ארגוני המחבלים ברצועת עזה מגבירים בתקופה האחרונה את קצב ירי רקטות הקסאם לעבר ישובים יהודיים. מדיווח גורמי הביטחון עולה כי התנהלותם הבלתי אחראית של מספר אמצעי תקשורת ישראליים מסכנת את אזרחי ישראל, שכן המחבלים משגרים את הרקטות ונעזרים בדיווחי התקשורת הללו על מנת לאמת את הפגיעה במטרה אליה כיוונו, כך מדווח כתבנו שמעון כהן.

לעומת התנהלות בלתי אחראית זו של אמצעי התקשורת אומרת אל"מ סימה ועקנין-גיל, הצנזורית הראשית כי הצנזורה מקפידה לאסור על פרסום מיקומן המדויק של פגיעות הרקטות, ודואגת לפרסם מידע מעומעם במכוון. אל"מ ועקנין-גיל אומרת כי אופן הדיווחים לפיהם היו פגיעות "דרומית לאשקלון", או ב"ישובי הנגב המערבי" וכו', לא נועד להרגיע את האוכלוסייה אלא כדי למנוע מידע עדכני מהמחבלים, אך לדבריה כלי התקשורת אינם מקפידים על כללים אלה.

עוד מדווח כתבנו כי לאחרונה פורסמו מספר ידיעות בכלי התקשורת, בהן דווח מיקום מדויק של פגיעת קסאם, מבלי שהידיעה הוגשה לאישור הצנזור, כמתבקש. הצנזורית אומרת כי מדובר ב"נושא קריטי אף יותר באירוע ירי בודד בו יכול הצד השני לחבר באופן חד משמעי בין הנפילה לנקודת השיגור".

עוד מוסיף כתבנו ומדווח כי בסוף השבוע שבו ארגוני הטרור לשגר רקטות קסאם גם לעבר פאתי אשקלון, למרות המבצע בו מצוי צה"ל שמגמתו והכרזה להרחיק את משגרי הרקטות מהמרחב המאיים על אזור זה של אשקלון. כזכור, הרמטכ"ל הבהיר לפני ימים אחדים כי המבצע 'שמים כחולים' לא נועד אלא למנוע פגיעת קסאם במתקני תשתית רגישים. כאמור, בסוף השבוע הוכיחו המחבלים כי המבצע אינו משפיע עליהם והם מוסיפים לירות לעבר האזור.

כאן המקום להזכיר את דבריו של קצין בכיר ל'ידיעות אחרונות'. הקצין אמר כי כל מבצע צבאי לא יעזור אלא אם יכנס צה"ל לשטחי השיגור ויפעל בהם פעילות קרקעית דקדקנית. עם זאת ההערכה היא כי שר הביטחון שאול מופז יעדיף להמשיך בסירובו לבצע פעולה שכזו לפחות עד הבחירות על מנת שלא לפגוע בתדמיתה המרכזית של מפלגתו 'קדימה'.

כתבנו מדווח כי בצמרת צה"ל גוברת ההערכה שבעתיד הקרוב יגבר ירי רקטות הקסאם משטחי יהודה ושומרון לעבר מרכזי האוכלוסיה מעברו המערבי של הקו הירוק. כמו כן קיים חשש מירי קטיושות בגבול הצפון.