ביום חמישי האחרון הכיר צה"ל בארגון הנשים השמאלני 'מחסום וואטש' כארגון הומניטרי. נכון שהארגון עצמו מצהיר כי עמדותיו הן "נגד הכיבוש ובעד הורדת מחסומי צה"ל", אבל בעיני שאול מופז, שר הביטחון, זוהי הצהרה א-פוליטית. בינתיים מורשות נציגותיו של הארגון להיכנס לבסיסי צבא ולהטיף את דעותיהן לחיילים. סמל כפיר אוחיון הי"ד כבר שילם בחייו על מפגש עם הארגון הזה

מאת: דוד בדין
בצעד מפתיע, הכיר ביום חמישי האחרון צה"ל בארגון הפוליטי 'מחסום וואטש' כארגון הומניטרי בינלאומי, והזמין את נציגותיו להופיע בבסיסי צה"ל. במזכר שהוציאה לשכת דובר צה"ל, נאמר ש"זהו ארגון הומניטרי שצריכים להכיר בו..." דובר צה"ל הכחיש שזהו ארגון פוליטי, ואמר ש"אין לו מטרה פוליטית".
לדברי פעילת 'מחסום וואטש', יהודית שפיצר, לארגון יש שתי מטרות: "הומניטרית – לצפות על המחסומים כדי לשמור על זכויות האדם של הפלשתינים; ועמדה פוליטית ברורה – נגד הכיבוש ובעד הורדת מחסומי צה"ל". באותו יום העבירו ח"כ אריה אלדד וח"כ צבי הנדל שאילתא לשר הביטחון, שאול מופז, בשאלה מדוע מרשים לארגון פוליטי שמכפיש את צה"ל ומעודד סרבנות להופיע בבסיס צה"ל. לא היה מענה.

פינוי אלים והרצאה כפויה
באותו לילה, ליל חמישי כאמור, הופיעה אורנה פונדק, כנציגה של ארגון 'מחסום וואטש', להרצאה בפני חיילי גדוד נחשון, לפני יציאתם לפעילות במחסומים בשבועות הקרובים. עוד לפני תחילת השיחה, בעקבות תלונות חיילים מגדוד נחשון שהוכרחו בפקודה לשמוע את ההרצאה, הגיעו עשרים הורים של החיילים לשער הבסיס כדי למחות נגד ההרצאה הפוליטית הכפויה.
כאשר ההורים שאלו את הש"ג אם יש לפונדק אישור כניסה, נאמר להם שאין לה. אז מדוע, שאלו, לה מותר להיכנס בלי אישור ואילו להורים אסור להיכנס? הש"ג התקשר למפקד הבסיס, שהזדרז להגיע לשער ואמר להורים ההמומים שישנה הוראה 'מלמעלה' להכניס את אורנה פונדק למחנה – ולא את ההורים.
לדברי אסתר הראל, אחת האמהות שנכחו במקום, כשההורים ראו את פונדק מתקרבת לשער המחנה, הם ניסו לחסום את דרכה. פונדק בתגובה ניסתה לדרוס את הקבוצה. חיילים הדפו את ההורים בכוח, כאשר הם מפנים לפונדק מעבר אל תוך הבסיס.
בתיאום עם ההצהרה הפוליטית של הארגון, פתחה פונדק את הדיון עם החיילים והגדירה את הנוכחות של צה"ל ביו"ש כהפרה בוטה של החוק הבינלאומי. כאשר חיילים שנכחו בתדרוך התלוננו בפני מפקדיהם שזו שיחה פוליטית, המפקדים התערבו ושוב תיארו את 'מחסום וואטש' כארגון הומניטרי שדואג ל"צרכים האנושיים של האוכלוסייה הפלשתינית".
לדברי החיילים, שנאלצו לשבת בהרצאה הכפויה, פונדק הדריכה את החיילים כיצד להתחשב במצב האנושי של האוכלוסייה הפלשתינית, ודרשה מהם לא לבדוק פלשתינים שנראים "מסכנים", כדבריה. פונדק הדגישה שאין כל הצדקה לבדוק פלשתינים במחסומים כאשר אין התרעה נקודתית לגבי פיגוע אפשרי. היא סיפרה על "תחושת ההשפלה" שמרגישים פלשתינים כאשר הם נדרשים להרים את החולצות כדי להראות שהם עלולים לשאת נשק על גופם. כאשר חיילים אמרו לה שמחבלים עשויים להיראות מסכנים ובאותו זמן לשאת על גופם נשק המיועד לרצוח ישראלים, הבטיחה פונדק לענות על שאלות בסוף ההרצאה, ולא קיימה את הבטחתה.
החיילים שאלו את פונדק על התערוכה של 'מחסום וואטש' שמוצגת בימים אלו ב'מדרשה לצילום גיאוגרפי' בתל אביב, שמציגה את החיילים כמפרי זכויות אדם אגרסיביים ובלתי אנושיים, והיא סירבה להתייחס לשאלה בטענה שזוהי "שאלה פוליטית".
דובר צה"ל נשאל אם גדוד נחשון יזכה לקבל שיחת רקע מאקדמאים שסיקרו את הדיווחים המגמתיים של ארגון 'מחסום וואטש', ולא ענה לשאלה. הדובר נשאל גם אם תהיה נזיפה למי שאחראי להבאתה של מטיפה פוליטית, וגם על כך לא היתה לו תשובה.

דו"ח מדגים:
להלן דוגמאות מהשנתיים האחרונות של התערבות נשות "מחסום וואטש" בפעילות צה"ל :
מחסום א-ראם:– השפלת מג"בניק בגלל מוצאו הדרוזי
מג"בניק ממוצא דרוזי מספר איך נשות 'מחסום וואטש' מתנהגות לחיילים הדרוזיים. כשהן רואות את שמו על התג הן אומרות לו: "אוי, אתה דרוזי!? איתך אנחנו בכלל לא מדברות. אתה עוד יותר גרוע מהחיילים היהודים. אתה משתף פעולה נגד עמך!"

מחסום ג'ית בשומרון:
ההנחיות לחיילים היו ברורות: ערבים מתחת לגיל 36 אינם עוברים את המחסום. ערבי בגיל 35 מגיע. החיילים אומרים לו לחזור הביתה. נשות 'מחסום וואטש' מתערבות למענו ודורשות מהחיילים להתעלם מההוראות. "הוא נראה בסדר, הוא לא נראה מסוכן, תנו לו לעבור" הן אומרות ולוחצות.
החייל מספר שדווקא יום קודם התגלה מטען גדול במכונית – מטען שהיה מיועד להתפוצץ באחת הערים בישראל.
מחסום 300 בכניסה לבית לחם:
שלוש נשות 'מחסום וואטש' במקום. במקום שבו אמורים לעבור כלי הרכב הערביים נמצאים רק שני חיילים. נשות השמאל מציקות לאחד מהם ללא הרף: שואלות אותו על כל דבר קטן המתרחש במחסום ומטרידות אותו. התוצאה: החייל אינו יכול לבדוק את הערבים, כי הוא עסוק בלענות לנשות 'מחסום וואטש'. החייל השני בודק לבד את הערבים הנכנסים. בגלל היותו בודד בתפקיד, זמן ההמתנה של הערבים מתארך עוד יותר. זה מלחיץ את החייל ומעצבן את הערבים. האירוניה היא שאחר-כך הערבים מתלוננים אצל 'מחסום וואטש' על כך שהם מחכים זמן רב מדי בתור.
מחסום קלנדיה:
החיילים מדווחים שנשות השמאל הגיעו באותו בוקר מוקדם יותר. הנשים מגנות בגופן על מתפרעים ערבים הזורקים אבנים על החיילים. "הן משגעות אותנו", מספר אחד החיילים. "לפני כמה ימים התחילו ערבים לזרוק עלינו אבנים, חפצים, וכל מה שבא ליד. אני מרים את הנשק, והיא נעמדת מולי, ביני ובין הזורקים, ואומרת: 'תירה בי אם אתה רוצה'".
האשמות שקריות נגד חיילים:
חייל אחר מספר: "הן ['מחסום וואטש'] מגיעות כל יום. ראיתי שהן נותנות לערבים כסף, אבל העיקר – הן מעודדות אותם להתלונן עלינו, והערבים משקרים להן באופן חופשי. ערבי אחד דחף אותי, אז דחפתי בחזרה. הוא רץ לאחת מהן והתלונן שהיכיתי אותו. 'אתה משקר', אמרתי לו, אבל הוא רק חייך והלך משם. היא רשמה את הפרטים שלי, ואני לא יודע מה היא תעשה עם זה".
צומת 300 – הכניסה לבית לחם:
במקום נמצאות 4 נשות 'מחסום-וואטש' וצלם זר מאיטליה שהתלווה אליהן. הצלם מצלם את החיילים ללא הרף, למרות שחייל אחד ביקש במפורש ובנימוס שלא יצלמו. הצלם ממשיך לצלם אותו, נגד רצון החייל. כשנשאל על-ידי ג'קלין מ'נשים בירוק', שתיעדה את המקרה במקום, למה הוא אינו מרחיק את הצלם, מגיש תלונה נגדו ונגד נשות 'מחסום וואטש' שהביאו אותו, ענה החייל שהוא מפחד מהתוצאות של תלונה או פעולה נגדן. הוא מפחד שיפרסמו את התמונות שלו באינטרנט ויספרו עליו שקרים.
מחסום ארז:
הוכחה קיצונית לנזק של נשות השמאל במחסומים ניתנה באפריל 2004, כשסמל כפיר אוחיון הי"ד נהרג בפיגוע במחסום ארז על-ידי מחבל מתאבד. ביום ההלוויה, 18/4/04, התראיין אביו של כפיר, אבי אוחיון, בתכניתו של מיכה פרידמן בגלי צה"ל. אבי סיפר שכמה ימים לפני הפיגוע ננזף בנו על-ידי פעילת שמאל בגלל יחסו כלפי חשוד ערבי שסירב להרים את החולצה לצורך בדיקה. כפיר דאג מאוד, מהתלונה שהגישה נגדו אותה פעילת שמאל. לדברי האב, הפיגוע היה יכול להימנע לו בנו וחבריו היו מקבלים גיבוי ממפקדיהם, ולא היו חוששים מפני ביקורת השמאל.