שלו באולם הטרמינל והוא מזדעדע, הוא פונה לדיילת הראשונה שהוא רואה ומתחנן אליה בלחץ שתפתח לו את דלת המטוס והיא לא מסכימה. ואז הטייס ניגש אליו ואומר לו שהוא מוכן שהוא ייצא אך המטוס ייצא בזמן המיועד ולא יחכה לו. לדודי זה לא אכפת נפתחות הדלתות והוא רץ לכיון הטרמינל לקחת את התפילין שלו. דודי התווכח עם הדיילת במשך 18 דקות. אחרי שדודי לקח את התפילין הוא רץ לכיון המטוס וראה שהוא כבר בשמים, הוא חזר מבואס אך מרוצה לביתו. אח"כ נודע שבמטוס שדודי היה אמור להיות עליו התרסק לתוך בניין התאומים (המחבלים חטפו אותו).

5. המסר הוא לדעת שכל מה שקורה לנו בחיים הוא לטובה וה' מוביל אותנו לטוב כל הזמן, כמו במבוך שאם לא היינו מובילים את החניכה היא היתה נתקעת ומקבלת מכות וכך גם ה' מוביל ומוילך אותנו דרך הטוב, ודרך הסיטואציות ראינו שכל מצב בחיים קורה לטובה ומצבים מעצבנים כאלו קורים כל יום והכי קל להיכנס לעצבות ודיכאון אך החוכמה לראות תמיד את הטוב (ולא תמיד מצליחים לראות את זה)

וגם בתופסת ראינו בסוף רק מי שנתפסה והתאכזבה והיתה שרויה "בחושך" קיבלה ממתק וזה בעצם הטוב שאנו רואים מתוך הצרות. והסיפור ממש ממחיש את ההשגחה שכל דבר אפילו שיכחת תפילין זה לטובה ומאת ה'.

צ'ופר: "כי באמת אם היו הכל שומעים בקול הצדיקים להאמין תמיד בה' יתברך שהכל לטובה, וליתן שבח והודיה תמיד לה' יתברך בין בטוב ובין ברע בוודאי היו מתבטלים כל הצרות וכל הגלויות לגמרי וכבר היתה גאולה שלימה." (בגן האמונה)

בהצלחה!!
י"א בתשרי תשס"ט 13:57
אנחנו עושים את זה השבת בעז"ה..

-של א'-הצגה של סיפור אהבת ישראל [ויש מליוני סיפורים] ע"י הצוות עצמו/חב"ב..

-של ב'-משחקים "תופסת שדרות"- מי שלא מכיר-
יש תופס במשחק והשאר צריכים לברוח ממנו [כמו תופסת רגילה] אבל כשהתופס תופס מישהו התופסים לא מתחלפים,אלא הוא מתווסף לתופס עצמו והם רצים יחד יד ביד,ככה עד שניהיה שרשרת ארוכה של כולם

-מחלקים לחניכים את הצ'ופר-
"כל אחד מארבעת המינים מסמל קבוצה מסויימת בעמ"י-
אתרוג:
מסמל צדיקים גם תורה,וגם מצוות
לולב:
יש מעשים טובים אך אין תורה
הדס:
יש תורה אך אין מעשים טובים
ערבה:
רשעים,אין תורה ואין מצוות
כאשר קושרים את כולם ביחד,כולם מכפרים זה על זה.
צריך את כל 4 המינים בשביל המצווה,א"א להגיד "ניקח רק את המהודרים"
ארבעת המינים מסמלים את אחדות ישראל,כמו שהמינים לא יהיו כשרים אם יהיה חסר אחד מהם,כך עמ"י לא שלם אם חסרה קבוצה..
וע"י ההתאגדות קבוצה משפיעה על חברתה..
שנזכה להוסיף לאחדות ישראל!!!"

ואז מדברים איתם על הקשר בין אחדות לסוכות וכו'..

שבת שלום..
י"ג בתשרי תשס"ט 17:12

בס"ד.

המטרה: שיקחו אחריות...
הזמן: אני אישית 'בניתי' את הפעולה הזאת אחרי המחנה. שראיתי שלא כולם עזרו בבנית המאהל, בסחיבת הג'ריקנים וכד'.
המהלך:
- 'רצף'.
- 'סולם אחריות'-
נותנים להם מקרים והם צריכים לדרג עד כמה זה נראה להם לקיחת אחריות.
(הייתי מעתיקה לכם גם את המקרים שהכנתי, אבל הקלסר באולפנא)
- קטע:
החלמאי בספינה-
מעשה ביהודי מחלם שירד בספינה
להפליג מעבר לים
הרחק מעיר ומדינה.
והנה בעודם בלב-ים
פרצה סערה נוראה
ותלשה התרנים ממקומם
ואת המפרש קרעה
וגלים אדירים בסער מכים
וקרשים רעועים גונחים וחורקים
והסער שוצף וקוצף בכל עוז
והספינה מיטלטלת כקליפת אגוז
מי יודע אם עוד נראה אור יום
או שמא בן-רגע נצלול אל התהום
וכל המלחים רצים בהולים
לקצוות הספינה קושרים הכלים
מחזקים ומתקנים ואיתם הנוסעים
מים שואבים ודליים נושאים
ואילו הזקנים שאינם סומכים על ניסים
אומרים תהילים ובטלית מתכסים
וממעמקים משוועים לעזרה
ובעיני כולם הייאוש הנורא...

רק החלמאי עומד מן הצד
מים לא ישאב
לא יושיט את היד
עומד ומביט במי הסערה
ופניו מביעות שאננות גמורה.
"חלמאי! " זועקים הנוסעים בספינה
"המים עולים ומציפים כל פינה
הנה הנחשול על גדותיו עובר
ואתה מתעלם ואינך עוזר ! ? "

אבל החלמאי רק חייך בבוז
והשיב במנוחה מבלי לזוז
"מה סבורים אתם, שאני טיפש?
לאן ארוץ. על מה אתרגש?
נניח שתצלול הספינה וכל אשר עליה,
אז מה זה נוגע לי?
וכי אני בעליה? "

-צ'ופר:
כל אחד הוא מיוחד
באיך שהוא ובמה שהוא חושב.
כל אחד מיוחד
באיך שהוא ובמה שהוא אוהב.
כל אחד שונה במה שהוא מבין, שהוא פועל.
בכל אחד ,כן, בכל אחד,
יש יופי,טוב, אור וגם צל.
אבל בזמן שכל אחד
תורם ממה שהוא חושב;
וכל אחד עושה לא רק
מה שהוא מבין ואוהב;
רק כשכולם בלב אחד
מפשילים שרוולים, פושטים ידיים
רק אז-היופי, הטוב והאור של כולם
יפה פי שבעתיים!

סיכום:
תקראו את הפעולה בעיון ופשוט תסכמו במילים שלכם. הרעיון ברור.

מה להכין/להביא:
- את הפתקים למשחק 'רצף'.
- לכתוב בדף את כל המקרים לסולם לוקחים אחריות.
- להכין דף עם סולם מ1-5 ולכתוב עליו 'לוקחים אחריות!' (או כל דבר אחר שבא לכם...)
- והצ'ופר כמובן...

בהצלוחה!!

י"ג בתשרי תשס"ט 17:45
בס"ד.

בעיקרון זאת פעולה לכיף. זאת פשוט רשימה של משחקים שקשורים לחיות.
[היו לי עוד מלא, אבל שוב- הקלסר שלי באולפנא. אז זה רק מה שאני זוכרת. תוסיפו אם יש לכם עוד משחקים ומישהו יערוך את זה...]

המשחקים:
- הנחש בא.
- קוף באמצע.
- זבובים.
- קרב תרנגולות.
- תופסת עכברים.
- חתול ועכבר.
- פרה עיוורת.
- שני כלבים ועצם.
- סרדינים.
- נמלה.
- דג מלוח.
- גע גע (ברווז...)
- משחק הגזר (ארנב...)

מה צריך להביא:
- מטפחת.
- גזר.
- כדור.
- חבל.
י"ג בתשרי תשס"ט 17:51
בס"ד.

כנ"ל הפעולה הקודמת. זאת פעולה לכיף, לא דורשת הרבה הכנה.

המשחקים:
- מצא את הפשמינה. (זה משחק לפתיחה. מחביאים להן את כל הפשמינות והן צריכות למצוא אותן ואז ממשיכים בשאר המשחקים...)
- הנחש בא. (אם יש לכן פשמינה דפוקה במיוחד שלא אכפת לכן להרוס...)
- פרה עיוורת.
- שני כלבים ועצם.
- לשים מטפחת.

טוב, אני לא נזכרת בשאר המשחקים שעשיתי אז פשוט תזרמו.
יש לכן רעיון וזה באמת לא בעיה להלביש עליו משחקים.
אתן יכולות לעשות נגיד להוציא כמה שיותר מילים מ'פשמינה'.
ועוד משחקים שאפשר פשוט להחליף את הרעיון לפשמינה...

מה צריך להביא:
- פשמינות. והרבה.
י"ד בתשרי תשס"ט 11:21

בעז"ה.

הפעולה הוכנה בשיתוף עם פלפלתי, ומדש"י היקר.

קושרים חבל בין שני עמודים, בגובה שהוא יותר מהחניכים (אפשר להתחיל בגובה שהם יכולים - ולהעלות כל הזמן)
משחקים מקלות. (שלושה מקלות, שמותר לדרוך פעם אחת בינהם, וכל פעם יש מי שמרחיק- ואז מסדרים אותם שוב במרחק שווה. מי שלא מצלח - נפסל)
פתקים (ניתן לעשות כשיש הרבה חניכים) - כל אחד כותב שאיפה, ושם אותה בקלפי (-קופסה). אח"כ קוראים בלי לדעת את שם החניך ששם, ושואלים מה המשותף בין השאיפות.

המשותף הוא שהשאיפות הן הגיוניות.     

מה הקשר בין השאיפות לבין אלול?     
בחודש אלול - אנחנו 'מתאפסים' על עצמנו - איפה אנחנו ולאן אנחנו בשנה הקרובה.  
יש לנו כל מיני שאיפות - חומרניות, מעשיות.    

בכל השאיפות אנחנו יכולים לדרוש מעצמנו להיות מלאכים-להיות יותר ממה שאנחנו חושבים שאנחנו יכולים. 

יש שתי סוגי שאיפות      
שאיפות גשמיות, ושאיפות רוחניות. החומנריות - הן אלה שאנחנו מתעסקים בהם בד"כ   
(ישנים, אוכלים, להיות רופא וכו') והן הגיונות.

השאיפות הרוחניות הן בלתי הגיוניות - כי כאן אסור להסתפק במועט.   
האדם צריך לרצות להיות מלאך, זה לא אומר שהוא יהיה מלאך - אבל הוא יהיה קרוב למדרגה הזו. 
האדם צריך לרצות להגיע מעלה מעלה, ולחלום חלומות גדולים.   
יכול להיות שהוא לא יגיע עד סוף הדרך, אבל הוא כבר התחיל ללכת לשם.   
אם הוא לא יגמור - הקב"ה יצרף למעשה, מחשבה טובה הקב"ה מצרפה למעשה.  
לעומת זאת - אם החלום שלו נשאר למטה, אז הוא יסתובב בעולם ולא יתרומם ממנו.  
ובאלול צריך לרצות כמה שיותר.     

שוב, לא חובה לקשר לאלל.. אבל אנחנו עשינו את זה באלול.

י"ד בתשרי תשס"ט 11:35

בעז"ה.

גם הפעולה הנ"ל הוכנה עם פלפלתי ומדש"י היקר. הפעולה גם לשבת.

פעולה לאלול - ההבדל בין משפט אלוקי למשפט בנ"א (אפשרי - גם על פעולה נגד שלטון החוק.)

מקריאים את הסיפור 'הצעיף הצהוב' (נספח א'), או שמקריאים בסוף, ומבימים תביעהץ

חניך אחד השופט, ושני חניכים אחרים הם התובע (קטגור) והנתבע (סנגור). ניתן למנות עו"ד לנתבע. שימו לב! אם הפעולה היא נגד מערכת המשפט, ניתן להסביר על טיעון מיגו - טיעון בסיס במשפט העברי, שעלול ליפול בידי עו"ד שמכיר ויודע. (נספח ב' - כתב האישום)

אתה נותן לתובע להקריא את התביעה ולהביע היטב את התסכול שלו.
השופט, הסנגור והקטגור צריכים לחשוב על טיעוני נגד כדי לומר לשופט.
בסופם של  טיעונים השופט צריך לחליט מה שהוא רוצה - ומודיע את זה לכולם ומתרץ את החלטתו. על מה הוא התבסס ולמה קבע את שקבע.

מומלץ שהסנגור יתנצל, יסביר שהוא גנב לצעיף של אמא שלו וכו'.

אחרי המשפט אומרים:
ועכשיו אחרי שגזר הדין ניתן, ועוד מעט ישלח האדם לכלא, יש לי שאלה -או כמה:

עכשיו האדם נשלח, אבל אולי הוא לא ממש צריך להשלח..? הוא התחרט..! הוא לא יעשה את זה יותר... אין לו אפשרות לשוב? הוא יחזיר הרי את הגניבה - ונשכח מהסיפור... זה בר השבה.. אז למה לא? אתם, או השופט במקרה הזה גומר לבנאדם את כל החיים בהנפת עט אחת... זה הוגן??

אם החניכים משתפים פעולה, ניתן לקיים דיון ער בהכוונתכם להסביר שהנאשם התחרט וכו'...

ואז תדבר איתם על זה שאנחנו עומדים באותו מצב. אנחנו מול ריבונו של עולם.
נכון,  מתכפרים רק עוונות של בנאדם למקום, אבל אנחנו מול ריבונו של עולם וזה די בעיה... אז  מה אנחנו עושים עם כל ערימת החטאים שלנו?? מה התועלת להגיש טענות ולבקש סליחה אם מרוב ערימת חטאים  נלך ישירות לעונש?
מה המטרה של הוידוי? למה אנחנו אומרים אותו? מה ההבדל בין זה שהאדם החוטא עומד מול שופט של בשר ודם ומתרץ תירוצים ומליוני טיעונים שבד"כ מאשימים עולם ומלואו חוץ מאת עצמו... לבינו מול רבונו של עולם בזמני תשובה.

ואז אחרי שהם יעלו השערות ותשובות תן להם את הקטע הזה:
"
הכרת אחריות האדם על מעשיו, היא מיסודות התשובה. זהו תוכן הוידוי, שמודה האדם שאין להאשים אף אחד במעשה החטא, כי אם את עצמו." אורות התשובה ט"ז, א1

עצם זה שאדם מבין שהוא עשה משהו שהוא לא בסדר ואומר את זה בפה  מלא, מודה ומתוודה, מכיר בחטא, אומר אותו, ומקבל לעתיד שלו יעשה זאת שוב - רק אחרי שהבין כי בן האשם, רק אז יוכל באמת לשוב בתשובה. רק אז יש עם מי לדבר.
במקום לצאת החוצה להאשמת אחרים  -אנחנו נכנסים פנימה, ומתוך השורש בא התיקון.

ועוד הבדל יש.
"
כי לא תחפוץ במות המת כי אם ישוב מדרכו וחיה, ועד יום מותו תחכה לו אם ישוב מיד תקבלו"...  הוא מחכה לנו. אפילו בשניה האחרונה. אפילו שכבר נגזר משהו. הוא תמיד מחכה לנו. הוא תמיד פותח לנו מקום לחזרה, לתשובה. הוא תמיד יעודד אותנו לשוב! הוא לעולם לא יטיס אותנו ישירות לעונש... אפילו ביום האחרון....

נספח א' - הצעיף הצהוב.

הצעיף הצהוב.
פגשתיו לראשונה ברכבת, הוא ישב מאובן ועל פניו הייתה נסוכה מן ארשת שהביעה סבל עמוק. אני הייתי בדרכי הבייתה. התיישבתי בניחותא בספסל ממול וכלל לא התייחסתי אליו. אך לאחר שעברנו כמה תחנות והוא יושב באותה תנוחה, הוא משך את תשומת ליבי. הוא היה נראה כה מוזר וכה שונה מכולם. הבטתי בו בתמיהה: שמא היה צריך לרדת והרי הוא לא שם לב, אולי שמא עלי להגיד לו, לנסות לעוררו מקפאונו. אולי לא כדאי והוא עלול להתפרץ בחמת זעם עלי, שהעזתי להטרידו. לא ידעתי מה לעשות עד כי החלטתי לפנות אליו ויהי מה.
"
סליחה אדוני" – פניתי בנימוס.
"
לאן אתה צריך להגיע?", לרגע לא התייחס כלל לדברי, כאילו לא דיברתי אלה אל הקיר.
פניתי שוב – "לאן אתה מבקש להגיע? אולי אוכל לעזור לך?"
הבטתי אליו בציפייה לראות היענני דבר. כנראה החליט לענות לי, אך בטרם הוציא מילה מפיו הסתכל עלי ומדד אותי היטב. הוא ביקש לבחון אותי, הראוי אני לאימון מצידו או לא, כנראה החליט כי ראוי אני – שכן מיד פתח פיו ואמר: "תודה לך ילד, יודע אני לאן אני נוסע".
"
לאן אתה נוסע?" – שאלתי מחדש מאחר ונעניתי.
"
אני… אני… אמנוסע, זאת אומרת לביתי, הביתה כמו שאומרים היום".
"
מישהו מחכה לך שם?" שאלתי בתמימות, הוא החוויר, עברו רגעי דומיה, לא חשבתי כי נגעתי בציפור נפשו של שכני, התחרטתי על שאלתי – אך את הנאמר אין להשיב.
הוא נאנח קלות ואחר אמר בקול חלוש: "אינני יודע".
"
האם יש לך הורים?" – המשכתי לשאול.
"
כן, יש לי אמא זקנה, אשה טובת לב מאין כמוה, אך אישה אומללה מאוד, הרבה צרות עברה בחייה וחלק מהם הסבתי לה אני. כן, אני! בן אכזר שכמוני, כה עשיתי לאימי הטובה, ביישתי אותה, ציערתי אותה" – הוא הגביר את קולו ואחר אמר בהתרגשות: "שאלת אם מחכים לי… ומדוע זה תחכה לי? מדוע תצפה ליום בו יבוא בנה יחישה, אשר בעטיו תבוש לצאת אל הרחוב?"
הייתי נרגש ומבולבל מהשתפכותו הפתאומית, אך לא הבנתי ולא כלום, מהו הפשע אשר עשה לאימו, שטף דמעות עז פרץ מעיניו ואני עצרתי בעצמי שלא לבכות עימו.
הבטתי עמוק לתוך עיניו החולמניות וראיתי כי כאן, בתוך העיניים השחורות הללו מסתתר לו גורל שחור. ראיתי, כי כאן בתוך העומק הזה שבעיניים – העמיק לו הסבל חדור, ואולי עודנו רובץ שם- "בכה" –חשבתי בליבי- בכה וירוח לך".
כך נמשך המצב כחצי שעה. הרכבת נסעה במהירותמראות ותמונות חולפים על פנינו ביעף, עצים, פרדסים, שדות, יערות עוברים בזה אחר זה. פתאום כמו ניעור מחלום, התרומם שכני ומחה דמעותיו והביט בי כשחיוך נסוך על פניו.
"
בודאי אתה תמה, נער, על התנהגותי המוזרה…- סלח לי אך לא יכולתי, הייתי מלא".
"
דוני" – שאלתי בהססנות מה "המותר לשאול אותך דבר?"
"
נו" – ענה בחביבות "מנחש אני מה אתה רוצה לשאול, בודאי מבקש אתה לדעת מה עוללתי לאימי האהובה…"
"
צדקת" – עניתי.
"
ובכן, רואה אני כי נער נבון אתה על כן אינני חושש לספר לך.
לפני כשנה בדיוק קרה הדבר, חפצתי לקנת לאימי מתנה גדולה ממש. הבעיה הייתה אמין אשיג את הכסף. אומנם, השתכרתי כל חודש מעמל ידי אך כסף זה הייתי מעביר לאימי במלואו ולא רציתי להחסיר ממנו כדי שלא תדע. שיהיה הדבר כהפתעה. ניסיתי לעבוד בדבר נוסף אך זה לא הלך. יום הולדתה של אימי הולך וקרב ועדיין לא קניתי מאומה. בלילות לא עצמתי עין, הייתי מתהפך על משכבי וחושב מאיין יבוא עזרי, עד שהגעתי לאותה החלטה נוראה. ממולנו גרו שכנים שהיו ידידים טובים שלנו והם היו עשירים גדולים. כבן בית הייתי בביתם וכן היו אף הם בביתנו. כל פנה בביתם הכרתי וידעתי מקומו של כל חפץ, ידעתי גם את מקומה של קופת הכסף… התבין זאת? כזה היה האמון שנתנו בי ואני א ראוי שיתנו בי אמון… אני מעלתי!!!
חלילה, לא חפצתי לגנוב! אני מתעב את הגינבה בכל ליבי.
חשבתי ללות לזמן קצר את הכסף ולאט לאט אחסוך –ואחזיר, ומדוע לא? הרי להם לא יחסר… ייתכן שאף ל ידעו על כך. וכך עשיתי. כרגיל הגעתי לבית ידידי, שתינו כוס קפה טוב, אכלנו משהו, פטפטנו, הכל היה כרגיל. ולרגע משהיה החדר ריק קפצתי ממקומי, ניגשתי לארון, פתחתי את הקופסא ו… במצב מביש זה, כשידי בתוך קופסת הברזל, מצאוני. איני צריך לתאר לך מה קרה שם. כעבור 20 דקות כבר הייתי אסור באזיקים ומובל ע"י שוטרים לעבר הניידת שחיכתה לי בחצר. מכל החלונות הציצו זוגות עיניים, כולם רצו לראות מי הגנב שבגללו קמה בהלה כזו בשכונה. גם אימי עמדה כמו כולם בחלון חפצה לדעת מה קורה פה, מי הגנב?
צעקתי לה: "שלום אימא…" טרם ראיתי את תגובתה וכבר נדחפתי לניידת השוטרים. במשפט, יצאתי אשם – איש לא האמין לסיפור שלי וכך ריציתי את עונשי שנה תמימה במאסר כגנב, כפושע. לחם צר ומים לחץ האכילוני, אך מה כל אלה בעיני? מהרהר היית באימי האומללה, בודאי חרשו ממנה קמטים, בודאי הלבין שערה והזקינה ועתה, אני חוזר אליה.
שאלת אם מחכים לי בבית, הג לי אתה, התחכה אם לבנה שהכאי לה…?
לא ידעתי מה לענות לשאלתו, התחמקתי ושאלתי: "האם יודעת אמך כי חוזר אתה הבייתה?"
"
כן" ענה בלאית – "בשבוע שעבר עת הודיעוני על מועד שחרורי שלחתי לה מכתתב, זהו מכתבי הראשון אשר כתבתי לאימי בשנה זו. במשך כל השנה לא כתבתי, התביישתי, ובטוח הייתי כי תשליך את מכתבי לאשפה בטרם תעיף עליו מבט אך בשבוע שעבר כתבתי.
"
ותשובה למכתבך קיבלת?"
"
לא! אך עוד מעט אקבל את התשובה, בעוד תחנות מספר".
לא הבנתי את דבריו, הבטתי עליו במבט תמוה. ואז פנה ואמר: "יש לי פה טיוטה של מכתבי – אתן לך לקרוא ואז תבין מה פשר התשובה שעומד אני לקבל בעוד מספר תחנות…"
נטלתי את המכתב מידיו, מכתב ישן מקומט ובלוי, נוכח היה כי דמעות רבות נשפכו על דפיו וכה נאמר בו:
"
אימא יקרה!
בוש אני ונכלם כותב אני אלייך ת המכתב הזה. אינך חייבת לקוראו, יכולה את להשליך את המכתב לפח, לא אכעס, אני מבטיח לך כי לא אכעס. אני מבין אותך אימא. אני מבין כי לא בנקל תסלחי לי, לבן שהכזיב. אך אם בכל זאת תקראי את המכתב, אמא, כי בצער ובכאב כותב אני שורות אלו, אל תחשדי בי כי גנב אני, לא אינני גנב! איני פושע! זו הייתה פשוט הסתה. איזה מן ריח רע התגבר עלי ומשך אותי לעבר הקופה הזרה. ועתה, החרטה והכאב מכרסמים בי ומותירים בלב קרעים, קרעים. בז אני לעצמי. התבוזי לי גם את אמא?
המנורה עומדת להיכבות, הנפט מתמעט אט-אט, על כן אני ממהר. בשבוע הבא ביום א´ אני משתחרר, איני יודע אנא אפנה, נא אבוא…אמא התקבלי אל ביתך את בנך אוהבך גם אם פשע כי יצרו גבר עליו? התמחלי לבן כואב ותסלחי לו על כל העבר? אני יודע מה רבה הבושה אשר הסבתי לך ואני מתבייש לכתוב לך. לכן, אך ורק אלייך פונה אני ומספר הכל.
ידוע אדע כי רק את, אמא, מסוגלת להבינני בסבלי הגדול. ושוב… אם לא תחפצי לקבלני חזרה אל ביתך לא אכעס, אבין היטב כי לא תרצי שכל עובר ושב יצביע בבוז לעבר ביתו של הגנב, אבין היטב כי לא תרצי שירחקו כל ידידנו מביתך. אני לא אכעס ולא אתמרמר – זאת אני מבטיח לך. אך, אם בכל זאת סלחת ותאבי לקבלני – אנא, אבקשך כי תקשרי צעיף צהוב בעץ העומד בשער העיר, ויהיה זה לי לסימן, אם אראה את הצעיף ארד ואבוא אלייך הבייתה. ואם לא, גם אני לא אדע מה אעשה אך, אמשיך לנסוע ולנדוד ולחפש את מזלי בעולם הגדול.
ממני, בנך אוהבך".

כל אותה עת שקראתי את מכתבו של האסיר עמד הלה ליד החלון והביט אל המכתב הפתוח. בעוד שתי תחנות ידע את תשובת אימו. הייתי נרגש, לא ידעתי להחליט מה תעשה האם, התאות לקבלו, או שמא תסרב? עמדתי בסמול לו ושנינו עמדנו, הבטנו והחרשנו. הרכבת עצרה בתחנה, כמה מן הנוסעים ירדו. נשמעה צפירה קצרה ושוב… הרכבת נוסעת עוד דקות מספר עומדת היא לבוא לעיר, ההתרגשות אחזה בנו חזק.
"
בעוד כמה דקות נגיע" – אמר לי, כשלרגע אינו גורע עיניו מן המכתב הפתוח – "עדיין אינני יודע אם יורד אני או אמשיך…." ההתרגשות הלכה וגברה, היתלה צעיף צהוב על העץ העומד בשער העיר? או שמא לא יהיה ולא כלום?
והנה העץ לפנינו
לתדהמתי ולתדהמת שכני העץ שהיה בשערי העיר לא היה עם צעיף צהוב אחד אלא עם עשרות צעיפים צהובים
שכני התרגש מאוד וכשהגיע לתחנה רץ בשמחה ובדמעות לעבר ביתו

נספח ב' - כתב האישום. יש להדפיס בשלושה עותקים.

בעז"ה
בית המשפט השלום - ראשל"צ |
תיק מספר 12553/06

בפני כב' השופט מר --

כתב אישום

הנאשם מואשם  בזאת כדלקמן:

1. העובדות:

א.                     בתאריך י' אלול ה'תשס"ו, בשעות הערב נתפס הנאשם כשהוא גונב מקופת הכסף של שכניו, וידו בקופת הכסף.

ב.                     השכנים ששהו בדירה בעת המעשה, הזעיקו את המשטרה.

ג.                      עקב כך הודע לנאשם ע"י השוטר על מעצרו.

2. הוראות החיקוק בהן מואשם הנאשם:

א.                     פגיעה בצנעת הפרט, עברה לפי סעיף 4 (ג) לחוק צנעת הפרט

ב.                     התפרצות, עבירה לפי סעיף 8 על חוק צנעת הפרט.

ג.                      הסגת גבול, עבירה לפי סעיף 5 (ה) על חוק המקרקעין.

ד.                     ניסיון גניבה, על פי סעיף 24 (ד) חוק יסוד כבוד האדם וחירותו

3. עדים

א.  רב-פקד ניר לאופר - הכוח העוצר
ב.  בעלי המקום בו בוצע הפשע.

4. דרישת התביעה

התביעה דורשת כי הנאשם יאסר למשך שנה, שכן לא גנב.

ט"ז בתשרי תשס"ט 23:48
[מועתק מהשרשור של אפרת, ואני מתכוון לשנות את כל ההודעה אז קבלו את זה ככה..]

בהתחלה-
*סיבבתי אותם מסביב לסניף-ע"י "מיני" חפש ת'פתקים,שבסוף היה את המנגינה של השיר הסניפי-והם היו צריכות להגיע אל מי שכתבה אותו הביתה (אני..)(כבייכול כדי לקחת פתק נוסף..) ואז אמרתי להם שאני המדריכה שלהן,בכל שלב נתתי להם חלק מפאזל...

עכשיו לפעולה ממש:
*את המשחק עם הקרח -ובפנים שמתי קליק (שנשבור את הקרח יהיה בינינו קליק/יהיה לנו מתוק..)+חלק מפאזל.

*את המשחק "פלונטר",עם הצבעים שצריל לשים ידיים ורגליים על צבעים...+צופר של רגל (שנתחיל ברגל ימין)+עוד חלק של פאזל.

*אחרי זה היה משחק של קערה עם במבה וכל אחת שהקערה הייתה אצלה,הייתה צריכה לספר פאדיחה/דבר שאף אחד לא יודע עליה והראשונה שאומרת שהיא מתחברת לסיפור מקבלת את הקערה מספר את הסיפור שלה שהתחבר ועוד אחד...וכן הלאה..כל זה תוך כדי שמי שהקערה אצלה היא אוכלת במבה-נ"ב לשים לב שכל החניכות מדברות-חשוב! +צופר של קשר- (אפשר תמיד לפנות אליי וכו...עם מספרי טלפון של המדריך) + עוד חלק של פאזל.

*אחרי זה שיחקנו אמת - חובה-פאדיחה (זה משחק ל חובה סתם אם הם רוצים..)+פאזל

*היה אוכל מושקע-זה מ'זה חשוב להם !!!

*היה קינוח עם משמעות!-כל ילדה קיבלה חתיכת תפוח ונעצה אותו בשיפוד-לאחר מיכן כל אחת ציפתה את התפוח בשוקולד ואמרה מה הציפיות שלה מהשבט מהמדריכות מהסניף ומעצמה -למשך התקופה הקרובה...

* ואז סוף הפאזל והרקבתו אני כתבתי על הפאזל "כשנעמוד בציפיות יהיה לנו מתוק אוהבות וכו.."...

הצ'ופר-
להתחיל מחדש לשכוח הכל

לחשוב על מחר ולא רק על אתמול

לחשוב על הטוב ולא על הרע

לחשוב על מה שיהיה ולא על מה שהיה

כשעולים על דרך חדשה

לא תמיד יודעים לאן היא תוביל

ולפעמים אין שום ברירה ,

מוכרחים ללכת על השביל.

וגם אם הדרך קצת קשה ומושכת

יש לזכור תמיד למה יצאנו

ולמה בכלל התחלנו ללכת."

זה היה על שקף ומאחוריו היה מין קרטון קשיח קרם שעליו מודבקים :שמש עץ ואדמה...(כרקע לשקף עם המילים)..
כ"ז בתשרי תשס"ט 00:46
בס"ד
להתקדם הלאה...
עוד לא עשיתי אותה אבל עשו לי אותה (בנ"ע טספה כבוד... )
*אומרים בפרצוף רציני שעומדים לסגור ת'סניף וצריך שני חניכים שילכו לדבר עם ראש העיר וכו...כמובן שכל החניכים מתפדחים ולא רוצים ללכת...בסוף בוחרים שניים ומסיימים ת'עניין..
*כל חניך עומד ובוחר חניך אחר ואומר עליו כמה תכונות טובות (אבל באמת!) למשל הוא יגיד:"יוסי הוא חבר נאמן ואפשר לסמוך עליו" הוא מתיישב ויוסי עומד ואומר "אני יוסי ואני חבר נאמן ואפשר לסמוך עליי" ואז יוסי ממשיך לחניך אחר וכן הלאה..
*מספרים על כך שבלונדון יש משחק אידר שהם קולעים יתוש בתוך צנצנת ,בהתחלה היתוש קופץ ונתקע במכסה קופץ ונתקע במכסה וכן הלאה עד שכבר אין לו כח והוא קוץ רק עד אמצע הבקבוק..ואז גם כשפותחים את המכסה הוא לא מגיע לקצה (כי הוא לא ממאין בעצמו..)
*מספרים על הפיל והקרש ?(כולכם בטח מכירים).
ואז שואלים:
-למה לא רציתם ללכת לראש העיר? (ומגיעים איתם לכך שהם לא מאמינים בעצמם).
-למה היה קשה לכם לעמוד ולומר על עצמכם דברים טובים? (ומגיעים לכך שבשביל להאמין בעצמך אתה צריך לדבר את התכונות הטובות שלך...)
-למה היתוש לא השתחרר ולמה הפיל..
טוב אני מקווה שכבר הבנתם (מדריכים דגולים שלי) מה המסר...
שבוע טוב
בצלב"א
אפרת
כ"ז בתשרי תשס"ט 15:25
מזתומרת לשכוח ת,עבר מה את בסדר???
עם כל ההתלהבות וזה שמצאת כביכול צופר "מדהים" יש לך אני מקווה גם שיקולים
את צריכה גם לחשוב מה בדיוק את מעבירה לבנות בין אם הן גדולות בין אם קטנות!

חוצמזה הפעולה באמת שווה!!!

כ"ח בתשרי תשס"ט 10:32
ערב "עקרות בית"...זה מתאים גם לקבוצה עם מעט בנות...
*את מביאה שני בצלים מהבית ועושה תחרות מי מסיימת אותם הכי מהר-בשתי קבוצות.
* (אפשר גם לחבר את זה למשחק "שוקולד" מכירה?! עם הקוביה שיושבים במעגל..)...זה קורעע כי הן בוכות מהבצל וזה מצחיק...
*תופסת/תחרות עם נעלים עקב.
*מערבבים את כל הנעלים של כולן וקושרים למישהי ת'עיניים היא צריכה ולזהות בידיים (עם עיניים סגורות ) את הנעליים להתאים ולהביא לבת המתאימה...
*תחרות קיפול כביסה-שתי מתחרות עם ערמת כביסה..
המסר:חינוך לחיי משפחה =) חחחח
זכויות שמורות למעפילים רחובות!!

כ"ח בתשרי תשס"ט 16:10
קרדיט לטימון!

נושא: התעוררת בחודש אלול.
מטרת הפעולה: שהחניכות יפנימו שחודש אלול זה יציאה מכל השגרה של השנה וכל אחד צריך להעיר את עצמו ולחזור בתשובה.
מהלך הפעולה: משחקים כל מיני משחקים שמעוררים אותנו וגורמים לנו לחשוב ולפעמים אפילו לתת "מכה" לעצמינו. בחלק מהמשחקים יש בנות ששוברות תשגרה וזה מה שצריך להיות בחודש אלול.
המשחקים- ים יבשה, זיפ וזפ (המשחק עם הכסאות שאסו להפיל)
הזרם, המשחקעם הידיים (ששמים במעגל) וצריך לדפוק לפי הסבב.
כאן אמורים להקריא אישזהו סיפור על שופא שגרם ליהודי לצאת מהשגרה הרגילה. הסיפור ממש ארוך ואין לי כוח להעתיק אותו ולא מצאתי אותו כאן, באינטרנט. (אם מישו רוצה לעשות את הפעולה הזאת שימסרש לטימון והיא תעתיק לו אותו..)
מסכמים תפעולה והולכים הביתה!!
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:11
מאת חיה שרה.

בס"ד
פעולה על חזרה בתשובה

שלב ראשון:
משחקים את משחק הזיכרון ובכרטיסים רושמים או מציירים כול מיני דברים שקשורים לאלול: טלית שופר קופת צדקה...
-אח"כ שואלים אותם מה קשור לכל המילים/ציורים? הם יענו אלול.
שלב שני:
משחקים סולמות ונחשים. אפשר לתת להם משימות כמו ללכת לבקש ממישהו סליחה.
שלב שלישי:
משחקים תפסוני\שבויים וכדו'.

מסכמים:
2 המשחקים ששיחקנו הם גם כן כמו אלול. במשחק סולמות ונחשים- גם אחרי שיורדים אין צורך להתייאש, תמיד אפשר לעלות חזרה. כך גם בעשיית מצוות, גם אם חוטאים-תמיד אפשר וצריך לחזור בתשובה.
במשחק השני ראינו שגם אם בת נפסלה היא לא יוצאת מהמשחק אלא היא מחכה שיצילו אותה. גם כשאנו חוטאים אין צורך להתייאש ולהפסיק לקיים את אותה מצווה, צריך להמשיך לנסות להתקדם ולהתפלל שה' יעזור לנו להתגבר.

כ"ח בתשרי תשס"ט 16:13
קרדיט לרחל=)

פעולה ליום חול:
ערב "אכלת אותה":

המטרה: צחוקים, כיף.

מהלך הפעולה:
-מכינים חבילה עוברת עם מלא כאשר ההפתעה בסוף היא אבן
-משחקים נמל"ה: מוציאים בת החוצה ומסבירים לכולן שעושים כאילו סיפרנו עליה פאדיחה והיא צריכה לגלות מהו על ידי שאילת שאלות של כן\לא. אומרים לכולן שהן עונות כן על שאלה שנגמרת באחת מאותיות נ'מ'ל'ה, ו"לא" על שאר השאלות. אחר כך מכניסים את הבת שהוציאו החוצה ואומרים לה שסיפרנו עליה פאדיחה והיא צריכה לגלות מהו ע"י שאלות של כן\לא. מה שאמור לקרות זה שמתוך ניסיונות לגלות מהו הפאדיחה, היא תספר פאדיחות שקראו לה
-אומרים ל3 בנות לעשות כפיפות בטן בעצימת עיניים ועם 2 בנות מתאמים להפסיק אחרי מס' פעמים
-אומרים לבת לספר סיפור בעניים עצומות, ובלי שהיא תשמע אומרים לכולן לצאת החוצה בשקט
-נותנים להן לעשות מבוך ללא מוצא
-נותנים להן לענות על שאלות מכשילות:
1.כמה שנים הייתה מלחמת 100 השנים? (תשובה-116 שנים)
2.באיזו מדינה הומצא הכובע הפנמי? (תשובה-באקוודור)
3.מה שמו של המלך ג'ורג' ה-6? (תשובה-אלברט)
4.על שם איזו חיה נקראים האיים הקנריים? (ת.-כלב)
5.באיזה חודש התרחשה מהפכת אוקטובר?(ת.-נובמבר)

*כדאי לתת לכל שאלה 4 תשובות אפשריות.
-צ'ופר-"הגברת מרחוב בצלאל"

פעולה מעולה וכיפית!
עשינו אותה לכבוד פתיחת החופש הגדול והיה ממש צחוקים!!!
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:14
קרדיט לשרופעל סניף!!

1. שההפתעה בסוף תהיה ביצה (בתוך שקית כמובן) ואז היא נשברת וזה דוחה!!
2. בסיפור - שמישי מספרת בעניים עצומות, שכולם ילכו בלי שהיא תשים לב אבל שישאירו את הנעליים..(אפשר גם שבת אחת תישאר לישון..)

ועכשיו הוספות:
*אומרים לבת לעצום עניים ולכתוב אותיות על הדף. והבנות אומרות לה את הסדר של האותיות. היא אמורה לכתוב - תזרקו עלי סוכריות. ואז היא עוברת בין כולם ומראה להם איך יצא לה (עדיין בעניים עצומות) ואז כל אחת זורקת עליה סוכריות.
*מוציאים מישי ואומרים לה שהבנות עשו מסלול משעונים. היא צכה לעבור במסלול והבנות מכוונות אותה. ("צעד פיצי ואז צעד ענק" / "הי!! כמעט דרכת על השעון שסבתא שלי קנתה לי.." וכו)ובסוף שמים דלי עם מים והבות מכוונות אותה לעשות צעד ע-נ-ק כי יש פווול שעונים ברצף. היא עושה צעד ענק - נופלת עם הדלי והמים נשפכים.(:

עשינו את זה בערב כיתה אחד ויצא צחוווקים..

מומלץ בחום.
כ"ד באדר תש"ע 16:18
1.מבקשים ממשי שתקנה משו ב0.99 אגורות ושתבקש עודף...
2.שואלים מי רוצה קרמבו ואז במקום שהבפנים יהיה מוקה/ וניל/שוקו שמים מיונז...

חזק!!! עשינו את זה  פעולה לשבט והיה ממש כיף
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:13
קרדיט לרחל=)

פעולה ליום חול\לשבת:

מטרה: לגרום לחניכות להבין שבין כל דבר בעולם יש קשר גם אם לא תמיד רואים מהו.

מהלך הפעולה:

משחקים 3 משחקים:
-קדרים באים
-משחק השוקולד\שלוש מקלות
-רוצח

שואלים את החניכות האם יש קשר בין המשחקים? הן עונות שלא.
מראים להן שהראשי תיבות של המשחקים יוצרים את המילה "קשר"

סיכום: הרבה פעמים נראה לנו שאין קשר בין דברים שקוראים בעולם. אבל אנחנו צריכות לזכור שתמיד יש מישהו שמכוון מלמעלה, ולא יכול לקרות משהו שה' לא תכנן שיקרה!

היה ממש נחמד!!!
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:17

קרדיט לטימון!

נושא: תפילה.
מטרת הפעולה: שהחניכות יבינו שהתפילה חשובה, ויותר חשוב להתכוון בתפילה, כי אם לא מתכוונים כל התפילה לא שווה, אנחנו עשינו את הפעולה קרוב לר"ה וזה יותר מדגיש את משמעות התפילה.
מהלך הפעולה:
1. מחלקים את השבט ל4 קבוצות, כל קבוצה מקבלת תמונה של זברה מסוימת ואת השיר "מי יודע מדוע ולמה..". כל קבוצה מקבלת זברה שונה וצריכה לשיר א השיר ע"פ הזברה שלה.
קבוצה 1: צילום של זברה רגילה צריכים לשיר את השיר כרגיל.
קבוצה 2: צילום של זברה מטושטשת- צריך לשיר את השיר בזמזום.
קבוצה 3: צילום של זברה בלי רגליים וראש- צריכים לשיר בלי הפזמון.
קבוצה 4- זברה פסים- לשיר ולדלג כל פעם על מילה.
החניכות עצמן צריכות לגלות איך הן אמורות לשיר את השיר.

2. משחקים את המשחק "סל המחשבות". בוחרים 2 חניכות שעומדות אחת מאחורי השניה. החניכות מקבלות מקרה (אישה שתולה כביסה). החניכה שעומדת מקדימה צריכה לעשות את הפעולה בפנטומימה, והילדה האחרת צריכה לומר בקול את המחשבות שלה. משחקים את זה עם כמה מקרים ובסוף אומרים שהמקרה הוא "תפילת שחרית". החניכה מן הסתם תמיד דברים שקשורים לתפילה. [אצלינו החניכה הבינה ת'קטע ואמרה הכל חוץ מדברים שקשורים לתפילה..]

3. מחלקים כצ'ופר את הקטע "ההקלטה" עם שני האחים שרצו להקליט שני תוכניות רדיו.. [נראה לי שכתבו את זה פה בפורום אם לא תמסרשו אל טימון...]

4. מסכמים את הפעולה- המשחק עם הזברות היה מראה של התפילה שלנו: לפעמים אנחנו רק מזמזמים אותה ולא באמת מתכוונים אליה, לפעמים אנחנו מדלים על מילים או קטעים. מבהירים את המסר של סל המחשבות..
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:18
קרדיט לטימון!

נושא: עשרת ימי תשובה.
מטרת הפעולה: ניצול הימים אלו.
מהלך הפעולה:
1. מביאים לכל חניכה 4 סוכריות ואומרים להן להתפזר ולכל אחת יש שטח _נגיד 4 משבצות) והיא צריכה להניח בו את הסוכריות שלה, והמטרה שיהיה לכל אחת כמה שיותר סוכריות, כל פעם שמישי לא נמאצת בשטח שלה מותר לקחת לה את הסוכריות. מקשרים את זה לעזיבת החטא- כל עוד שהאדם נמצא בתוך החטא הוא לא יכול לחזור בתשובה, וכך גם במשחק מי שנמצאת בתוך השטח שלה לא תוכל להשיג עוד סוכריות.

2. מביאים לכל אחת דף חלק ואומרים להם לקמט, לקשקש, לקרוע ולדרוך על הדף ואח"כ אומרים להן לנסות להחזיר את הדף למצב הקודם שלו. ומביאים טיפקס סלוטייפ ודבק אבל ברור שהדף לא יראה כמו בהתחלה.
ומסבירים: שאדם שפוגע בחבר שלו אפילו אם הוא ביקש סליחה והחבר סלח והכל טוב, צמיד יישאר סימן וזה לא יהיה כמו מקודם. אבל הקב"ה נתן לנו מתנה מיוחדת שהיא התשובה אם אנחנו חוזרים בתושבה הכל נמחק ללא שום סימן וזכר.

3. משחקים את משחק השעון. והמסר- כמו ההתייחסות שלנו לבקבוק ככה צריכה להיות ההתייחסות שלנו לחטאים- לסלוד מהם ולא לרצות שהם ישארו בקרבינו.

4. משחקים משחק עם כדור: הבנות מפוזרות בשטח ויש בת שתופסת וגם בת שצכים לתפוס אותה. לבנות שמפוזרות אסור לזוז והן צריכות להעביר את הכדור ע"י מסירות ולעזור לתופסת לתפוס את הבת השניה ע"י נגיעה עם הכדור בבת שצריך לתפוס. והמסר הוא כמו במשחק השעון.

מסכמים את הפעולה. והולכים הביתה!
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:19
קרדיט לרחל=)

1. עושים מעגל ויש בת אחת מחוץ למעגל שצריכה לנסות להיכנס. השבט צריך לנסות לחסום אותה-שלא תצליח להיכנס.
2. מביאים להן אוכל(בייגלה, במבה, וכדו') והן צריכות לאכול בלי לקפל את הידיים. הן אמורות לגלות שהן יכולות לאכול רק אם מאכילים אחת את השניה.
3. מביאים לכל אחת דף ועט. כל אחת צריכה לצייר ציור עד שאומרים להן להעביר ואז הן צריכות להעביר את הדף למי שמימינה. אפשר לעשות כמה זמן שרוצים.

סיכום: במשחק הראשון ראינו שרק כשכולן מחוברות ביחד חזק, הבת מבחוץ לא מצליחה להיכנס אבל אם מישהי יוצאת\מפרקת את המעגל מיד מצליחים לפרוץ פנימה. ככה בשבט אנחנו צריכות להיות מגובשות... באוכל ראינו שהסתדרנו רק עם שיתוף פעולה...בציורים- כל אחת הוסיפה משהו קטן וזה יצר ציור גדול וצבעוני...ככה בשבט-כל אחת צריכה לתרום את חלקה כדי שיצא שבט מעולה!

הפעולה היתה ממש כיפית!!(חניכות קטנות בד"כ אוהבות לצייר...)
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:46
הועתק מהשירשור שלנו, הבנות.
עם העריכות, עם הכל.
קרדיט לשרופעלסניף!! [או משו כזה.. ]

אוווף..כתבתי משו ששיא הארוך והוא נמחק..
אז אני כותבת ממש בקצרה..סורי..אין לי כוח.אם את לא מבינה תגידי..

1. 2 בנות שאחת מציגה החלפת נורה והשנייה מנסה לשכנע אותה לא להתאבד, בלי להשתמש במילים שיסגירו בדיוק מה הן רוצות.

2. משחקים מאפיה. ונותנים להם שעות לשכנע אחת ת'שניה את מי להרוג.

3. עושים סבב אחת אומרת את הדבר שהכי חשוב לה שכולם ידעו.(נותנים זמן לחשוב מראש)

והמסר - לפעמים אנחנו חושבים שמה שהכי ברור לנו, ברור גם לכל אחד אחר. או שאנחנו חושבים שכולם צריכים לחשוב כמונו. אבל צריך לדעת שאם לא נותנים לשני את קום שלו זה יכול לגרום נזק לכולם.

משו כזה.. אני מקווה שהייתי מספיק ברורה..ב"הצלחה!!

שאלה של שירה חדשה:
אבל מה הקשר לצום?
כאילו, נראה לי צריך לחדד את המסר.
ואיך נגיד המשחק הראשון קשור למסר?

ד"א, תודה ענקית!!

תשובה של שרופה עלסניף!!:
המסר קשור לסיפור של הרצח עצמו
שהרי למה הוא נרצח - בגלל שמישו חשב אחרת ורצה שכולם ילכו לפי מה שהוא חשב. הוא חשב שאם הוא יהרוג אותו הוא יעלה לשלוט ואז יהיה יותר טוב.
ובסוף מה יצא? שבערך 50 שנה לא היה כאן שום יהודי!!!!!!!
והקשר של הראשון זה שהם ממש אמורות לריב כזה..(לא פירטתי כי עשיתי את זה בפעם הראשונה ולא היה לי כוח שוב..). שכל אחת תגיד תדעה שלה - אבל בלי הבנה של הצד השני..בלי רצון להבין..

בשמחה..

-------------------
עריכה: ערכתי ת'כותרת. כרגיל. וגם הוספתי פה ת'תגובות בנושא.. אי אפשר לעשות בלאגן בשירשור. ככה זה יותר מסודר. סליחה על העריכות.. אבל אני חייבת!!
כ"ח בתשרי תשס"ט 16:47
קרדיט לשרופה עלסניף!!

שחברה שלי עשתה
בטח אתן מכירות אבל בכולופן..
הכי טוב לעשות בשבט מעלות..
הם שמו מצלמת וידאו נסתרת באיזה חדר.
ואחת אחת הכניסו לשם בנות - לבד(!!)ושמו להם פתק גדול עם מלא משימות לעשות עם במבה..מפדחות כאלו שלא עושים כשנמצאים לבד..
המסר - הקב"ה מסתכל גם כשאנחנו חושבות שאנחנו לבד..
יצא להם חוויה אדירה!!!
משו מטורף..
סתם מאגניב אותי..

ב"הצלוחס לכולם!
ל' בתשרי תשס"ט 23:06
לכל חיה עושים משחק שקשור:
חתול- תחרות ליקוק חלב מצלחת
קנגרו- תחרות בזוגות אחת מחזיקה את השניה מקדימה [כמו שק של אמא קנגרו..] בקפיצות
פרה- פרה עיוורת
נחש- הנחש בא
אריה- [המשחק לבנות בלבד, או לבנים עם פאות ארוכות] יושבים במעגל- ועושים אחת לשניה [לזאת שיושבת לפניך] תסרוקת פרועה כמו של אריה.. זה שופך..
צפרדע- תחרות קפיצות צפרדע
דג- צריך להציג בפנטומימה כל מיני דברים- והשבט צריך לגלות
גמל- תחרות שתית מים, או שכל השבט צריך לגמור בקבוק של ליטר וחצי- מפה לפה!!
וכל חיה שעולה על דעתכם. זה ערב שופך....!!!!!
ב' בחשוון תשס"ט 13:56
בס"ד
(איזה התרגשויות! סופסוף גם לי יש פעולות להעלות!)

זה בכוונה קצר- בכל זאת, שבת ראשונה, ובטח מלא זמן יימרח עד שהן יישבו, כי הן היפראקטיביות קצת... =)
1. יש דו"ש. כל פעם בוחרים שתי בנות שיציגו את הדו"ש, ולכל אחת מהן מביאים דרך להתווכח. (נספח.) 2. משחקים 2 כלבים ועצם.

מסר: נכון, הרבה פעמים יש לנו כל מיני מריבות וויכוחים, ולא תמיד מסכימים בהכל. אבל חשוב לזכור- שאפשר להתווכח בצעקות ובצרחות, (ובד"כ הוויכוח גם לא נפתר), ואפשר לריב ברוגע ובהקשבה, (ובד"כ- הכל מסתדר.)

תאחלו לי בהצלחה! =)
-------------------------
הנספח.
א': אוף, די, נמאס ממך! כל פעם את מתפרצת לי לדברים!
ב': סליחה? זאת זכותי לדבר! מה זה אשמתי שכל היום את מדברת!?
א': אז מה! כמו שזכותך לדבר, גם לי מותר! למה את כל הזמן נכנסת?! תחכי שאני אסיים, ואז תדברי!
ב':זה בדיוק הבעיה, שאת אפעם לא גומרת!
א': אני אגמור כשאני אגמור.

רחפנות-התמרמרות
חוצפה-ביישנות
כעס-הוראה
התנצחות-הסבר
הקשבה-עצבים
נימוס-הטפה
רוגע-שנאה
תוקפנות-התנצלות
חנפנות-נקמנות
רחמנות-קנאה
שטף-אדישות
ג' בחשוון תשס"ט 18:45
בס"ד

המסר ומטרת הפעולה: שהחניכים יבינו שלא תמיד חייבים לדבר, וגם טוב לשתוק לפעמים. וגם אם יש משהו מאד חשוב לומר לחבר, שיחכו עם זה ושילמדו שלפעמים יש זמן שצריל לא לדבר. וכמו שבפעולה הנ"ל היה מאד נחמד כי היא זרמה והיה בה שקט ככה אפשר שיהיו גם שאר הפעולות ויהיה יותר נחמד לכולם. טוב לשבטים שרגילים לפטפט ולדבר יותר מדי בפעולות.

מהלך הפעולה: משחקים כל מני משחקים ומשימות בעזרת שלטים, ז"א- שלט כמו- "עכשיו צריך לבנות פירמידה מאנשים". "כל הכבוד". משחיקם כמו ים יבשה, במקום לומר "ים, יבשה" מרימים שלט של ים ושלט של יבשה. שרים את "לכובע שלי 3 פינות" רק עם תנועות ידיים. משחקי תופסת למינהם, להסתדר בשורה לפי מידת נעליים ועוד משחקים שניתן לשחק בלי לדבר בכלל. הכל בשתיקה. אם חניך מדבר בטעות [או שלא] מתחילים את כל המשימות והמשחקים ממהתחלה.

קוראים את הקטע על האישה ששתקה- נספח. [אפשר גם לחלק אותו..]

"את סובלת מדלקת מיתרי הקול" אמר לי הרופא, אחרי בדיקה יסודית. עלייך לבלוע 4 גלולות ביום, לשתות הרבה תה חם, והעיקר- לשתוק. שבוע ימים שתיקה מוחלטת זה התרופה הטובה ביותר לגרון."
כך אמר הרופא וכבר הזמין את החולה הבא להיכנס. אני נשארתי אובדת עצות, עם הפתק בידי. איך אוכל להסתדר שבוע ימים בלי לדבר? מה יהיה על הילדים? איך אתנהג בחברה?
דואגת ועצובה חזרתי הביתה עם שקית כדורי הפניצילין ובלי קול.
ביום הראשון היתה התדהמה מוחלטת.
הילדים פשוט לא האמינו שאינני יכולה לדבר וביקשו כל הזמן שאומר להם משו.
רק משו אחד.
אבל ביום השני הם התחילו להתרגל.
ראשית, חדלו לשאול "למה" "מדוע" ו"איך". גם שלא הבינו, ידעו שאין טעם לשאול אותי, וינסו למצוא את התשובות לכל השאלות, בעצמם.
אחר כך הפסיקו ההקנטות, ההלשנות, והתלונות ההדדיות. לא היה שום סיכוי לספוג נזיפה ממני, וממילא איבד הריב את טעמו.
אט אט נעשו קולות הילדים נמוכים יותר, רכים יותר ושקט מבורך השתרר בביתנו.
עיני הילדים היו מכוונות אלי כל הזמן, ערות להבין את בקשותי, ולמלאן.
משמעת למופת, עליה חלמתי שנים, השתררה בבית.
גם בחברה היה המצב החדש נוח. לא הייתי חייבת להתאמץ למצוא נושאים מעניינים ומקוריים לשיחה.לא נאלצתי לומר לאיש דברים שלא התכוונתי אליהם. יכולתי לשתוק ולהקשיב לאחרים. מעולם לא היה לי זמן כה רב להקדיש להם. תמיד הייתי עסוקה עם עצמי- עם הרצון למצוא חן, להנעים שיחה לעניין, להוציא מתוכי עוד ועוד. ופתאום אפשר לנוח ולהקשיב.
השעות היפות ביותר היו בערב, איתו.אחרי שנים של בע"פ מהיר וחומק, מצאתי את עצמי כותבת לו שוב, כמו אז. מכתב בכל ערב.
על דברים שעשיתי, על דברים שחשבתי במשך היום. וטוב היה לי להיזכר במילים. לחוש אותו מחדש. כל אחת לחוד. ולכתוב. לאט.
מחר ייגמר השבוע. שקית הפניצילין תתרוקן, וקולי שוב יהיה צלול וברור.
הכול יחזור להיות כשהיה: הילדים, הבעל, החברים ואני.
אינני יודעת אם שמחה אני, או עצובה.
אבל אני בטוחה שבאחד הימים, כשאהיה עייפה מאוד, אקח לי פתק קטן וארשום עליו בעצמי: "הרבה תה חם ושתיקה מוחלטת".
ושוב אוכל לנוח שבעה ימים. חופש טוב מזה, אין בעולם."
ז' בחשוון תשס"ט 19:31
פעולה לשבת.

מהלך:
*משחקים לשון (רצוי למרוח ת'משחק)

*אח"כ מעברים מראה בין כולם ושואלים "מה אתה רואה?"
החניכים צריכים לענות: עניים כחולות, שיער, חולצה צהובה וכו'..

סיכומון:כל אחד הסתכל במראה ולא ראה את הסביבה(מה יש מאחוריו).
כך גם בלשון שכל מי שנפסל הוא לא הסתכל מסביב הוא היה מרוכז בקלפים
שלו..
ומביאים צופר:
"היה היה פעם לפני שנים רבות, איש שגר בבקתה קטנה ונחמדה, היו לו ספות פירחוניות ומפה משובצת, ארבעה חדרים וסלון עם חלון גדול גדול!
כל יום הוא היה עומד ומביט החוצה, אומר שלום לאנשים בחוץ, מחייך לכולם, ואפילו מציע עזרה שצריך... לזה עם הסלים, לזו עם הילדים...
יום אחד זכה ידידנו בפיס- הוא קנה ספות חדשות ובנה שלוש קומות נוספות, ציפה את הבית כולו בזהב, אפילו על החלון הוא מרח שכבת כסף עבה... ומאז כל פעם שהוא מביט בחלון, הוא רואה רק את עצמו..."

סכום:
שכל אחד יפקח את העניים שלו לפעמים יש חברים שזקוקים לעזרה ואנחנו לא תמיד שמים לב..

פעולה נחמדה!! מומלץ!!
י"ב בחשוון תשס"ט 18:32
מטרה: שחניכים יכירו את סיבות הקמת התנועה, ומתוך כך גם יבינו את הרעיונות של האידיאלים, דרך החיים, בקטן.

מהלך הפעולה:
# מקריאים את פירוט מסע בנ"י במדבר [במדבר ל"ג], ומדגישים את שמות המקומות בהם העם עבר. בסיום הקריאה שואלים את החניכים למה חשוב כ"כ לכתוב את כ-ל המקומות בהם עברו? למה התורה הקדישה לזה פרק שלם?
מגיעים להבנה שהתורה רוצה ללמד אותנו שגם הדרך חשובה, כל פירוט אירועי העבר, הדרך והטלטלות שבנ"י עברו מלמדים אותנו הרבה גם לימינו. ממשיכים ושואלים- האם רק בתור עם אנחנו צריכים להסתכל על ה'דרך'? או גם בתחומים נוספים?
# קוראים לחניכים את דברי עקיבא בן מהללאל [נספח 1]. מבינים עם החניכים שאדם צריך לחיות את חייו מתוך חיבור מלא לעבר, כדי לדעת מה המקורות והשורשים שלו בעצם, וללמוד מהם. מוסיפים שעלינו לחקור תמיד את ההיסטוריה והמקור של הדברים שחשובים בחיינו- כדי ללמוד להווה. ולכן כמו בעם ובאדם, חשוב שנכיר גם את ההיסטוריה של התנועה, ונראה מה אנחנו יכולים ללמוד מכך עלינו ועל פעילותינו בתנועה.
# יוצאים למשחק חפש ת'מטמון- בעקבות אריאל. מספרים בהתחלה שבארכיון של התנועה נמצא יומן אישי של חניך מלפני 24 שנה בערך. עליהם לעבור בין התחנות ובכל תחנה יחכה להם חלק מהיומן [נספח 2] ואיתו כתב חידה לתחנה הבאה. [כדאי לעשות את היומן על נייר קלף, ששרוף בקצוות, לתקוע בכל חור סמל וכו'] מומלץ מאוד מאוד לעשות במטמון- סמלים [מפוליגל, עם סמל עליהם וסיכת ביטחון מודבקת מאחורה]
# חוזרים לסניף וקוראים את המכתב ברצף. שואלים את החניכים מה דעתם על היומן? אם היו פוגשים את החניך שכתב- מה היו אומרים לו? מזכירים את התחלת הפעולה -שאנחנו רוצים ללמוד מעברנו, ושואלים מה בעצם אנחנו לומדים מזה? חשוב להגיע לנק' הבאות: תנועת אריאל רוצה להקפיד על קלה כבחמורה, בכל הדרך הרבנים מעורבים, ומתווים לנו דרך חיים, שזו בעצם דרך התורה, את התנועה הקימו ילדים ונוער -יש לנו כוח!, פעם חשבו ש20 סניפים זה מלאאא- תמיד יש לאן לשאוף ולגדול,צריך לשמוח בכל דבר [מסעות מחנות וכו', זה לא ברור מאליו..
#מחלקים דפים- ואומרים להם לכתוב מכתב חזרה, ולתאר איך התנועה נראית כיום

סיכום: אנחנו חניכים בתנועה וחשוב שנדע איך ולמה קמה התנועה, ננסה ללמוד מכך לעצמנו, ונזכור שגם אנחנו הופכים להיות עכישו חלק מתולדותיו ומההסטוריה שלו..
$נספח 1: "עקביא בן מהללאל אומר: הסתכל בשלושה דברים ואי אתה בא לידי עברה- דע מעין באת ולאן אתה הולך ולפני מי אתה עתיד ליתן דין חשבון" [אבות ג'\א']
$נספח 2: -כתוב בנקבה, בנים- שיטו לזכר.. תדגישו תתאריך [ת'שנה]
בס"ד יום שלישי, יג' חשוון ה'תשמ"ג

יומני היקר!

היום היה יום מרגש מאוד, המדריכה שלנו עשתה לנו פעולה מיוחדת, כי היום מלאו לתנועת אריאל 4 שנים! כן כן, לפני 4 שנים בשנת תשל"ט הוקם הסניף הראשון של התנועה- והוא סניף גב"ש, בירושלים.
אתה בטח שואל את עצמך מי הקים את התנועה הזאת, לפני 4 שנים.. אז אני אספר לך: בסניף בנ"ע, ברובע היהודי בירושלים היו כמה חניכות, וחניכים שהחליטו שהם רוצים מאוד מאוד להקפיד על כל ההלכות והמצוות, ובגלל זה הם רצחו שיפרידו את הבנים והבנות בפעילויות. אבל בבנ"ע לא כלום חשבו כמוהם.
אותם חניכים לא ידעו מה לעשות- האם לעזוב את בנ"ע, ולהקים לעצמם סניף משלהם, או לוותר ולקוות בסוף שבנ"ע יסכימו.
הם חשבו הרבה מאוד, והתווכחו בינם, ודברו עם הרבה רבנים, ובסוף חלק מהם החליט להקים את הסניף הראשון- בגב"ש. בהתחלה היינו לבד, אבל לא להרבה זמן. אחרינו קם סניף סה"ר, וסניף הר-נוף, וסניף כוכב השחר. בהתחלה כל סניף פעל לבד, אבל אז עשו שבת ארגון..
אתה יודע מה זה שבת ארגון? –שבת ארגון זה זמן מיוחד, שכל הסניפים של התנועה עושים שבת שמוקדשת כולה לסניף ולתנועה, חודש שלם עובדים על נושאים מסויימים, כל שבט ושבט, ועושים תערוכות מיוחדות, ובסוף יש שבת לסיכון- והיא נקראת שבת ארגון. במשך השבת יש פעילויות מיוחדות בסניף, ובמוצאי שבת יש מפקד גדול, וכל ארבעת הסניפים הראשונים של התנועה עשו ביחד מפקד בבניני האומה, והשבט החדש- בני כיתה ט', אלו שעלו משבט הרא"ה,- עשו דגלנות מיוחדת. זה היה כל-כך כיף להפגש עם שאר חברות התנועה.. עשינו מלא מוראל, ועכשיו הגרון שלי צרוד.
מדברים עכשיו על הקמה של סניפים חדשים. זה יהיה ממש נחמד להיות יותר מארבע סניפים. אולי פעם נגיע לעשר! וואו, זה בטח יהיה מדהים.... המדריכה שלנו אמרה לנו שעוד ילמדו עלינו שהתנועה תהיה ענקית (היא ממש הגזימה, אמרה שאולי פעם יהיו 20 סניפים) ויידעו שאנחנו היינו הראשנים.
אז אם הם יקראו הם בוודאי ירצו לדעת איך היה המחנה הראשון. אחרי כמה שנים החליטו שחייבים לעשות מחנה, אז לקחו יער, הקימו כמה אוהלים, ולקחו אותנו לטיולים, יומים או אולי שלושה, לא יותר. מתחילים עכשיו ללדבר על מסעות בסוכות ופסח. זה יהיה מגניב ממש! נקווה שזה יצליח..
אתה יודע, הצטרפה אלינו ילדה חדשה לשבט, ואני שמחה שאנחנו גדלים לאט לאט.
כתבתי ממש הרבה, אז אני אלך כבר לישון. ותדע לך יומני היקר שאריאל זו תנועה נפלאה, ואני אוהבת אותה מאוד!!
לילה טוב והמון הצלחה לתנועה, עדי.
י"ג בחשוון תשס"ט 06:58
בעז"ה.

בהשראת שיר תעסה...

פפריקה- פעולה לערב חודש ארגון. להמריץ את החבר'ה.
מטרת הפעולה: אם חופרים על משהו זוכרים אותו...
בוחרים מילה מוזרה / שהם לא יבינו את הקשר שלה (אני בחרתי פפריקה), ומחלקים אותה לשתים. לדוג': פפריקה, ומשחקים איתה 'ים יבשה' (ים -פפרי, יבשה -קה)

אח"כ קוראים את הערך בויקיפדיה.

אח"כ- משגעים אותם בהקשרים (אסוציציות) על פפריקה, ונותנים להם לצייר פפריקה וכן על זה הדרך - ולהכין הצגה על הפפריקה.

מתוך ויקי על הפפריקה.
מקור השם
השורש ppr מייצג בקבוצת השפות ההודו-אירופיות פלפל. מכאן הוא אומץ כשמו של הפלפל בשפה האנגלית, pepper, ובשפות הסלאביות. למעשה בשפה ההונגרית המילה "פפריקה" מציינת כל פלפל שהוא
אזורי גידול
המקומות העיקריים בהם מגדלים את פלפל הפפריקה הם ספרד והונגריה. הנוסח הספרדי עדין יותר בעוד הנוסח ההונגרי חזק וחריף יותר. זן הפפריקה הגדל בספרד ובמרוקו הוא בעל פירות קטנים ועגולים, בעוד שהזן הגדל בקליפורניה ובהונגריה הוא מוארך ובעל צורת קונוס.
בישראל מגדלים פפריקה בעיקר בנגב הצפוני. שטחים נוספים נמצאים גם בעמק בית שאן. הזריעה מתבצעת בסוף החורף והאסיף בסתיו. האסיף ממוכן ולאחריו מתבצע לקט ידני. כל היבול מיועד לייבוש ולטחינה במפעלים בישראל ורובו המכריע מיוצא למדינות מערב אירופה.
חברות התבלינים מוסיפות לעתים לתבלין הפפריקה הטחון פלפל אדום מסוג פלפל קאיין (cayenne) שמקורו בגיאנה הצרפתית, על מנת לחזק ולהדגיש את טעמו. צרכניות עיקריות של פפריקה, מלבד ספרד והונגריה, הן טורקיה, מדינות יוגוסלביה לשעבר, וארצות הברית.ערך תזונתי
קבוצת הפלפלים האדומים והפפריקה בפרט מכילה כמות גדולה של ויטמין C, אך הוא נהרס בתהליך העיבוד והייבוש. לעומת זאת מכילה הפפריקה, גם בצורתה המעובדת, בטא-קרוטן אשר הגוף הופך לוויטמין A.
דרגות טעם ואיכות
כמו רוב התבלינים נסחרת הפפריקה בשווקי הסחורות בעולם, ואיכותה נקבעת בעיקר על פי כמות בשר הפרי במעטפת שסביב גרעין הפרי.
הפפריקה גם ממוינת לפי דרגות טעם. בספרד החלוקה היא לשלוש דרגות טעם:
•dolce - מתוק
•agridulce - חצי מתוק
•picante - בעל חריפות קלה.
בהונגריה החלוקה היא לשש רמות שונות, מ-kulonleges (חריפות עדינה) ועד eros (חריף מאוד).
מאכלים
מאכלים הונגריים מסורתיים המתובלים בפפריקה הם גולאש ועוף-פפריקאש. בשל צבעה הבולט, משתמשים בפפריקה גם לקישוט בבזיקה על מאכלים שונים, לתוספת צבע לממרחים ונקניקים וכחומר מקשר בין שמן לחומץ ברטבים.

צ'ופר: פפריקה. כדי של תשכחו אותי (עם פפריקה).
י"ז בחשוון תשס"ט 21:52
מטרת הפעולה: להבין שרק כשאנחנו עוזרות אחת לשניה ומתחברות אחת לשניה נהנה ונצליח ביחד..
מהלך: # מכינים פתקים עם פזמונים של שירים מוכרים, וחוצים אותם לשתיים, ולכל חניכה נותנים חצי, והם צריכות לשיר את החלק שלהם ותוך כדי- לגלות את החצי השני. כשכולם מוצאות את הזוג שלהם- עושים סבב, והזוג שר את הפזמון שלו.
# הם צריכות תוך 3 דקות לעשות חבל כמה שיותר ארוך מסוודרים, צעיפים, תיקים וכל העולה על הדעת.
# מחלקים אותם לקבוצות, ולכל קבוצה נותנים פתק עם מקרה שהם צריכות להציג [לדוג'-סבתא עם סלים, אבל שיעשו אתזה חי, עם רקע וכו'..] ולהמציא לבד. להתחלק לתפקידים לבד, בלי עזרה שלכם.

סיכום- בשירים- רק כשהם התחברו יצא שיר יפה ולא חצוי, וחבל- רק כשכל אחת נתנה מעצמה לשניה, ואפילו התקצרה קצת- זה עשה את החבל הארוך.. ובהצגה- גם ההצגות הראו מקרים של ערבות הדדית ועזרה, וגם הם היו צריכות להמציא לבד, ולהתחשב בשאר בנות הקבוצה.

צ'ופר: משל שתי החבלים או המשל עם העצים- שמנקבים כדי לחבר.
כ"ד בחשוון תשס"ט 19:33

[מיועד בעיקר לשורשים, לחודש ארגון]

מטרה: להבין עד כמה אי-אפשר להסתדר בלי כללים-התורה, ולקשר אתזה לכללים של התנועה, הקשר עם הרבנים והתורה, וכו'. [התחלת החדרת האריאלנקיות..=]]

# משחקים תופסת-בלי להגיד איזה. להגיד שכל אחת משחקת מה שבא לה.. [וזה יוצא בלאגן..]

# עכשיו משחקים תופסת, אבל בוחרים אחת- שכולם ישחקו אותה, לדוג'-כיפים.

# משחקים בינגו איראל, הגדרות בנספחים.

# סיכום: דיון: למה אי אפשר היה לשחק ת'תופסת בלי כללים? -להבין שרק כשיש כללים מסודרים המשחק הולך, ואפשר להנות. אח"כ מקשרים את התורה- שיש לה כללים מסודרים, והתנועה שלנו הולכת עם התורה עד הסוף, ולא מחפפת, ובכל דבר שואלת רבנים-כדי שלא יהיה בלאגן וכל אחד יעשה מה שהוא רוצה. 

נספח:רבנים- הם מנחים את פעילות התנועה והסניף, כך שתתאים בכל דבר לדרך של התורה.

תורה ומצוות- אנחנו שואפים לחיות על פיהם בכל התחומים.

הפרדה- כדי לשמור כמה שיותר על התורה והכללים שלה בקדושה וצניעות, התנועה משתדלת להקפיד על______

תורת ישראל- מצווה עלינו איך להתנהג בחיים.

עם ישראל- אנו חלק ממנו, ואוהבים כל אחד שגם חלק ממנו

ארץ ישראל-מתנה מה', שאנחנו צריכים לשמור עליה ולפתח אותה.

תורת חיים בעז- סיסמתה של התנועה- שהיא בעצם דרך החיים שלנו.

הרב קוק- דרכה של התנועה היא לאור דרכו, וע"פ הדרכת בנו.

עמ"י, א"י, ות"י- מטרת פעילות התנועה מתפרשת על שלושה תחומים-אותם נתן הרב קוק.

אריאל- התנועה שלנו!!

שורשים- השבט שלנו!!

זרעים- השבט שנתחלף אליו..

הרא"ה- השבט הגדול

בצפיה לבניין אריאל- ברכה ותפילה לביהמ"ק, אז נצליח לקיים חיי תורה מלאים בארץ ישראל.

אריאל אריאל קדימה ליותר- השיר שלנו! [מי שרוקד עליו]

חולצתנועה- חולצה של כל מדריכה

מגן דוד- במרכז הסמל

פינצ'י 14- הכתובת של בסניף [כל סניף וכתובתו..]

קומונרית- מרכזת ומנחה את הסניף

צוות- כל המדריכות ביחד.

חודש ארגון- לומדים על אריאל, צובעים קירות, עושים ריקוד, משתגעים!!

לעד חיה- ההמנון!!

וורוד- צבע הסניף. [כל סניף וצבעו]

יוסי ורדי- המזכ"ל..

>>אם השבט קטן, אז תורידו הגדרות.. ב"הצלחה!!

כ' בכסלו תשס"ט 17:11

בס"ד

מוציאים שלושה חניכים. המדריך יספר סיפור לכל החניכים עם הרבה פרטים ותיאורים. מכניסים את הראשון, צריך לספר לו את הסיפור ולהגיד לו להשתדל לזכור כמה שיותר את כל הפרטים. הוא מספר את הסיפור למי שאחריו, מי שאחריו יספר לאחריו, וכ'ו.

משחקים טלפון שבור.

מספרים את הסיפור על החפץ חיים- פעם נסע החפץ חיים בעגלה עם סוחרי בהמות וסוסים. בכל הדרך שוחחו הסוחרים על שוורים, פרות סוסים וכ'ו. ר' ישראל מאיר ישב שקוע במחשבותיו ולא שם לב לשיחותיהם.
פתאום העלה אחד האנשים שיחה על סוחרים אחרים והתחילו ללעוד עליהם. ר' ישראל מאיר כאילו הקיץ משנתו, והעיר להם בנחת: "אחים! עד כה עסקתם בשיחה נאה על הסוסים והשוורים הנוגעת לפרנסתכם, אבל למה עברתם לשוחח בעסקי הבריות? הרי יש בזה עבירות חמורות של לשון הרע ורכילות."
שכניו בעגלה, שהיו אנשים פשוטים, חשבו אותו להלך, והגיבו בדברי לעג ובוז על אשר הוא מתערב בענייניהם ומטיף להם דברי תוכחה.
ר' ישראל מאיר לא השיב לגידופיהם והיה נראה כאילו הוא נהנה מכך, כיוון שהם הפסיקו בינתיים את שיחותיהם בענייני לשון הרע.
לאחר שגמרו ללעוג לו, הם המשיכו לספר על חבריהם. החפץ חיים העיר להם שוב והתחנן לפניהם שידברו על סוסיהם ופרותיהם ולא על חבריהם. כשלא הועילו דבריו הוא ביקש מהעגלון שיוריד אותו מהעגלה.
מוטב לו להשאר באמצע הדרך מלשבת בחבורת לצין ולהקשיב לדברי לשון הרע ורכילות.
(אפשר גם לתת לחניכים להציג את זה.)

משחקים חבוש- ברגע שחניך נותן כיף לשאר החניכים שנכבשו הם כבר משוחררים ורצים לכל הכיוונים, ככה גם בלשון הרע ורכילות. ברגע שסיפרת אי אפשר להחזיר את זה אחרוה וזה הולך ומתפשט.

מחלקים לחניכים סיטואציות עם כל מני מקרים. למשל-
דוד ראה את שלמה משוחח בשקט עם חברו יעקב. האם מותר לדוד לספר על כך לחבר?
יעקב שם לב באמצע המבחן שאברהם מעתיק. האם מותר לו לספר על כך לחברו?
דנה סיפרה לשרה על התוכניות שלה לשנה הבאה ללכת לחוג התעמלות. האם מותר לשרה לספר על כך לחברותיה?
יוסי ויצחק שיחקו בכדור בחוץ ושכנה אחת צעקה עליהם שיהיו בשקט. האם מותר להם לספר עליה לחבריהם?

מן הסתם על כל המקרים בהם מסופר על גנאי החניכים יענו שאסור לספר. צריך להבהיר להם שגם המקרים בהם מישהו מספר על חברו לאו דווקא משהו רע, זה נקרא רכילות וזה גם אסור.

צ'ופר- "כאשר חרב שלופה אפשר להחזירה אחורה, אך כאשר חץ נורה למטרה אין כבר דרך חזרה, לכן סוף מעשה במחשב תחילה."

כ"ז בחשוון תשס"ט 10:36

קישור לקובץ וורד---

20081125103543.doc

שימושי ממש...

כ"ט בכסלו תשס"ט 09:37

בס"ד

מטרה: לדעת להיות עצמי ולא אחרים.

מהלך הפעולה: משחק ראשון-בדיוק אותו דבר: בוחרים ארבעה משתתפים שניים מציגים איזו הצגה (לא משנה הנושא)

והשניים האחרים צרכים לחקות אותם בדיוק.(אם אין מספיק חניכים אפשר שרק אחד יציג ואחד יחקה.

משחק המראה:מחלקים לזוגות ובכל זוג יש ראשון ושני כל פעם אחד הוא המראה ואחד הוא הבן אדם שמסתכל

במראה, כל פעם הזוגות מחליפים.

קוף אחרי בן אדם: כולם מסתובבים בחדר ואז המדריך אומר די, ואז כל אחד מיסתכל על מישהו אחר ועושה את

התנועות שלו, גם אם הוא משנה את התנועה.(בסוף יוצא שכולם עושים אותה תנועה, או קבוצות של אותה תנועה.)

צופר: אם אני אני כי אני אני

ואתה אתה כיאתה אתה

אז אני אני ואתה אתה.

אבל אם אני אני כי אתה אתה

ואתה אתה כי אני אני

אז אני לא אני ואתה לא אתה"

והמסר הוא: שבחברה שלנו מישהוא עשה משהוא וכולם אחריו לדוג' אני קניתי חצאים ומלחץ חברתי כולן קנו את אותה חצאית... וזה לא צריך להיות כך כל אחד צריך להיות לעצמו בלי השפעה של החברה אחרת לא ניהיה אנחנו.

עשיתי את הפעולה הזו והי יצאה ממש נחמדה-שבת שלום ימית1

כ' בטבת תשס"ט 14:02

בס"ד

אם זה עוד אקטואלי, אפשר לשלב מפה-
http://dati-breshet.co.il/peola-92

י"א בניסן תשס"ט 23:09

בס"ד

המטרהזה נרשם בזכר ונקבה מטעמי נוחות ;) )

החניך יבין שחלק מחייו במיוחד כיהודי הוא להתגבר על קשיים..ולא להתעלם מהם..

1.בהתחלה מספרים להם על את "דרקון אין דבר כזה"-{נספח פה למטה} בצורת הצגה (עדיפות להצגה עם שלוש שחקניות-שני מדש"יות וקומונרית למשל..)

2.לוקחים כיסא (או כל דבר שיכול לשמש מכשול) ואומרים להם לעבור אותו בדרך יצירתית (כל חניכה בדרך משלה) ואח"כ אומרים להן גם לחזור.

מסר:

להתעלם מבעיות לא יעזור הן רק יגדלו יותר....אסור להתעלם מהביעה וכו...(תעשו את שאר הקישורים לבד ;) -סומכת עליכם..)

נספח:

דרקון אין דבר כזה

כתב וציר: ג'ק קנט

בילי ביקסבי היה ממש מופתע כאשר התעורר בבוקר ומצא בחדרו דרקון.

הדרקון היה דרקון קטן- לא יותר גדול מחתלתול. כשבילי ליטף לו את הראש, כשכש הדרקון בזנבו מרוב שמחה.

בילי הלך לספר לאימו. "דרקון- אין דבר כזה!"  אמרה אמא של בילי. והיא דברה ברצינות.

חזר בילי לחדר שלו והתחיל להתלבש. הדרקון נגש אליו קרוב-קרוב וכשכש בזנב. אבל בילי לא ליטף אותו. אם אין דבר כזה, הלא טפשי ללטף לו את הראש. רחץ בילי את הפנים ואת הידיים והלך לאכול את ארוחת הבוקר. הדרקון בא איתו. עכשיו כבר היה יותר גדול, כמו כלב בערך.

ישב בילי ליד השולחן והדרקון התיישב על השולחן. בדרך כלל אסור היה לשבת על השולחן. אבל מה יכלה אמא להגיד? הלא היא כבר אמרה שאין דבר כמו דרקון, ואם אין דבר כזה, אי אפשר להגיד לו שירד מהשולחן. 

אמא טיגנה לבילי כמה לביבות, אבל הדרקון אכל את כולן. הכינה אמא עוד, אבל הדרקון אכל גם אותן. אמא טיגנה לביבות עד שנגמרה כל העיסה. בילי קיבל רק אחת מהן, אבל אמר שבין כך לא רצה יותר. בילי הלך לצחצח שיניים, אמא התחילה לפנות את השולחן, והדרקון, שכבר היה גדול כמעט כמו אמא, נשכב לו על השטיח בפרוזדור ונרדם.

עד שחזר בילי כבר גדל הדרקון כל כך שמילא את כל הפרוזדור. ובילי היה צריך לעבור דרך הסלון כדי להגיע אל אמו.  "לא ידעתי שדרקונים גדלים כל כך מהר", אמר בילי.

ואמא אמרה בקול תקיף: "אין דבר כזה!"

כל הבוקר עבר עד שגמרה אמא לסדר את הדירה, כי הדרקון הפריע לה והיא היתה צריכה לטפס דרך החלונות כדי להגיע מחדר לחדר.

בצהרים כבר מילא הדרקון את כל הבית. הראש שלו יצא דרך הדלת הקדמית והזנב- דרך הדלת האחורית, ולא היה חדר שלא היה בו איזה חלק של הדרקון.

כשהתעורר הדרקון מן התנומה, היה רעב. מכונית של המאפייה עברה שם, והדרקון לא היה יכול להתאפק. הוא רץ אחרי המכונית של המאפייה. והבית, כמובן, בא איתו, כמו הקונכיה של חילזון.

נכנס אבא ביקסבי למכונית שלו ויצא לחפש את הבית. ובשעה שנסע בדק את כל הבתים.

לבסוף הגיע לבית שנראה לו מוכר, ומן החלון נופפו לו בילי ואמא ביקסבי.

טיפס אבא ביקסבי על ראשו של הדרקון, עלה אל הגג ומשם נכנס דרך החלון לתוך הבית.

"איך זה קרה?" שאל אבא ביקסבי.

"זה בגלל הדרקון", אמר בילי.

"אין דבר כמו..." התחילה אמא להגיד.

"יש דרקון", התעקש בילי, "דרקון ג ד ו ל מאוד!" וליטף לדרקון את הראש.

הדרקון כשכש בזנב מרוב שמחה ואז, עוד יותר מה משגדל, נעשה הדרקון יותר ויותר קטן.

כעבר כמה רגעים כבר היה גדול כמו חתלתול.

"דרקונים כאלה לא אכפת לי", אמרה אמא. "למה היה צריך לגדול כל כך?"

"אני לא יודע", אמר בילי, "אבל נדמה לי שהוא פשוט רצה שישימו לב אליו".

ט"ז בניסן תשס"ט 16:42

לוקחים שקיות עם כל מיני ממתקים סוכריות וכו וכו וכו....

ואז כל ילד אומר מה הוא יכול לעשות בשביל אחת מהשקיות.... הוא עושה את זה ומקבל.....

ואז לוקחים שקית עם חול של א''י (לא... של צרפת!)

ושואלים-"מה הייתם עושים בשביל השקית חול הזאת?..."

-ברור שהם אומרים -כלום- כי הם יכולים לקחת לבד.....

ואז מספרים כמה שא''י היא חשובה כמה מלחמות הקרבות ועבודה השקיעו בשבילה ואנחנו אפילו לא מעריכים את זה!!!

ואז אפשר לתת תשופר של

"אין לי ארץ אחרת...."

בהצלח''ה!

י"ז בניסן תשס"ט 21:02

מטרת הפעולה: לא לחשוב על שטויות במשך התפילה.

בוחרים שני חניכים, ונותנים לכל אחד נושא לדבר עליו (למשל לאחד לתת לדבר על גידול ירקות אורגניים באוסטרליה, ולשני על המשמעות ההמסתתרת מאחורי ספרי הארי פוטר). אומרים לאחד לדבר על הנושא שלו בקול, ולשני שידבר יותר בשקט. מדי פעם המדריך עושה איזשהו צליל מוסכם מראש, והחניכים מתחלפים (לא מחליפים נושא, אלא מי דיבר בשקט ידבר בקול, והפוך). עושים את זה עד שנמאס, או עד שכבר אין מה לומר על גידול ירקות אורגניים באוסטרליה.

המסר: ככה נראית התפילה כשחושבים על שטויות באמצע.

המדריכים יכולים גם להדגים את זה: מדריך אחד אומר את התפילה בקול והשני מדבר על נושאים אחרים בשקט, ומדי פעם מתחלפים. זה נשמע בערך ככה:

ברוך אתה ה' א-לקינו וא-לקי אבותינו, וואי, מה זה בא לי לראות את הסרט שבדיוק יצא אתמול! ומושיע ומגן. ברוך אתה ה', מגן אברהם. והמשחק שהיה אתמול, הוא היה אדיר, קרענו אותם 7:2. חננו מאתך דעה, בינה והשכל, והעוגה שאמא הכינה לי ליומולדת היתה מה זה טובה, כי א-ל מלך רופא נאמן ורחמן אתה, אני רוצה לבר-מצווה אופניים כמו של משה, הם טסים גם כשיש כל מיני בעיות בכביש, ותן ברכה על פני האדמה ושבענו מטובה, וכו' וכו'... (נראה לי שדי מובן מה שהלך פה)

כ"ז בניסן תשס"ט 12:06

בס"ד

הפעולה נעשתה בשבת שלפני יום השואה..

הפעולה מיועדת לגילאים בוגרים "מעפילים " ומעלה!

חשוב!: אם את לא חושבת שהחניכות יבינו נכון! לא לספר את הסיפור אלא להחליף בסיפור של גבורה בגטו!

__________________________________________________________________________________

1.מחלקים שוקולד-קוביה לכל ילדה ואומרים לא לאכול....

2.משחקים "כן לא שחור לבן"

3.משחקים "דג מלוח

4.אפשר גם הרוצח...

5.סיפור-

דמיינו לעצמכם שאתם הולכים בשורה ארוכה ארוכה עם כל חבריכם בערך 100 איש אתם נכנסים לתוך מבנה די קטן וזה רק היום הראשון שלכם במקום אז אתם לא מכירים עדיין, אומרים לכם "מיכוון שהגעתם ממקומות שונים אז חשוב לנקות אותכם וליפות אותכם אז כל אחד יוריד את בגדיו כאן ירשום עליו את שמו(על הבגד) ויתלה אותו בקולבים כאן" ואז כולם מורידים את בגדיהם וממשיכים הלאה לחדר קצת יותר מרווח ואיך שאתם נכנסים לחדר אתם רואים הרבה הרבה מקלחות ואדם שיושב במעין ג'קוזי ואומר לכם: "קדימה חמודים תעמדו מתחת למקלחות" ואתם עומדים ליד המקלחות ואין שם ברזים ואז האדם השמן שיושב בג'קוזי פותח את המים (שחכתי לציין בחוץ יורד שלג) ובהתחלה המים קפואים ממש ממש קר לכם אבל בלבכם אתם חושבים בטח לוקח לו זמן לכוון את המים, ואז פתאום מגיע זרם חזק של מים רותחים רותחים מאוד שאתם מריגשים שכל הגוף שלכם מתקלף, ואז שוב מים קפואים ושוב מים רותחים וחוזר חלילה, אחר שנגמרה מסכת העינוים הזאת אומרים לכם: "בואו הכנסו לחדר הבא זה סאונה" ואז כולם נכנסים לחדר חשוך ללא תאורה ללא חלונות וכולם עומדים שם צפף מאוד כמו בקופסאת סרדינים, ומחכים ומחכים ואז פתאום נפתח פתח למעלה ומישהו שם זורק פחית ומיד החור הזה נסגר פתאום אתם מתחילים להיות עייפים ולאט לאט אתם מתים (לא עלינו). נשמע לכם לקוח מאיזה סרט לא זה לא סרט כך נגמרו חייהם של יותר מ-4 מיליון יהודים. אבל עד כאן היה החלק של הזוועה ועכשיו החלק החשוב:בכל המהלך שתיארתי עומדים יהודים צדיקים וטהורים שבזמן שמתעללים בהם במקלחות הם שרים בגאווה: "גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירא רע כי אתה עימדי" (מומלץ מאוד לשיר את זה)וכאשר הם נכנסים לחדר חשוך והם אולי כבר יודעים שזה הוא סופם, הם צועקים בכל כוחם:"שמע ישרא-ל ה' אלוקינו ה' אחד" ועוד ועוד ועוד....והאוכל שהיה להם זה היה  רק פרוסת לחם ביום  ובימי חמישי הם לא אכלו את הפרוסה כדי שיהיה להם בערב שבת "לחם משנה".....

6.סיכום-

חשוב להדגיש לחניכות את עניין הגבורה..אנחנו פה בשביל להמשיך את האנשים האלה ..אנחנו חיים בשפע שאי אפשר לתאר לעומת התופת הנוראה והסבל שהיה שם..עם כל הטוב שלנו אנחנו מקפידות במצוות?! "איך אתן יכולות לא להכנס לתפילה,להודות על כל מה שיש לכן" ...וכו.. כל מדריכה עם הבעיות של השבט שלה..

שוקולד-התאפקתם-גבורה...התאפקתם ב"כן לא שחור לבן"-גבורה..התאפקתם בגד מלוח - גבורה..חשוב גם להקפיד וכל גבורה קטנה שלנו בחיים-היא חשובה! התפללת למרות שלא היה לך כח?!-גבורה..

הקיצר אני מקווה שברור...

ב"הצלחה!

בצלב"א

אפרת

ב' באייר תשס"ט 00:31

אנלא יודעת לכתוב בצורת דו"ח פעולה אז אני עושה פשוט לפי הסדר.

* כל חניכה מקצה לעצמה שטח של 4 משבצות שבה היא שמה 5 קלפים / חתיכות נייר. המטרה היא להביא כמה שיותר קלפים למשבצת שלך. מותר לקחת מהמשבצת של החברה רק אם היא לא שם ורק 2 בבת אחת - תוך כדי לקיחת סיכון שמישי תקח מהקלפים שהפקרת במשבצת שלך.

* משחקים "אל הדגל"

*מקריאים את הקטע הבא:

יום העצמאות

לא נפסיק לשיר

חז"ל במדרש מספרים לנו סיפור: אב ובנו הלכו בדרך. התעייף הבן ושאל את אביו: "היכן היא המדינה?" (בלשון חז"ל מדינה זו עיר). אמר לו: "בני, סימן זה יהא בידך, כשתראה את בית הקברות לפניך, הרי היא המדינה קרובה לך" (מדרש תהלים כ').

ואם רוצים גם את ההמשך שכתוב בפורום.

*מסכמים ת'פעולה:

באים לקראתנו שני ימים גדולים לעם ישראל כולו, שני ימים שהם שני הפכים. בפעולה ראינו שבשביל להעצים משהו ולגרום לו להיות יותר מושלם וגדול - צריך להקריב משו מעצמינו ולא לחסוך בלקחת סיכונים. במשחק הראשון, אם רצינו שהערימה תהיה יותר גדולה היינו חייבים לקחת סיכון ולצאת כדי לאסוף עוד. ובמשחק "אל הדגל", בשביל שכל הקבוצה תנצח הייתי צריכה לקחת את הסיכון שאני אתפס. ואם רציתי להציל מישי כנ"ל. ככה אנחנו יכולים לראות שכל הנופלים שלנו, וכל מיש אנחנו זוכרים ביום הזיכרון - רק מעצימים לנו את יום העצמאות!

בצלב"א

ד' בסיוון תשס"ט 23:44
מטרת הפעולה:
החניך יבין שהוא צריך לקחת ת'ענינים לידיים..(לא רק בסניף!!! בכל תחומי החיים) אנחנו נפגשים כל יום מלא פעמים במקרים שאנו צריכים להגדיל ראש..ובשביל שכל הסביבה תפיק מ'זה תועלת וגם הוא ,הוא חייב להגדיל ראש ולפעול..

1.השיר "ראש גדול" (כן הפתיח של סדרת הנוער..) -מה שטוב בו שהוא קצבי עם ראפ...שיר "קוליי" למדי..וזה מושך אותם.. להביא עם מילים (מי שצריך ת'שיר שיגיד..)

2.דילמות-מחלקים לזוגות ונותנים לענות על דילמות..(מצורפות בהמשך)

3.הרוצח/מאפיה-בסבב הראשון כרגיל בשני אחת המדריכות דופקת אבל לכולם היא דופקת פעם אחת...

4. אומרים להם לקום ולשחק 21..אבל לא מביאים כדור...(עד שהן מבינות שהן צריכות להיות יצירתייות לפתוח ת'ראש {למשל אצלי הם לקחו צעיף של מישי והפכו אותו לכדור}).

5.הסיפור על נתן (דומה לסיפור של רועי קליין)--אם תצטרכו תבקשו...

6.חלוקת תפקידים- כל אחת מקבלת כרטיס "כנסי ל- (ראש)
"האחריות שלקחתי על עצמי בלי נדרL

(שלב 6 הוא אחרי הסבר המסר...ש"צריך גלגל -אני גלגל"..בשביל שיהיה לנו כיף ביחד כל אחת צריכה לפתוח ת'עניים ! להיות רגישה לסביבה...להיות אכפתית)

*מוריה הביטה בשעמום מה במורה המחליפה שניסתה להשחיל מילה ..הכיתה בכוונה לא נתנה למורה להעביר ת'שיעור ("הרי היא מורה מחליפה ובטח צעירה בלי נסיון")..המורה כבר עם דמעות בעיניים ..מה היית עושה במקום מוריה?

*המדריכות של נטע ,שפרה ופועה,נמצאות בתקופת לחץ מטורפת בלימודים..נטע וחברותיה לשבט משתוקקות לפעולה..
מה היית עושה במקום נטע?

*עדן וחברותיה עומדות להשתתף בתחרות ארצית בבלט בעוד יומיים אך המורה ילדה במזל טוב בן,הריקוד עוד לא מוכן..
מה היית עושה במקום עדן?

*מורן נשארה אחרונה בכיתה כדי להשלים חומר...כהביטה סביבה גילתה כי היא לא היחידה שלא מרימה בד"כ כסאות...בעודה מתבוננת סביבה קלטה בזווית העין את המנקה נאנחת בכבדות כשהיא מביטה על עבר המסדרון המבולגן....
מה היית עושה במקום מורן?

(תמשיכו כיד הדמיון..)
שיהיה ב"הצלחה...
ואמן שקראתם הכל..
מומלץ ביותר!!!
(אנחנו עשינו אחראיות-אוכל לפעולות...דוכן נרות..דף קשר...פגישות חודשיות של השבט בפיצה/באולינג/בית של מישי וכו..)
ז' בסיוון תשס"ט 22:52
בעזהי"ת

סיכום של החמשו"ש הדרכה שהיה בטבת תשס"ט, הסדנת מתודות של יעל גרוסברג [שרייבר] + יחידה שהיתה לנו בקבוצה.

בחירת נושא: מז"ח.
מקום: המקום של השבט [מריבות כיתתיות, טיול שנתי וכיו"ב...]

זמן. נושא שקשור לאקטואליה, חג קרוב, אירוע יוצא דופן וכיו"ב.

חזון. לבדוק האם הנושא שלי קשור לחזון, למטרה שלי.    [החזון, בגדול, ושכל אחת תתאים לעצמה: -להשריש אכפתיות ותרומה לקהילה, -לחזק יראת שמיים, צניעות, אמונה, -ליצור קבוצה איכותית שיכולה לשנות, -לכוון אותם למצוא את הדרך האמיתית שלהם, -לעזור לכל אחת למצוא את המקום שלה בשבט.]

רעיונות לנושאים: צניעות, שיתוף פעולה, עמישראל, קבלת השונה, תפילה, גיבוש, סבלנות, עזרה לזולת, הקשבה, כעס, היסטוריה יהודית, שמירת הלשון, גאווה יהודית, אחריות, חגים, כח רצון, ציונות, חצי הכוס המלאה, לחץ חברתי, גבורה, אכפתיות, בית המקדש, התנועה שבה אתם נמצאים, מסגרת, כבוד, ערבות הדדית, חרות.

עקרונות בבחירת מתודה:

-כל החניכים שותפים!
-מתאים לערכים.
-לנצל את המתודה עד הסוף.

-לבדוק אם יש לי את האמצעים המתאימים למתודה.[מתודה עם כיסאות-לבדוק שיש כיסאות במקום הפעולה..]

-מתודה ממוקדת.
-התאמה לחניכים- רמה, גיל, כמות, סגנון.

המתודה משרתת אותי ולא להיפך!

רעיונות למתודות:

פתיחת נושא:

-עימות עם אמירה מקוממת!

- איש תלוי/הבובה- משחק קצר..
-פנטומימה על הנושא והם צריכות לנחש.
-הצגת דילמה מוקלטת/מקליטים משו ועושים פנטומימה.
-מקריאים מכתב.
- הצגה.
-משמיעים שיר מתאים לנושא... ["כמו עמוד ענן"- בנושא מנהיגות..]

מתודות להקניית ידע:
-פיצוחים.
-מספרים לחניכים סיפור שגוי, והם צריכים למצוא את הטעויות שבסיפור.
-טריוויה.
-"זה הסוד שלי." ["תגלו במה עובדת אחותי. תגלו במה ....", ואז "תגלו מה..." ודברים על הנושא.]

- 9 בריבוע- איקס עיגול- 3 בנות יושבות, 3 על הברכיים, 3 עומדות- לכל קבוצה יש שאלה, אם היא צודקת היא מחליטה למי לתת שלט עם X או עם O, וכיו"ב..

-חידות בציורים.
-בינגו.
-סולמות וחבלים [עם שאלות.]

-"קח סיכוי"-  כל קבוצה נשאלת שאלה- כל שאלה מזכה ב-10 נק', מי שלא יודע- השאלה עוברת לקבוצה השניה, אם אף אחת מהקבוצות לא יודעת יש משימה שמזכה את הקב' הראשונה שעושה אותה, ב-40 נק'.

-דומינו- לחבר שאלה לתשובה, תחילת פתגם לסופו וכיו"ב.

-חבילה עוברת
-חפש ת'מטמון- במקום כתבי חידה יש שאלות, אפשר לעשות למשל-אם א' נכון לכו לשם, אם ב' נכון לכו לשם..
-תן קו- מישי מציירת משו וצריך לנחש מה זה.

חלוקה לקבוצות

-פאזל של 2, 3 ויותר, החניכות צריכות למצוא את ה"משלימות" לפאזל.
- מכנה משותף, "כל המשקפופריות לשם", וכיו"ב.
-מולקולות-"ג'ינגל". המדריכה אומרת "ג'ינגל ג'ינגל ג'ינגל...." עד שמתישהו היא אומרת "להסתדר בזוגות". וצריך להסתדר כמה שיותר מהר. ואז ממשיכים- "להסתדר בחמישיות". "בשלשות". עד שמגיעים לגודל קבוצה שרוצים.
-מילים מתוך שיר- רצוי שיר שקשור לנושא- לדוג'- אחת מקבלת "יונתן", אחת "רץ" ואחת "הגן"- אז הם קבוצה.

- בלונים- כל אחת מקבלת בלון, ומתחלקים לפי הצבע של הבלון.
-כרטיסים קשורים- כל אחת מקבלת כרטיס, ואז, למשל- כל כלי השיט הם קבוצה 1, וכיו"ב.

-לחיצות ידיים- כל חניכה מקבלת פתק עם מספר [עד 5.]. היא צריכה לחפש עוד בנות שקיבלו את אותו מספר- אבל, אסור לדבר. איך זה הולך? מסתובבים בשקט, כל אחת באה למישהי ולוחצת לה את היד מס' פעמים כמו שרשום לה, וככה הם יודעות אם הם ביחד או לא..

-תרגילים בחשבון- כל אחת מקבלת תרגיל, וכל התוצאות שהם אותו דבר הם קבוצה.
-כתרים- כל מי שכתוב לה על הכתר אותו דבר- יחד. אסור להוריד כתר או לדבר.

-פנטומימה- כל מי שקיבלה, למשל, "צפרדע"- קופצת כמו צפרדע, ואז הם יודעות שהם ביחד.
-המשך משפט- אחת מקבלת "הוי מקבל כל אדם", השניה "בסבר פנים יפות"- אז הם ביחד.

הבעת עמדות

-מכירה פומבית- מוכרים תכונות, מה הכי חשוב וכיו"ב.

-משחקי תפקידים- צריך להביע את דעתך בתור דמות: רב, איש הייטק וכיו"ב.

-סיטואציות שונות- צריך להציג אותם.
-סקר דעת קהל, משאל רחוב..
-חבל כביסה- הם מסדרות תכונות וכיו"ב לפי הסדר על החבל.
-מד חום- מסתדרים בשורה, לפי "הכי חשוב לה" עד "הכי פחות חשוב לה".

-מעטפות עוברות- בכל מעטפה יש נושא, כל אחת מכניסה את דעתה בנושא למעטפה.

-קרפ- כל אחת מקבלת קרפ וחותכת אותו לכל דבר באורך שהיא רוצה.

- על העמדה- כל אחת נעמדת ליד מה שחשוב לה.
-מדבקות על עמדות- מי שחושבת ככה שתדביק חום, מי שחושבת ככה שתדביק סגול.

- על הגב- תולים לחניכה משפט על הגב, עונים לשאלות שלה ב"נכון או לא נכון", והיא צריכה לגלות את המשפט ולהביע הסכה/התנגדות.

העברת סיפור
- קריין ודמויות.
-רצף- כל אחת מקבלת קטע ומקריאה בתורה, בלי מספרים! [הם צריכות לעקוב אחרי העלילה..]

- הצגה- ממש.
-שלטי קולות- מידי פעמים מרימים שלט "וואו!", "מחיאות כפיים" וכו'.

-חפצים סמליים- כובע, בובה וכו'.

-סיפור בציורים.
-הצגה "על המקום"- קוראים לחניכות להצטרף להצגה תוך כדי.

-מחלקים סיפור- לכל אחת ממורקר קטע.
- משפט חוזר- משפט שחוזר לאורך כל הסיפור. ["בום טראח מה קרה? הבלון התפוצץ הבלון נקרע!"]
- סיום כפול. [הד.]
-סיפור בהמשכים- כמו רצף רק עם מספרים.

-מצגת.
-פאזל ציור הסיפור. [קומיקס.]

דיון
-"חפץ מדבר", בקבוק או משו, שרק מי שזה אצלה יכולה לדבר.
-"משקפיים ורודות שחורות". כל אחת בתורה מרכיב את אחד המשקפיים, ומדברת בעד/נגד לפי הצבע.

-משפט ציבורי- בית משפט, ממנים שופט, סנגוריה, קטגוריה, חבר מושבעים וכו'...

-עימות פומבי: 1X1. בסוף- הצבעה מי יותר שיכנע...
-"חטיפות": 2 קבוצות. כל קבוצה שולחת נציג. הנציגים מתעמתים. הראשון ש"נכנע"- נחטף לקבוצה השניה.

-קפה דילמה.
-שיקוף: סיכום דברי הקודם כתנאי לדיבור.

סיכום פעילות
-רצף כרטיסים- שיזכרו את רצף התוכן.
-השמעת שיר, כמו בפתיחה.
-חידון מסכם
-חבל כביסה- רושמים סיכום וכל אחת תולה את הסיכום שלה.
-סבב: כל אחד אומר מה הוא לקח לחיים.
-משוב- אחרי מערך וכו'.
-משפט/פתגם/פסוק מסכם.. [צ'ופר.]

-שלט: הם יוצרות שלט מסכם.
-הצגות מסכמות לפי קבוצות [שימציאו.]

ח' בסיוון תשס"ט 21:48
בעזהי"ת

[הרוב- מהאתר "עכבר במדבר", מצונזר וערוך.]

ג' באב תשס"ט 16:53
בס"ד
מטרה: החניך יבין שכל מה שקורה היום (המצב הכלכלי החמור,מחסור במים,גירושים וכו) זה בגלל האדישות שלנו לבית המקדש..
איך אנחנו יכולים לשבת כמו "עוורים" וזה לא בוער בנו - המקדש?!?
נכון שלא "טעמנו " ממנו אבל אנחנו חייבים להרגיש את החוסר..

מהלך:
1.פרה עיוורת (אנחנו עוורים למקדש..)
2.משחק הבמבה (כמו השוקולד רק עם במבה) (נכון , לא טעמנו מהבמבה אבל עדיין אנחנו  משתוקקים ל-6 הזה בשביל הבמבה-ככה אמור להיות עם בהמ"ק)
3.זיפ זאפ-אנחנו מקבלים מכות כל הזמן ולא מבינים!
4. סיפור -

את ההסבר בטח כבר הבנתם לבד..
שבת שלום ומבורך!
אפרת
ו' באב תשס"ט 12:05

בס"ד
  הפעולה בנויה לפי מודל שר"ה:
מטרת הפעולה: הקב"ה חנן כל אדם בכישרונות מסוימים,חשוב מאוד להיות מודעים אליהם אך לא להתגאות.

רגש-בוחרים חניכות שיציגו את המצבים הבאים:
*את ילדה מאוד יפה, ספרי לחברותייך.
*יש לך כישרון לנגינה.
*את יודעת להציג נהדר.
*יש לך כישרון רטורי מדהים.
*ניחנת ביכולות ריכוז מדהימה.

שכל:
מעשה שהיה כך היה: חייט פשוט שהתפרנס באופן בינוני למדי החל להצטיין במקצועיותו עם השנים, ושמו הגיע אל אחד מעשירי העיר. יום אחד הזמין אותו עשיר את החייט העני אל אחוזתו, והזמין חליפה יוקרתית ומסובכת לתפירה. החייט לא נרתע מהמשימה, וכעבור זמן קצר סיפק את המבוקש בהצטיינות יתרה. העשיר התלהב מאוד מכישרונו של החייט, סיפר לחבריו באלפיון העליון וכך הפך החייט לבעל שם נחשק בתחומו, למרות שביומיום היה אדם די פשוט וצנוע. שמו המקצועי החל ללכת לפניו, הפרנסה הלכה והתגברה והוא אף העסיק מספר פועלים על מנת לעמוד בקצב ההזמנות.
יום אחד חזר אחד משרי המדינה מחו"ל כשבאמתחתו גליל בד יקר מאוד. הוא חשב בהתחלה לפנות אל אחד החייטים המפורסמים והממותגים שבעיר הבירה, אולם שמו של החייט הנ"ל הגיע אליו, והשר החליט להתחשב בשלל ההמלצות ולהזמין אותו אליו לאחוזה. החייט קיבל את ההזמנה בהתרגשות מהולה במתח, והתכונן לביקור כפי שהתכונן ליום חתונתו.
"תקשיב טוב", אמר לו השר בפתח הפגישה, והציג בפניו גליל בד שכמותו ראה החייט רק פעמים ספורות בימי חייו, "רכשתי את הבד הזה בסכום גבוה מאוד. אני מצפה למשהו מיוחד מאוד ובכל מקרה, שלא תעז להרוס את הגליל". החייט הוחמא מאוד מהעובדה שחומר גלם כל כך יקר נמסר לידיו, ואמר בביטחון מלא "אני חייט מומחה ומקצועי, הסר כל דאגה מלבך!". השר נרגע, והחייט חזר לביתו עם חזה נפוח מגאווה.
במהלך הכנת הבגד, לא הפסיק החייט לדמיין את המחמאות שיקבל השר על החליפה המיוחדת, את שלל ההזמנות לעבודות שיגיעו אליו משאר שרי הממלכה ואולי אפילו מהמלך בכבודו ובעצמו, ובעיקר את הכבוד שממתין לו ממש מעבר לפינה. במהלך הכנת החליפה הוא הקפיד על כל פרט, השתדל להגיע לשלמות, ובסופו של דבר נסע לאחוזת השר נרגש כחתן ביום חופתו, אפילו יותר מהפעם הקודמת.
אחרי שמדד השר את החליפה, פניו האדימו מזעם. "איזו חליפה מכוערת זאת!", צעק, "זה מה שעשית בגליל הבד היקר שהבאתי לך? איך אתה לא מתבייש?". החייט הנבוך החל לגמגם, והציע לו שישאל את דעתם של אנשיו. קרא השר לאנשיו, וגם הם התחלחלו ממראה החליפה. "זאת ממש מכה", אמרו, "בושה להסתובב עם דבר כזה". בסופו של דבר גורש החייט מאחוזת המלך, כשהשומרים לא שוכחים להשליך עליו את החליפה האיומה שתפר עבור אדונם.
החייט חזר לביתו אבל וחפוי ראש. כל מה שחשב כשיצא מביתו - התהפך: לא כבוד מצפה לו אלא בושה, ולא פרנסה בשפע אלא דווקא ירידה בהכנסות, בגלל הסיפור שוודאי ידלוף לכל עשירי האיזור. הוא גולל בפני אשתו את המעשה כולו, ובפיה הייתה רק עצה אחת: התייעץ עם הרב הגדול המתגורר בעיירה הסמוכה, לך תדע איזו הברקה תהיה לו. הסכים החייט, ועוד באותו יום נסע אל אותו רב.
אחרי שסיפר החייט לרב את כל הסיפור בפרטי פרטים, כולל תחושותיו לפני ואחרי, ייעץ לו הרב עצה פשוטה אך מוזרה: "לך לביתך, תפרום את כל הבגד עד היסוד, ומיד לאחר מכן תתפור אותו שוב. קח את הבגד המחודש לשר ותבקש ממנו למדוד אותו שנית". החייט ניסה לשאול לפשר העצה, שהרי יהיה מדובר באותו בגד בדיוק, אבל הרב אמר לו "אל תחשוב פעמיים - ממילא אין לך מה להפסיד".חזר החייט לביתו, פרם את החליפה ותפר אותה שוב, ועם התוצרת המחודשת הגיע שוב ברגליים כושלות אל האחוזה. להפתעתו, הסכים השר למדוד שוב את החליפה לאחר שהחייט סיפר שנעשו בה אי-אלו תיקונים, ולתדהמתו התלהבות השר הייתה עצומה. גם אנשיו הרעיפו מחמאות על החייט, ואילו הוא לא הבין מה קרה כאן - הרי מדובר באותו הבגד בדיוק.
החייט לא יכול היה לוותר על נסיעה נוספת אל אותו רב גדול, על מנת לשאול אותו מה עמד מאחורי עצתו המוזרה לכאורה. "לא היה קשה להבין מהסיפור שלך", אמר הרב בחיוך, "שבפעם הראשונה תפרת את החליפה של השר מתוך גאווה ומתוך מחשבות על כבוד וכסף. אבל לגאווה אין חן, וכך גם לחליפה שתפרת לא היה חן בעיני השר. הייתי משוכנע שאם תתפור שוב את אותו בגד בדיוק, הפעם מתוך ענווה וצניעות, הוא יישא חן בעיני כל רואיו. וכך אכן היה".

התנהגות-הצגת אותם מצביים שניתנו בהתחלה בדרך אידיאלית+ דיון.

בהצלחה!

ו' באלול תשס"ט 11:11
נתחיל:
יואל(שם בדוי)=)חזר מחבר ב3 בלילה
ואז הוא ראה הרבה אנשים עם פרצופים ירוקים ורגלים של תרנגול
הוא נבהל לגמרי ולא ידע לאן לרוץ הוא עוד שניה הרגיש שהוא
מת..........
פתאום הוא רואה אור במקווה הוא שם ת'טיסה של החייםמ שלו לשם
בשיא השקט....(פה תמתח אותם)
הוא נכנס ורואה שם איש יואל התחיל לצרוח ולבכות לו....
האיש ניסה להרגיע אותו!
ושאל אותו מה קרה.
ואז יואל אמר לו בבכי היסטרי"ראיתי אנשים מפחידים כאלה-
עם רגלים של תרנגול...."
אז הוא שואל אותו כמו שלי??ואז הצביע על הרגלים שלו...................
כ-כ-כ-כ-ן-ן-ן-ן-ן!.......
(תמרח את זה שיהיה ארוך.)!!!

עוד אחד:
יום אחד באה לשמור על מ"ש.... הבייביסיטר.
הילדים הלכו לישון כבר היא הייתה שיא השמחה וישבה לקרוא ספר...
פיתום צילצל הטלפון היא ענתה ואז היא שמעה מהצד השני:
שלום מדברת ה"אצבע האדומה" בעוד כשעה אני אגיע תתכונני...
ההיא ניכנסה ללחץ -(וכאן לימרוח- מה היא עשתה איך היא שיקשקה...)
לאחר רבע שעה הטלפון מצלצל היא עונה ושומעת עוד פעם:
שלום מדברת ה"אצבע האדומה" בעוד שלושתרבעי שעה אני באה תתכונני....
ההיא הייתה ממש בלחץ...
טוב! עכשיו הסרט הזה חוזר כל רבע שעה-אין לי כח לכתוב.....
ואז 10 דקות לפני השעה הידועה הטלפון שוב מצלצל היא כבר לא עונה ואז היא שומעת משום מקום אני עוד 10 דקות אגיע תתכוני היטב....
היא הייתה בלחץ אטומי כל מי שהיא התקשרה אליו לא ענה.....לימרוח....
אחרי עוד כמה דקות הטלאפון מצלצל היא עונה ועוד פעם זאת האצבע האדומה...וכו...
ההיא נעלה את כל החלונות הדלתות וכו....
ואז היא שומעת צעדים במדרגות ולאחר כמה שניות היא שומעת דפיקות...
היא מתה מפחד והיא לא מעיזה להתקרב לדלת ואז היא שומעת את השכנה:
היי רוחלה(?) אני צ'כה פלסטר יורד לי דם וניגמרו לי בבית הפלסטרים....

עוד:
מוטי, שם בדוי, עושה את הביבי סיטר הראשון שלו.
הוא כולו נרגש, מתייצב ב 6 בערב בבית של הילדים שהוא צרך לשמור, ההורים הבטיחו לו שהם חוזרים ב 12, הילדים הלכו לשון צ'יק צ'ק, וההוא ישב וקרא ספר. כל 5 הילדים ישנו בשקט, הכל היה ח ל ק.
בסביבות 9 בלילה, הטלפון צילצל. ההורים מארו לו לענות לכל טלפון שיתקשרו, ולהגיד שהם לא בבית.
הוא מרים את הטלפון.
"הלו? מוטי?" נשמע קול מפחיד מהצד השני.
"מ-מ-מי? זההה?" רעד מוטי, הקול היה מפחייייד (תעשו את זה מפחיייידד...).
"אני יודע מי אתה, ואני צריך להטיל עליך משימה" אמר הקול המפחיד.
"מי  אתה? מאתה רוצה??" שיקשק מוטי.
"אני אף אחד, אתה לא יודע. עכשיו, תלך למטבח, תוציא משם את הסכין של הבשר, ותשחט את הילד הבכור".
"מההה? לאאא! אני לא עושה את זה!!" צווח מוטי.
"כדאי לך מוטי, אחרת אני אבוא וארצח אותך, עכשיו!" איים הקול, וניתק.
מוטי, משקשק, הולך למטבח, מוצא בקלות את הסכין לבשר, מרים אותה, ומיד הניח אותה. "לא! אני לא עושה את זה!".
פתאום הוא שמע צעדים, ואת הטלפון מצלצל, הוא הרים את הסכין, הצעדים פסקו, והטלפון דמם.
הוא הבין, זה או הוא, או הילד.
הוא.
הוא הרים את הסכין, נכנס לחדר של הילדים, סתם את הפה של הבכור, ורצח אותו.
כולו בוכה ומשקשק, רץ לסלון, והתיישב על הספה רועד. שוב ציצל הטלפון.
"הלו?" שאל בקול רועד.
"מוטי?" הקל המפחיד שאל "כל הכבוד, ביצעת את זה בהצלחה, עכשיו יש לי עוד משימה, ותעשה אותה מהר".
"אני לא עושה אותה!!" צוות מוטי.
"אני לא שואל אותך. תלך למרפסת, תוציא משאם את החבל, ותחנוק את הילד השני". ציווה הקול, וניתק.

~~כך הסיפור ממשיך עד לילד החמישי, גם הוא נרצח\= ושוב מצלצל הטלפון~~
מוטי עונה בידיים רועדות "מה עכשיו?"
"אני רוצה שתלך לארון, תוציא את האדקח, ותרצח את הילד השישי".
"מהה?? יש רק חמש ילדים!!" ילל מוטי.
"מהה? רגע, משפחת לוי?" שאל הקול, מבולבל.
"לא! זה משפחת כהן!" צרח מוטי.
"טעות במספר", אמר הקול, וניתק.
אאוץ'<<<

אם יש לכם עוד...בקשו מהמנהלים להוסיף להודעה הזו....
ט' בחשוון תש"ע 14:31
מאחזים!
מטרת הפעולה:
הבנה שהמאחזים מגינים עלינו ומרחיבים את השטח של המדינה בסדר גודל מטורף!
(נעשה בהשפעת טיול של שבוע בשומרון וביהודה)
שלבי הפעולה:
1. הסבר על מאחזים (מה הצורך, איפה מקימים, מה התנאים של מי שחי שם, וכו')
2. הצגה על חשיבות המאחזים (אני הסברתי על הרחבת היישוב היהודי והקטנת השטח הערבי = הגנה)
3. בניית מאחז מכל הבא ליד (כולל ספה...)
4. משחק היס''מ והמתנחלים, המדריך הוא היס''מ והוא צריך לפנות את המאחז. החניכים צריכים לעצור אותו ולהגן על המאחז (איך שתבחרו, אני אמרתי להם שרק כאשר הם מחזיקים ידים הם יכולים לעצור אותי)
5. תפזורת על ישובי השומרון. סתם כי זה נחמד.

ב''הצלחה! והכי חשוב, תהנו מזה! זה ממש כיף!

ג' בטבת תש"ע 21:09
קישורים שאפשר להעזר בהם בחיפוש/הכנת פעולות:

סרוג--- http://www.saroog.co.il/modules.php?name=articles&op=CatIndex&cid=37

דתי ברשת- http://dati-breshet.co.il/peola

בני עקיבא- http://www.bneiakiva.org.il/show_item.asp?itemId=23&levelId=58751&itemType=0

פעולה נט- http://www.haroe.org.il/peulanet.asp

חבריא ב'- http://www.hevb.org/hevb/main.php?mod=news

חוברת ערבים של בנ"ע- /Forum/Forum.aspx/t20149#928269

תנועת אריאל- http://tariel.co.il/?CategoryID=189

שירשור בתח"ב- Forum/Forum.aspx/t54079#684426

חברים מקשיבים- http://www.kipa.co.il/noar/

עזרא- http://www.ezra.org.il/msdn/?type=madrich
ג' בטבת תש"ע 21:22

בהצלחה!!

https://a7.org/?file=20091001170012.doc

https://a7.org/?file=20091001165450.doc
כ"ו באדר תש"ע 10:53
לכל גיל!
משחקים:
-חבוש
-שבויים
-הדגל
ואז שואלים אותם איך זה להיות שבויים....(הם עונים שלא כיף!)
ואז מספרים להם על סיפורי החטיפות של כל החטופים.
וצ'ופר "רחם"
כ"ו באדר תש"ע 11:02
משחק הימורים:
כל אחת כותבת מה יהיה בעוד 15 שנה מצב משפחתי, מקצוע, מקום מגורים, מספר ילדים וכדומה.
ואז קוראים את זה בלי השם של הילדה ואז צריך להמר של מי זה....

מי אני:
צריך הרבה מאוד פתקים מהסיגנון של יהיה לה בעל עמוד חשמל... או היא תעבוד בהיטק... יהיו לה 3 ילדים וכלב... כל הפתקים בתוך שקית ואז כל אחת בתורה מוציאה פתק (קוראת בשקט) ומי שהיא חושבת שמתאים לה אז היא נותנת לה בלי שהשניה תקרא ואז בסוף כל אחת קוראת בקול את כל הפתקים שהיא קיבלה...

המישחק מי אני ומה שמי
וכל מני משחקים דומים
י"ד בניסן תש"ע 12:48

שחקנו חבילה עוברת ובתוכה היו משחקים ושאלות למשל--
  • משחק הבמבה- כל בת מספרת על עצמה פרטים ולוקחת במבה מהקערה על כל פרט, אם למישהי אחרת יש פרט זהה- היא לוקחת את הקערה ומספרת על עצמה.
  • טמפה טמפה.
  • עשר אצבעות- "אף פעם לא"- לכל אחת יש 10 אצבעות [דה ] והיא צריכה להגיד בתורה דבר שהיא אף פעם לא עשתה, לדוג': טסה במטוס, משקפיים וכו'. מי שכן עשתה את מה שהיא אמרה, צריכה להוריד אצבע! המטרה להשאר עם כמה שיותר אצבעות.
שאלות-
  • מה מעצבן אותך?
  • מה גורם לך לצמרמורת?
  • מה את מעדיפה- מקופלת, כיף כף או פסק זמן?
  • איזה סוג פעולות את אוהבת?
  • איזה שיר את אוהבת? ושונאת?
  • כמה ילדים אתם במשפחה?

ועוד כיד דמיונכם הטובה, היה לי עוד מלא.
בסוף החבילה היה מלא מלא קליקים קטנים [ראו תמונה מצורפת] וכתוב- "אחרי שהסרנו את כל העטיפות, נוצר הקליק!"

מצורפים גם הצ'ופרים.

"קשר בין אנשים הוא כמו קשר בין שני חבלים. לפעמים רפוי ולפעמים הדוק מידי.
לפעמים די בקשר אחד על מנת לשמור על שניהם יחד, ולפעמים צריך הרבה קשרים זה על זה
על מנת שהקשר יישמר.
אם הקשר רפוי מידי- הוא עלול להתפרק.
אם הקשר הדוק מידי- הוא עלול להקרע.

רק כשהחבלים קשורים בקשר הנכון והדוקים במידה הנכונה,
אפשר להיות בטוח שהחבלים ישארו מחוברים."
י"ב באייר תש"ע 19:48
הרעיון הוא ערב שכולו מבוסס על דיבור,שפה,מילים וכד'.
והנה המשימות :
*זוג בנות שממלאות את הפה במים וצריכות לנהל שיחה.
*תחרות מי אומרת משפטים כמו:"נחש נשך נחש"
"אני לא מהממהרים אני מהממהרות" וכו' בלי להתבלבל הכי הרבה פעמים.
*לגרום לאנשים לומר מילה מסויימת [ציידתי אותן במכשיר הקלטה]
*לספור עד שלושים,ולהחליף את האות ש' באות ג'.
*לספר סיפור שלם בלי שיראו את השינים.
*לסיום -הכנו מקיפולי נייר פה,והדבקנו לו לשון ארוכה.

צו'פר-להכין את לוח ספירת העומר ולכתוב:
אחרי שסיימנו את "ספירת האומר" נרוץ לומר "ספירת העומר"..
כ"ה באדר ב תשע"א 23:37

בס"ד

*בהתחלה מכינים מרק ירקות! ותוך כדי שהוא מתבשל עושים ת'פעולה עצמה... (צריך להגיד מראש לחניכות להביא ירקות, סכין חיתוך וכדו'...)

*תפוח אדמה- משחקים תפו"א חם. (כמו השעון, למי שלא מכיר)

*גזר- משחקים ת'משחק שמישהי עומדת באמצא מעגל ובנות המעגל צריכות להעביר ולאכול ת'גזר בלי שהיא תראה...

*מלפפון- תחרות זוגות: כל אחת צריכה להאכיל את הבת זוג שלה כמה שיותר מהר במלפפון בעיניים עצומות. (כמו המשחק עם הדני...)

*פלפל- תחרות בין 2 קבוצות: למצוא כמה שיותר מילים כמו המילה פלפל, בלבל, גלגל, ברבר, מלמל וכדו'.

*בצל- משי אחת צריכה לנסות להצחיק את כולם בלי שיראו להם ת'שיני'ים. (בצל גורם לדמעות...)

ג' באלול תשע"ב 09:58
י"ח באב תשע"ג 15:50

אולי קצת חרוש אבל בסה"כ זה ערב באמת כיפפ וקל להכנה (לרוב זה מסתיים בלקנות בלונים) - חניכות שלי (הן ניצנים מלך) ממש נהנו! אני לא רושמת את כל המשחקים שעשיתי כי אני לא כזה זוכרת אז אני ירשום רק את אלה שהכי אהבתי:

* ממלאים 2 בלונים בפתיתי נייר (אל תתקמצנו!) ומנפחים (לשבטים יותר גדולים \ נועזים \ ביום ממש חם אפשר למלא במים חושף שיניים ) ומדביקים לקיר (אם אין סניף \ הבלון לא נדבק פשוט מנדבים 2 חניכות מעל שיחזיקו) ו2 חניכות עומדות מתחת לכל בלון ונותנים להם הגדרה מסוימת (חיות, ערים, ארצות, ממתקים וכו'..) וכל אחת בתורה צריכה להגיד מילה (נניח ערים: בת ים, חולון, ראשון, טבריה אילת וכו'..) הראשונה שחולמת למעלה מ5 שניות מפוצצים מעליה את הבלון וכל הפתיתים נופלים עליה אצלי בפעם הראשונה היו איזה 2 חניכות "אמיצות" מספיק שעמדו מתחת לבלונים עם ז'קט על הראש.. בפעם השלישית הן כבר רבו מי תהיה מתחת אז אל תיבהלו אם הן לא ייפתחו ישר - אחד המשחקים!

* 21 עם בלוני מים (עדיף למלא בלון רגיל במלא מים ככה המשחק אפילו עוד יותר כיפ חושף שיניים) או כל משחק אחר שהוא עם כדור ופשוט לעשות אותו עם בלון מים (אבל תהיו חכמים.. לא כדורגל )

* שמירה על הבלון: כל חניכה מקבלת בלון מנופח.. והמטרה שלה היא לשמור עליו שלא יתפוצץ ושלכל האחרות יתפוצץ.. האחרונה שנשארת עם בלון מנופח מנצחת.. אבל אל תתנו להן להחזיק עטים\ מספריים אלא תתנו להן להשתמש בנשקים "ביולוגים" (אצלי הן השתמשו באבנים\ במקלות)... זה הופך את המשחק לעוד יותר מהנה

אפשר גם מירוץ שליחים, תחרות עם בלון בין הרגליים, תחרות ניפוח\פיצוץ בלונים\ למלא בלון בהליום ולהעיף אותו למקום יחסית גבוה ושינסו לתפוס אותו.. יש עוד מלא משחקים.. ב"הצלחה!

ז' בתשרי תשע"ד 22:40
עבר עריכה על ידי במבה 805 בתאריך ז' בטבת תשע"ד 17:56

מגבש ברמות המטורפותת!! חניכות שלי פשוט התלהבו על זה..! אז איך זה הולך? ככה :

באמצע החדר מותחים מסקנטייפ מהרצפה לתקרה (עדיף לפני שמתחילה הפעולה..) הכי למעלה תולים על המסקנטייפ שלט "רחוק להשגה" והכי למטה כמעט על הרצפה תולים שלט "קרוב להשגה".. מביאים לכל חניכה בלון שתנפח, תרשום את השם שלה ומשהו שהיא רוצה ("אני רוצה להיות שגרירה", "אני רוצה במבה נוגט" וכו' וכו' וכו' ) ותתלה אותו על המסקנטייפ לפי כמה היא חושבת שהחלום רחוק להשגה\ קרוב... (בעיקרון זאת המתודה שאני בחרתי כי זה יותר חוויתי לעין ומושך טיפה זמן.. אבל אם אין עצבים\כוח\מסקנטייפ\חדר\טושים\יש חניכה עם פוביה מבלונים\ טוב הבנתם ת'פרינציפ אז אפשר שכל בת פשוט תרשום את השם שלה ואת החלום על דף.. בכתב ברור!!) עורכים הגרלה וכל בת מקבלת שם של בת אחרת עם החלום שלה.. והיא צריכה להגשים לה את החלום.. ותנו להן להשתמש במה שיש לסניף.. הן הרבה יותר יצירתיות משנדמה!! אם הן יגידו לך "טוב כאילו סיימתי אין לי יותר מה לעשות.." אז תציעי רעיונות.. אבל תני לה להיות יצירתית.. אצלי לפחות הן השקיעו ברמות המטורפות הרבה יותר משתיארתי לעצמי (הייתה לי חניכה שהחלום שלה היה לפתוח סטודיו לאופנה ומי שהגשימה לה את זה ממש השקיעה! היא תלתה מלא פרסומות עם שקפים צבעוניים ונצנצים וסרטים צבעוניים והיא מצאה כמה בדים בסניף והיא הכינה לה ממש מן סטודיו כזה.. ועוד אחת שהחלום שלה היה "להיות בתצוגת אופנה" ומי שהגשימה לה הכינה לה ממש מן חדר הלבשה כזה עם כל מיני דברים שהיא מצאה והיא הלבישה אותה בסרט מזהב וכובע כזה שהיא מצאה.. הן שיא השמחו..!אז תנו להן להיות יצירתיות! ) צ'ופרים וזה לא עשיתי בעיקרון.. אבל אפשר לעשות

** משו אחד חשוב לפני שמתחילים תבהירו להן שאחרי זה מנקים הכלל כולל הכלללל ומשאירים את הסניף כמו שהוא היה בדיוק.. כי זה גורם לקצת (המוןן!!) בלגן בסניף.. זהו בערך.. ב"הצלחה!

י' בתשרי תשע"ה 20:08
כ"ח באדר תשע"ה 19:51

מטרת הפעולה:

להגביר את הידע והמודעות אצל החניכות ושהפעולה תגרום להם לפעול בעתיד.. (בעז"ה שלא יהיה צורך.)

הערה:

הפעולה בנויה על 4 שלבים שמתארים את חייו של יהונתן ולאחריהם – "מה עושים?".

יש להכין קרטון שצידו האחד ריק ובצידו השני מודבקת תמונה גדולה של יהונתן ומעליה 4 דפים שמכסים אותה. על כל אחד מהדפים רשום שלב בחייו של יהונתן. במהלך הפעולה יש משחקים/ הפעלות שקשורים לכל שלב. אחרי כל משחק/הפעלה פותחים שלב ומדביקים אותו בצד הריק של הקרטון. לבסוף מתגלה התמונה בשלמותה ומתקבל קרטון שבצידו האחד שלבים בחיי יהונתן ובצידו השני תמונתו. (מטרת הקרטון היא לסדר את המהלך בעיני החניך).

מהלך הפעולה:

- משחקים "מקרה שרשרת": כל בת מקבלת פתק שבו כתוב- אחרי שאת רואה שדבר כלשהו נעשה, תעשי דבר אחר. לדוגמא- "אחרי שמישהי סוגרת את הדלת, תפתחי את החלון" ולבת אחרת רשום- "אחרי שמישהי פותחת את החלון, תני נשיקה לכל ילדה" וכדו'..

מתוך הפתקים האלה יש כמה פתקים שאומרים שהבת שמקבלת אותם צריכה אחרי שמישהי עושה x להרים שלט. על השלטים האלו רשום סיסמאות כגון: "ישראל בסכנה! לא להעביר את המידע בשום אופן לישראל" או- "זהירות! מדינת ישראל בסכנת קיום! אסור לפרסם" וכו'.. (כדאי שהשלטים יהיו בצבעים שונים כדי למנוע בלבול ברצף).

אחרי המשחק מסבירים שגם יהונתן ראה מידע חשוב על סכנה למדינת ישראל כי הוא היה במודיעין האמריקאי ואסור היה לו להעביר את המידע בשום אופן. במשחק, החניכים לא התייחסו לשלטים ולא עשו עם זה כלום, אך יהונתן כן עשה!! הוא החליט לסכן את עצמו ולהעביר את המידע.

פותחים את שלב מס' 1 בקרטון! על פתק זה כתוב – "יהונתן עבד במודיעין האמריקאי, ראה חומרים שמדווחים על סכנה לישראל והחליט להעביר אותם לישראל למרות האיסור"

- הצגה: 2 ילדות מחליפות מדבקות. הם מסכמות שאחת תביא לשנייה מדבקת דובי- ובתמורה היא תביא לה מדבקת סמיילי. הראשונה נותנת לה את הדובי, ואז השנייה לוקחת ובורחת.

אחרי ההצגה מסבירים שהיה הסכם בין ארה"ב לישראל שבו ארה"ב התחייבה להעביר מידע שנוגע לישראל אל ישראל. ישראל קיימה את חלקה בהסכם אבל ארה"ב לא העבירה את המידע לישראל! (ולכן יהונתן נאלץ להעביר את המידע באופן בלתי חוקי למרות שארה"ב הייתה צריכה להעבירו בכל מקרה!)

פותחים את שלב מס' 2 בקרטון! על פתק זה כתוב- "ארצות הברית התחייבה להעביר לישראל מידע שנודע לה אך לא עמדה בהסכם"

-משחקים תופסת. כדי "להציל" ילדה שנתפסה צריך לתת לה כיף, והמצילה נתפסת במקומה ומחכה לכיף. מסבירים שיהונתן מסר את המידע לישראל למרות שידע שאולי ישלם על כך מחיר כבד. ואכן הוא נתפס ונשלח לכלא.

פותחים את שלב מס' 3 בקרטון! על פתק זה כתוב- "יהונתן מסר את המידע לישראל למרות שידע שאולי ישלם על כך מחיר כבד. ואכן יהונתן נתפס ונשלח לכלא האמריקאי"

-מושיבים את הבנות 5 דקות בשקט מוחלט ובלי לעשות כלום.

מסבירים שיהונתן יושב כך 30 שנה בכלא!!

פותחים את שלב מס' 4 בקרטון! על פתק זה כתוב- "יהונתן שבוי כבר 30 שנה בתנאים קשים. הוא סובל ממחלות רבות ומצבו מורע מיום ליום".

-התמונה השלמה בקרטון מתגלה!

-רושמים ליהונתן מכתבים (באנגלית!). אפשר לקשט וכו'.. (יהונתן אמר מספר פעמים שהעידוד מעמ"י הוא הדבר שמחזיק אותו!).

-קוראים את התפילה שחיבר הרב אליהו על יהונתן.

כ"ח באדר תשע"ה 19:53

מטרת הפעולה:

להגביר את הידע והמודעות אצל החניכות ושהפעולה תגרום להם לפעול בעתיד.. (בעז"ה שלא יהיה צורך.)

הערה:

הפעולה בנויה על 4 שלבים שמתארים את חייו של יהונתן ולאחריהם – "מה עושים?".

יש להכין קרטון שצידו האחד ריק ובצידו השני מודבקת תמונה גדולה של יהונתן ומעליה 4 דפים שמכסים אותה. על כל אחד מהדפים רשום שלב בחייו של יהונתן. במהלך הפעולה יש משחקים/ הפעלות שקשורים לכל שלב. אחרי כל משחק/הפעלה פותחים שלב ומדביקים אותו בצד הריק של הקרטון. לבסוף מתגלה התמונה בשלמותה ומתקבל קרטון שבצידו האחד שלבים בחיי יהונתן ובצידו השני תמונתו. (מטרת הקרטון היא לסדר את המהלך בעיני החניך).

מהלך הפעולה:

- משחקים "מקרה שרשרת": כל בת מקבלת פתק שבו כתוב- אחרי שאת רואה שדבר כלשהו נעשה, תעשי דבר אחר. לדוגמא- "אחרי שמישהי סוגרת את הדלת, תפתחי את החלון" ולבת אחרת רשום- "אחרי שמישהי פותחת את החלון, תני נשיקה לכל ילדה" וכדו'..

מתוך הפתקים האלה יש כמה פתקים שאומרים שהבת שמקבלת אותם צריכה אחרי שמישהי עושה x להרים שלט. על השלטים האלו רשום סיסמאות כגון: "ישראל בסכנה! לא להעביר את המידע בשום אופן לישראל" או- "זהירות! מדינת ישראל בסכנת קיום! אסור לפרסם" וכו'..  בנוסף אפשר להוסיף עוד שלטים לא קשורים כדי לבלבל. לדוגמא- "הקופים חיים ביערות אפריקה" וכו'.. (כדאי שהשלטים יהיו בצבעים שונים כדי למנוע בלבול ברצף).

אחרי המשחק מסבירים שגם יהונתן ראה מידע חשוב על סכנה למדינת ישראל כי הוא היה במודיעין האמריקאי ואסור היה לו להעביר את המידע בשום אופן. במשחק, החניכים לא התייחסו לשלטים ולא עשו עם זה כלום, אך יהונתן כן עשה!! הוא החליט לסכן את עצמו ולהעביר את המידע.

פותחים את שלב מס' 1 בקרטון! על פתק זה כתוב – "יהונתן עבד במודיעין האמריקאי, ראה חומרים שמדווחים על סכנה לישראל והחליט להעביר אותם לישראל למרות האיסור"

- חידות: מתחלקים ל-2 קבוצות, כל קבוצה מקבלת חידה (קשה!)+רמז לתשובה של הקבוצה השנייה. צריך לכתוב את החידות כך שלא יהיה ניתן לפתור אותם בלי הרמז! כדי להצליח לפתור, על הקבוצות לסכם ביניהם שיגלו אחת לשנייה את הרמזים. לפני שהם מקיימות את ההסכם- המדריך צריך לומר לאחת הקבוצות שישמעו את הרמז שלהם, אך בשום אופן לא יגלו לקבוצה השנייה את הרמז המתאים לה. כלומר- לא ימלאו את חלקם בהסכם וכך ינצחו (יפתרו ראשונים!).

אחרי המשחק מסבירים שהיה הסכם בין ארה"ב לישראל שבו ארה"ב התחייבה להעביר מידע שנוגע לישראל אל ישראל. ישראל קיימה את חלקה בהסכם אבל ארה"ב לא העבירה את המידע לישראל! (ולכן יהונתן נאלץ להעביר את המידע באופן בלתי חוקי למרות שארה"ב הייתה צריכה להעבירו בכל מקרה!)

פותחים את שלב מס' 2 בקרטון! על פתק זה כתוב- "ארצות הברית התחייבה להעביר לישראל מידע שנודע לה אך לא עמדה בהסכם"

-משחקים תופסת. כדי "להציל" ילדה שנתפסה צריך לתת לה כיף, והמצילה נתפסת במקומה ומחכה לכיף. מסבירים שיהונתן מסר את המידע לישראל למרות שידע שאולי ישלם על כך מחיר כבד. ואכן הוא נתפס ונשלח לכלא.

פותחים את שלב מס' 3 בקרטון! על פתק זה כתוב- "יהונתן מסר את המידע לישראל למרות שידע שאולי ישלם על כך מחיר כבד. ואכן יהונתן נתפס ונשלח לכלא האמריקאי"

-מושיבים את הבנות 5 דקות בשקט מוחלט ובלי לעשות כלום.

מסבירים שיהונתן יושב כך 30 שנה בכלא!!

פותחים את שלב מס' 4 בקרטון! על פתק זה כתוב- "יהונתן שבוי כבר 30 שנה בתנאים קשים. הוא סובל ממחלות רבות ומצבו מורע מיום ליום".

-התמונה השלמה בקרטון מתגלה!

-רושמים ליהונתן מכתבים (באנגלית!). אפשר לקשט וכו'.. (יהונתן אמר מספר פעמים שהעידוד מעמ"י הוא הדבר שמחזיק אותו!).

-קוראים את התפילה שחיבר הרב אליהו על יהונתן.

-בסיום הפעולה כדאי לשבת ולחשוב ביחד מה השבט יכול לפעול ולעשות למען יהונתן.

(אפשר להוסיף סרטון על יהונתן- יש המון ביוטיוב)

אולי יעניין אותך