פרץ: בכל מקום שבסמכותנו - נפעל

שר הבטחון אמר היום כי יתן קדימות "לפינוי מאחזים בלתי חוקיים שמבזים את המדינה", כלשונו. כתב ערוץ 7 שאל את השר האם יפעל נגד הבניה הבלתי חוקית של הערבים, פרץ ענה "בכל מקום שיש לנו סמכות נפעיל אותה".

, כ"ו באייר תשס"ו | עודכן: 19:18

שר הבטחון, עמיר פרץ, אמר אחרי הצהריים בתדרוך לכתבים בפיקוד מרכז כי הוא מברך את שרותי הבטחון על תפיסת המחבל שייח' איברהים חמאד. בנושא אחר אמר פרץ כי יתן קדימות לפינוי מאחזים "בלתי חוקיים שמבזים את המדינה", כלשונו. הוא הוסיף: "יחד עם זה יש מקום למתיישבים לפנות לערכאות", כתב ערוץ 7 שבי אברהם שאל את השר פרץ האם תהיה אכיפה גם נוכח הבניה הבלתי חוקית של הערבים, ופרץ ענה "בכל מקום שיש לנו סמכות נפעיל אותה".הרמטכ"ל דן חלוץ אמר בתדרוך לעיתונאים כי אין שום מניעה לפגוע ולתקוף את ארגוני הטרור ולא משנה באיזה ארגון מדובר, אם פתח', חמאס או גי'אהד.

מח"ט בנימין, אל"מ עמיר אבולעפיה, בתדרוך לעיתונאים, אמר כי תפיסת המחבל הבכיר איברהים חאמד לא בהכרח תפגע במוטיבציה של ארגוני הטרור לבצע טרור. הוא ציין כי תפיסת המחבל התרחשה רק לאחר ששופל של צה"ל התחיל "לגרד" את הבית בו הסתתר. אל"מ אבולעפיה הוסיף כי המחבל למד את דרך הפעולה של צה"ל וכתוצאה מכך למד להסתתר מצה"ל במשך זמן ממושך.

אל"מ אבולעפיה הוסיף ואמר כי איברהים חאמד הוא פעיל חמאס בכיר, מבוקש על ידי כוחות הביטחון במשך זמן רב. חאמד, אחראי לפיגועים רבים בהם נרצחו עשרות ישראלים. בין הפיגועים נמנים: הפיגוע בקפה הילל, בכיכר ציון, קפה מומנט, פיגוע משולב עם מכונית תופת בגלילות ועוד רבים נוספים.
"ייחודו של חאמד הוא במוחו היצירתי והאכזרי, שבא לידי ביטוי בניסיונות והצלחות לייצר פיגועים קשים ומתוחכמים, דוגמת הפיגוע בגלילות, הנחת מטענים על מסילות רכבת וכדומה".

הפעולה הייתה פעולה מורכבת, אמר המח"ט, שכן ההנחיה לביצוע המעצר התקבלה מספר שעות בלבד לפני הסגירה. הדבר שאפשר את קיום המעצר והצלחתו היה המידע המודיעיני שהגיע משירות ביטחון כללי, וכן מיומנות הכוחות שהשתתפו בפעילות: יחידת משטרה מיוחדת, שירות ביטחון כללי וסיוע במעטפת של גדוד דוכיפת. הכוחות סגרו על המבנה בו שהה המבוקש וכרזו לו במערכת כריזה ובמגפון לצאת ממנו. לאחר ניסיונות לשכנעו במשך כ 30-40 דקות המבוקש לא נענה, ולכן היה צורך בהגברת אמצעים, נשלח שופל להסתובב סביב הבית, הדבר הבהיר למבוקש שבכוונת הכוחות לסיים את האירוע בכל מקרה. האפשרויות בפניו היו: או שיסגיר עצמו, או שהבית יתמוטט עליו. "לדעתי הוא בחר בבחירה הנכונה. הערכנו שיהיו מצידו ניסיונות להילחם, שכן הוא מחבל בכיר שהיה חמוש, וכך גם נערכנו למען בטחון הכוחות. כנראה שהבין שהגיע לקצה הדרך והחליט להסגיר עצמו", אמר.מפקד חטיבת בנימין הוסיף כי תפיסת המחבל חשובה לצה"ל בשלושה מישורים: המבוקש הסגיר עצמו ונתפס חי. הדבר יאפשר לדלות ממנו מידע מודיעיני לגבי פעילויותיו וגם על חוליות נוספות הקשורות אליו. מעצרו מונע פיגועים שהיו "בקנה" – פיגועים אותם תכנן להוציא בימים אלו ושובשו בעקבות המעצר. לבסוף, אמר המח"ט, "המחבל הבכיר והחשוב הזה נעצר אחרי הרבה מאוד זמן כמעט ללא מאבק ויצא כשידיו מורמות, מה שנותן לנו הרבה ביטחון, ויכול לפגוע בביטחון של החמאס וארגונים אחרים".

המח"ט הדגיש כי "אם קיים מחבל שהוציא בעבר פיגועים ושוקד על פגיעה נוספת באזרחים ישראלים, הוא ייעצר ללא חשיבה נוספת, ללא קשר לשיוך שלו. במקרה זה באמת מדובר באחד הבכירים באיו"ש שמבוקש זמן רב ושרד את פעילות כוחות הביטחון נגדו במשך 8 שנים. כמו כן, חאמד אינו צעיר – בן 41, וחתום על כמות גדולה של ישראלים הרוגים, מה שהופך אותו לאחד הבכירים בהחלט", אמר.